1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    да да и првите ни се тука негде :) јануари 20
    ајде останува јас да одам и на гин да потврди здравје па ке се следиме
    инаку сите симптоми што во првата бременост не ги осетив сега се на најјако се као ми се јаде ама и ми се гади
    ајде здравје нека е се во ред па на леб и кашкавал ке сум до догледно :)
     
  2. cipita

    cipita Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2022
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski jas ovaj mesec piev kolmifen za stimuliranje na ovulacija i toa od 7.9-11.9 potoa okolu 17-18 mesecov imav strashni bolki vo stomako duri mi se losheshe tie dva dena i bolki vo polovinata ne mozev da odam.. potoa prestana treba mesecov da dobijam na 29ti (utre) ne custvuvam nisto voobicaeno mene me
    bolele gradi sum bila nervozna pred da dobijam sega nisto osven nekoi slabi grcevi vo stomakot i kako da mi se povraka mozebi imam nekoj gastrid neznam.. porbvame za vtoro bebence 10meseci so neuspeshen obid a prvoto odma ni fati i sega nekako se plasam da napravam test pak da ne se razocaram a mn sakam dve pa i tri.. iskustvo nekoja da spodeli so simptomi kako mene ili slicni pozz
     
  3. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.301
    Допаѓања:
    22.881
    Пол:
    Женски
    Јас бев прва бременост и оваа без симптоми до 7ма недела ама апсолутно никакви. Најдобро почекај најрано до утре.
     
    На sheis и cipita им се допаѓа ова.
  4. cipita

    cipita Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2022
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    ke pocekam sekako mozi i do 30 ti mene ne mi e redovna mi idi na 30 dena a 30ti e utre znam za prvata brem. mi docnese dve nedeli koga napraviv test edna ned od docnenjeto beshe negativen a vtorata ned pozitiven so bleda linija rana brem pa preku krv ispitavme oti na exo ne se gledashe…aj to e bozja volja se nadevam i ovaj mesec nema da se razocaram :)
     
  5. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Женски
    Мене оваа ми е прва бременост и од симптоми имав исти како и за пред добивање освен што болката во градите беше малку поизразена. И на денот кога требаше да добијам имав густ исцедок жолтеникав што ми беше доста невообичаен и решив тогаш да направам тест и излезе позитивен. Ти посакувам две цртки :inlove:
     
    На cipita му/ѝ се допаѓа ова.
  6. cipita

    cipita Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2022
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    se nadevam zenska lesna bremenost i tebe uzivaj zatoa sho ke ti fali mnogu vervaj no ke si imas polni racinja i toa e najbitno♥️♥️
     
    На sheis му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Firefire18

    Firefire18 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2021
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski! Za istiot muabet pisuvam za vtor pat! Sum bremenaa za prv pat veke 5 nedeli no od den pred sto trebase da dobijam imam bolki vo dolniot del od stomakot kako pred menstrualni bolki evo veke 11 dena! Druga reakcija/ bolka nemam osven vo stomakot! Bev na ginekolog mi rekoja deka sve e vo red mi dadoja da pijam femibion 1 I utrogestan 200mg! No se plasam od bolkite vo stomakot da ne ispadne nesto sto ne treba! Nekoja slicno iskustvo ili isto … I nekoe mislenje?
     
  8. Indi96

    Indi96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Скоро сите ги имаме поминато тие болки во најрана бременост , можиш да пишиш во групата на труднички муабети таму имаш одговори скоро на се …имај си лесна бременост и без стрес уживај зошто ќе ти фали мешето после :D:hug:
     
    На Firefire18 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Firefire18

    Firefire18 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2021
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Sum prasalaaa pojke dusi mi rekleee dekaaa nemaleee vakvi bolki i normalno se plasam i si Mislam da ne dojde Do spontan abortus I ne znam kako I kadeee da baram care vo ponedelnikot bev na ginekolog pa mi rekojaaa sve e vo red a bolkite se isti sekoj den i preku cel den :/
     
    На Indi96 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.697
    Допаѓања:
    99.836
    Пол:
    Женски
    Болките се нормални се додека доктор вика дека е се во ред. Телото сега треба да го вгнезди плодот, да создаде хормони да го израсне и тоа е нешто ново и затоа осеќаме промени. Така да смирено и полека, се ќе биде добро. Одмарај, однесувај се нормално и ќе се среди.
     
    На Yeeah и Firefire18 им се допаѓа ова.
  11. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.023
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Не се плаши,лежи подолго време сега се вгнездува плодот
     
    На Firefire18 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. cipita

    cipita Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2022
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    nemoj da se plashish voopshto sega ti se shiri matkata i to e normalno i jas imav isti simptomi koga bev bremena isto ko da treba da dobiesh duri i preponite imashe period nekade 16ta ned me bolea ama malata beshe taka svrtena i zatoa..si zemash se so ti treba utrogestano e za poddrshka na bremenosta i jas koga go zemav bev sigurna sonego koga imav bolki taka da ne se sekiraj uzivaj si ❤️❤️lesna bremenost
     
    На Firefire18 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. cipita

    cipita Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2022
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    denes trebashe da dobijam a imam silni bolki vo stomako i polovinata napraviv test negativen e izgleda ova moe vtoro bebence ke me pomachi uste nekoe vreme :/pocnuvam da stanvam ocajna vrke 11ti mesec od koga se obiduvame a provoto odma ni fati.. piev i klomifen ama izgleda za dzabe.. ne deluval kaj mene doktorot ne mi ni rece da odam da pratime folikuli i sl.. to e zdravje
     
  14. Makimaki93

    Makimaki93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2022
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    Кломифенот знае да има продолжено дејство, ако не циклусов, може наредниот да ти се посреќи (fingers):l:
     
    На cipita му/ѝ се допаѓа ова.
  15. cipita

    cipita Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2022
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Daj boze
     
    На Indi96 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.301
    Допаѓања:
    22.881
    Пол:
    Женски
    Без плашење, опушти се. Болки ќе имаш цела бременост, тие менструалните на почеток се најнормални, матката се шири, ти објаснале веќе. Ако нешто не е во ред, на доктор би виделе. Се додека немаш многу јаки болки и крварење, не се плаши. Подоцна ќе имаш малце поголеми, ќе те притиска долу околу препони, но и тогаш ќе бидат нормални, бебето ќе расте и си прави место.
    Понашај се најнормално, не кревај многу тешко, но живеј си го животот како и до сега. Можеби заборавиле ама.. секоја имала болки посебно прва бременост. Мене ми е втора, болките ми почнаа и во двете бремености 6-7 недела, как некој порано, некок подоцна ама секој поминува низ тоа. А пак ако ги снемаш, немој тогаш да мислиш дека пак нешто не е во ред, симтомите ќе ти се менуваат, ќе ги снемува и после нагло ќе ти се вратат. Имај лесна бременост и пишувај во групата Прво тромесечие.
     
    На Firefire18 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. cipita

    cipita Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2022
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Sakam uste ova da ti go kazam jas ostanav bremena na pocetok na korna ba bev oslobodena od rabota bidejki drzavno rabotam i celo vreme doma lezev se plasis da izlezis uste neznaevme sho e toa.. i koga imav bolka 16-17 nedela dolu vo preponi i maleckata beshe taka svrtena so glavceto (pokrsj bolkite so mi bea kako tebe dolu vo meseto) doktoro mi rece lezi odmaraj da se zavrti malata nekoj den i jas mu velam na mazotmi po cel den lezam i toj pat ne go poslusav doktoro nekoj instikt mozebi pocnav da peshacam sekoj den i bolkite se namalija isceznaa i vidov deka mi prijaat proshetkirte poveke od so da se izlezavam.Sega si na pocetok slusaj si doktor ama i svoeto telo i srce nisto ne e pogreshno dokolku ne ti zabrani gen.❤️
     
    На Firefire18 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Firefire18

    Firefire18 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2021
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Lelee bravo♥️ I jas sum vo drzavnaa rabota prvo mieee pa ne znam so e kako e za toa ! Normalnooo e I da se plasiii covek! I znajs toa kogaaa ke sakas mnogu nesto I imas strav da ne go izgubis i so ovaaa e istooo! Denes nedela sun na kontrola za srceva reakcija pa ke vidimeee! Sega za Sega sve e ok! Fala ti premnoguuuu gospod da ve cuvaaa♥️
     
    На cipita му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Firefire18

    Firefire18 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2021
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu dusa♥️
     
    На Indi96 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Firefire18

    Firefire18 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2021
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Falaaaa♥️♥️♥️