1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. blablaabla

    blablaabla Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    793
    Zdravo, bi ti preporacala da si napravis preku krv, bidejki ako si trudna ubavo e da zapocnes da gi pies vitaminite, folnata itn sto se za trudnivi nameneti, pogotovo za pocetokot
     
  2. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    2.765
    Пол:
    Женски
    Зошто не сакаш преку крв? Така ќе знаеш дали вредноста на бетата е добра. Во случајов се две опции, или си имала доцна овулација и уште е мало нивото на бета ама ќе расте или станува збор за биохемиска и бетата ќе паѓа. Во секој случај бета преку крв што ќе ја повториш пак за 2 дена во истата лабораторија е најсигурен начин да дознаеш. Држам среќа да е се во ред.
     
    На MilaSs12, fana и blablaabla им се допаѓа ова.
  3. peperutce94

    peperutce94 Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2021
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site osekam nekoe gadenje povremeno za dva dena treba da dobijam netrpeliva sum sakam da napravam test mislite deka ke pokaze dokolku sum bremena?
     
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.139
    Допаѓања:
    18.245
    Ќе покаже со утринска урина

    Едит: мене ми покажа 1 ден пред добивање со Лабоквик тест
     
    Последна измена: 25 ноември 2022
    На peperutce94 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Почекај да ти доцни барем некој ден. Вака може да се разочараш. Може си бремена а да не покаже ако е ептен рана бременост.
    Или види кои тестови се посензитивни и провери со утринска.
    Мене гадење ми е симптом за добивање. Кога бев бремена исти симптоми имав како да ке добијам. Сите сме различни.
     
    На peperutce94 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.225
    Пол:
    Женски
    Имам закажано преглед кај гинеколог во среда, а тест немам правено затоа што на крајот секој пат се разочарувам.
    Добив 5 дена после датумот на кој требаше (да напоменам дека менструација никогаш не добивам точно на денот, обично недела две знае да ми доцни), првиот ден само малку како кафено како и секогаш, и вториот 2-3 саати имав крв,една влошка и одма престана. Оттогаш некако чувствувам како замаеност, како чудно чувство како да ќе се онесвестам од време на време, вчера како некое гадење имав. Некоја од вас да имала некое вакво чувство?
    Некако сум испаничена, ако не е бременост,да не сум нешто болна :(
     
  7. Tblagica.11

    Tblagica.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2021
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki koga moze da napravam test otvrdena mi e ovulacija na 23 noemvri a dobiv nekade na 14 koga najrano moze da napravam test
     
  8. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    1.081
    Пол:
    Женски
    7. декември
     
  9. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    2.023
    Допаѓања:
    2.816
    Пол:
    Женски
    12 дпо
     
  10. Little_girl

    Little_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Здраво. Да прашам дали е правило дека сите трудници имаат покачена базална температура како симптом за бременост или тоа е кај одредени?
     
  11. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.175
    Допаѓања:
    7.185
    Пол:
    Женски
    Jas mislam da, ama da ne te izlazam. Bazalnata temperatura se pokacuva koga doaga do ovulacija i ostanuva visoka se do naredna menstruacija. Vo momentot koga dobivas menstruacija ili pred da ti probie bazalnata temp paga. A ako dojde do bremenost bazalnata temp si ostaniva visoka kako po ovulacija. Jas merev edno tri meseci bazalna i taa pagase koga dobivav. Ama mesecot koga prestanav da meram ostanav bremena i nemozam so sigurnost da ti kazam dali mi se zadrza temp zosto ne merev. Ama mislam deka e pravilo.
     
  12. Little_girl

    Little_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Јас мерев и во овулација а и сега 6 дена пред добивање и иста ми е 35,5…затоа се чудам
     
  13. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.175
    Допаѓања:
    7.185
    Пол:
    Женски
    Kako meris mila?
     
  14. Little_girl

    Little_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Со топломер под пазуви. Треба на деуг начин?
     
  15. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.175
    Допаѓања:
    7.185
    Пол:
    Женски
    Mozes i pod pazuva. Jas merev pod jazik. Sekoe utro vo isto vreme ne stanata od krevet bez nagli dvizenja. Na toa mislev kako meris, dali sekoe utro vo isto vreme i dali dodeka si uste vo krevet?
     
  16. Little_girl

    Little_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Не, различно мерам но џабе. Никогаш не ми била покачена…Јас и болна кога сум имам 37,2 максимум
     
  17. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.175
    Допаѓања:
    7.185
    Пол:
    Женски
    Bazalna temp se meri sekigas vo isto vreme mila ako sakas da detektiras ovulacija. I toa mirna vo krevet bez stanuvanje predhodno. Toplomerot sekogas na dofat. Samo taka ke uspees da ja detektiras. Vo razlicno vreme e dzabe sto meris.
     
  18. Little_girl

    Little_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Офф..не знам стварно. Ако е кај секого така тогаш ништо..Затоа што премногу ме болат градите една и чувствувам голем умор и никако да дочекам една недела да видам дали ќе ми дојде циклусот или не.. Ќе направам еден тест порано сепак можеби
     
  19. popins

    popins Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    250
    Veke sum 8ma ipol nedela i sekoj den imav custvo na umornost nenaspanost, gadenje od hrana no ko za belja denes nisto.....nit pritisok na matkata nit averzija kon hrana nit miris osetlivost.....mozno e ova?
     
  20. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.175
    Допаѓања:
    7.185
    Пол:
    Женски
    Jas imav pozitiven test nekolku dena pred da dobijam. I da ti kazam simptomite mi bea isti kako za dobivanje. Samo razlicno mi bese toa sto ne mi bese slatko jadenjeto i se osekav matno vo glavata. Se do 7 nedela od bremenost jas imav cuvstvo kako da ke mi dojde menstruacija. Taka da simptomite za menstruacija i bremenost se mnogu slicni i zbunuvacki. Pocekaj barem do sabota i napravi test.
     
    На Flooora96 и Little_girl им се допаѓа ова.