1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. АнаМаријаД

    АнаМаријаД Популарен член

    Се зачлени на:
    15 март 2017
    Пораки:
    1.559
    Допаѓања:
    4.240
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека е ептен рано за таков симптом. Почекај уште некој ден и тестирај се.
     
    На Lima24 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Anomis11

    Anomis11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Ouuu pre prerano e za takvi simptomi . Toa ti e se na psihicka baza . Jas pred da mi zadocnibimav na dva tri pati kako proboduvanje od desnata strana na stomakot bukvalno me svivase od bolka da ne mozev da stanam . Drug takiv preran simptom red docnenje so kerka mi edinstveno na dva tri pati kako svest da mi se svrte na stanuvanje . Drugo toj period se isto i bolki vo stomak kako deka sekoj moment ke probie mens. Site drugi gadenje ,averzija sprema hrana itn ako nastapuvaat se okolu 8ta nedela .
     
    На Bubish26 и Lima24 им се допаѓа ова.
  3. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.281
    Допаѓања:
    3.088
    Пол:
    Женски
    Изгледа од желба ми се причинува.
    Не знам ни дали е можно да дојде до бременост, не ми беа ни плодни денови, последен ден од менструација беше.
     
  4. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Немора да значи дека тек во 8ма јас крап јадам многу две порции без проблем, пред да напраам тест едвај две парчиња изедов и коа ми се згади си викам ајде време е за тест. Треба да сум 7ма ама според мерењата вчера во систина 6+5. Сеуште коа јадам нешто што сум сакала знае да ми се згади. Благо јадев многу сега немам желба. Така да мислам дека нема правила.
     
    На Freckles. и Lima24 им се допаѓа ова.
  5. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Се е можно, ја стимулирана со кломифен, примена инекција, темпирани односи не останав. Во октомври биохемиска, еве ме сеа со ендометриоза на лев јајник, циста на десен останав бремена. Нема правило. Ние две ипол години се обидувавме
     
    На Ceneva и Lima24 им се допаѓа ова.
  6. Maryybb

    Maryybb Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2022
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    35
    Здраво девојки јас сум нова на форум имам пишано и во друга тема, сакав да ве прашам еден ден ми доцни, завчера правев тест негативен беше имам болки во градите само и исцедок бел цело време, а пред една недела болки во стомак и кичмата. Се извинувам на долгиот пост дали да направам денес тест или утре подобро?
     
  7. Adorabela

    Adorabela Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    2.069
    Пол:
    Женски
    Кај мене покажа позитивно еден ден на задоцнување .Мој совет ти е по една недела да направиш друг тест.
     
    На Maryybb му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Maryybb

    Maryybb Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2022
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    35
    А кој е подобар тест, јас имав земено би сејф
     
  9. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    1.081
    Пол:
    Женски
    На кој ден од циклус ти беше овулацијата знаеш?
     
  10. Maryybb

    Maryybb Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2022
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    35
    Овулација ми беше на 24 ноември а деновите пред тоа имав односи на 20ти и 22ри ноември
     
  11. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    1.081
    Пол:
    Женски
    Провери преку крв ако си нестрплива, плус така сигурно ќе знаеш на што си. Доволно време има поминато од овулација за да покаже тестот.
     
  12. Maryybb

    Maryybb Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2022
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    35
    Ке направам тест денес па ако е негативен ке почекам уште некој ден и ке одам на гинеколог
     
  13. Maryybb

    Maryybb Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2022
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    35
    Го повторив тестот ама негативен е а ни мензис нема, незнам
     

    Прикачени фајлови:

  14. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.301
    Допаѓања:
    22.881
    Пол:
    Женски
    На ден на педпоследма менст. сум останата бремена и тоа со сигурност, пошо тогаш со маж ми бевме во врска на далечина и си отидов и бевме видени. Објаснување добив дека сум имала рани овулации, а спермата може да преживее до 5 дена.
     
    На Lima24 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.281
    Допаѓања:
    3.088
    Пол:
    Женски
    Не знам кога имам овулација, циклусот ми трае секој месец различно, околу 30 до 34 дена. Ќе чекам да ми закасни за тест, нестрплива сум ама знам дека ќе се разочарам ако направам порано.

    Ако се водам по календариве, секогаш ми дава 14 дена од првиот ден на последната менструација, но мене никогаш не ми е точна на 28 дена, затоа и сметам со резерва.
     
  16. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.786
    Допаѓања:
    19.021
    Пол:
    Женски
    Јас
     
  17. Kiksi1

    Kiksi1 Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2022
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, кога најрано се препознаваат првите симптоми на бременост? На 30.11 ми беше овулација а на 03.12 имав незаштитен однос и тој сврши во мене. Имам болки во половината, на моменти имам тапа болка во стомакот како менструална, на моменти пак остра болка на јајниците а сега на 15.12 треба да ми дојде и баш сум збунета, дали е бременост или не и да напоменам ареолата на брадавицата ми е потемна и како да ми се повеќе видливи вени. Се извинувам на долгиот пост
     
  18. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    1.081
    Пол:
    Женски
    Овулацијата трае 12 до 24 часа, значи ако си имала однос после 3 дена си закаснила. Односи имајте пред овулација и на денот.
     
  19. TheMonica

    TheMonica Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2022
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    70
    Девојки дали некоја од вас имала вакви симптоми? Ме болат градите уште од кога ми заврши овулацијата, секако имавме односи со сопругот бидејки веќе некое време пробуваме. Јас имам 34 години а сопругот 36. Не сум била бремена до сега, на гинеколог бев и се е како што треба. За мензис е уште рано па затоа не сум направила тест за бременост.
     
    На Kikyi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Anomis11

    Anomis11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Simptomi za tolku rano vednas po zavrsuvamje na ovulacija nema .. moze da se baziraat na psiha . Na 10 dena posle ovulacija prviot pat koga bev bremena nekolku pati mi se svrte kako za nesvestica , a vtoriot pat kako bodezi imav od strana na stomakot (mozebi slucajnost ili stvarno ran simptom ) .
    Kolku vreme veke probuvate ? Za SE vo red e dolga i siroka .. hormoni imas li ispitano ? Spermogram za soprugot i HSG za tebe obavezno za start imate napraveno ili ne ? Ova najdobronerno bidejki mn cesto kaj maticen se vo red e eho i pap i mikrobioloski samo a treba barem ovie analizi da se napravat sto gi nabrojav pogore . Nie so soprugot prviot pat koga pocnavme da probuvame pi prviot mesec neuspesni obidi osven standardnite pap, mikrobioloski i eho gi napraviv hormonite na treti den i HSG za mene a spermogram za soprugot . Jas bev 26 a soprugot 29 ama se sto e porano ako go ima nedaj boze e dobro da se doznae na vreme.
     
    На Starchild му/ѝ се допаѓа ова.