1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. TheMonica

    TheMonica Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2022
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    70
    Болките во гради ми се појавија околу 4-5 дена после овулација, тоа за мене е доста невообичаено затоа решив да прашам тука. Јас хормони имам испитано, се е во ред. Следно на листа е да се направи спермограм иако сопругот вели дека е рано. Пробуваме околу 4 месеци за жал до сега неуспешно.



     
  2. Anomis11

    Anomis11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Ne e rano nema sto da cekate spoted mene . I HSG napravi si obavezno za da vidis dali kanalite ti se proodni zatoa sto toa bi mozelo da bide precka . Inaku samiot proces na patuvanjeto na eventualno oplodenata jk do matkata pa implantacijata i pocnuvanjeto da se laci hormonot sto gi dava samite simptomi kako proces trae poveke od 4-5 dena taka da e sekako prerano.
     
    На TheMonica му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Vinyl

    Vinyl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски

    Јас ги имав тие симптоми. Одма по завршување на овулација силна болка у гради, не можев да се пипнам.
    Пошто бев убедена дека нема шанси толку рано симптоми - не си дадов надеж воопшто. И опс трудна испаднав
     
  4. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.301
    Допаѓања:
    22.881
    Пол:
    Женски
    Сигурна си дека тогаш си имала овулација? Или ти е бидена овулацината тие денови или се случила имплатација. Ама доколку тврдиш дека овулацијата била баш тој ден, тогаш сте ги промашиле деновите. Имплатација се случува 5-7 дена после овулацијата, така да болка во гради, јајници, не е секогаш бременост, како што ни немање ни еден симптом не значи нема бременост.
     
    На Starchild му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Timeless

    Timeless Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    339
    Пол:
    Женски
    Кај секој е индивидуално.. кај мене ми се чини симтомите се изразени само кога добивам менструација :D
    Со првата бременост имав силно бело прање кое почна неколку дена пред датум за менструација. Со втората бременост никакви симптоми.
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Анче87

    Анче87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2020
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    337
    Пол:
    Женски
    Јас сум 5+1 со ивф и ме плаши што сеуште немам баш некои симптоми. Само непцава премногу ме чешаат дури не се издржува и премногу настинав.
     
  7. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.301
    Допаѓања:
    22.881
    Пол:
    Женски
    До 7ма недела немав ниеден симптом. Симтомите не се доказ дека сигурно е во ред. Битно да немаш јаки болки и крварење, со првото немав никакви симптпми до 8-9 месец и тоа што веќе тежеше бебето и притискаше ама немав мачнини, немав повраќање, неѓав менструални болки, полна бев со енергија и супер расположена. Со второво ми почнаа после 7ма недела и ѓе турија.
     
    На Анче87 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.594
    Допаѓања:
    16.957
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, ми доцни една недела направив тест попладнево имаше втора цртка не беше жар како првата но се гледаше со око, според апликацијата од циклус што си запишувам вика 5недели и 2 дена. Кога најрано да си закажам на гинеколог? Знам дека сега е рано и не сакам да си правам стрес
     
    На Starchild му/ѝ се допаѓа ова.
  9. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki mi docni DVa tri dena deneska beta 47.7 I pozitiven test so bleda linija I imam bolka vo polovinata vo nozete Recisi sekoj muskul na nozete me boli Kako da vrti nesto vnatre od vreme na vreme I stomakot Dali e ova normalno Dali nekoj Ima iskustvo so istoto
     
  10. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    4.175
    Допаѓања:
    7.185
    Пол:
    Женски
    Da ne nastinuvas mila? Inaku stomakot ako te boli podnoslivo e normalno. Jas na primer do 7-8 nedela imav cuvstvo deka ke dobijam.
     
  11. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.139
    Допаѓања:
    18.245
    Следната недела најдобро.
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  12. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Iskreno ne znam mila sto bese toa sinoka no denes e veke podobro
     
  13. A55

    A55 Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2023
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site,prethodniot mesec imav dobieno na 22 noemvri,vo dekemvri nemam dobieno a samo malku imam zakaskano na vloskata i tolku.do sega ova mi se nema sluceno,dali moze da bide bremenost zatoa sto se nadevam bidejki veke 10 god.cekame bebe.fala vi
     
  14. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.301
    Допаѓања:
    22.881
    Пол:
    Женски
    Тест, тоа ние не можеме да ти кажиме. За да не се мислиш најдобро тест, сепак цел месец немаш дониено, ќе ти покаже, ако нема бременост тогаш закажи си прегед. Ти посакувам позитивен тест :inlove:
     
  15. A55

    A55 Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2023
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Fala ti,eve veke se javiv kaj ginekolog,se resiv da odam,pa mozebi ke ima nesto da se nadevame.poz :*
     
  16. popins

    popins Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    250
    Neznam kolku e normalno ova ama denes vleguvam vo 13 nedela a toa e 4ti mesec. Fala bogu se e super i TORCH i site testovi ama nesto so mi e cudno e presekot od umor gadenje mal pritisok u matkata bolka vo dolniot del vo nesto neopislivo podobro. Kako da sum druga. Polna energija bez poteskotii meseto skoro i da ne tezi pritisokot ko da go nema. Dali e ova mozno ili samo psiholoski nesto e?
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  17. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.933
    Допаѓања:
    109.702
    Пол:
    Женски
    Да. Исто ми беше во првата бременост, до 13 недела умор гадење подуеност болки во стмакот.. од 13та недела магично се престана како со гума избришано :)
     
  18. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Секако дека е. Јас немав гадење, киселини, ништо, бременоста со песна ја поминав. Во 8 ми се шетав без проблем по цел ден. Околу мене сите имаа таква лесна бременост, една само киселини имаше.
     
  19. lollipop98

    lollipop98 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2023
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Немав добиено циклус 3 месеци (полицистични јајници). Бев на гинеколог на 10ти декември и таа виде на ехо дека има фоликул пред пукање. Имавме незаштитен 2 пати таа недела. Гинекологот ми рече крај на декември или ќе добиеш или ќе си трудна. И јас веќе една недела имам симптоми вообичаени за пред добивање, уморна сум, осетливост на гради и болки долу кај јајниците. Синоќа правев три теста сите позитивни. Не е рано за симптоми? Со оглед на тоа што јас онака правев тест не очекував да е позитивен мислев ќе добијам. Ќе закажам на гинеколог следна недела, ама ме интересираше сега. Дали има шанси да е лажен позитивен? Знам дека е смешно ама не ми се верува дека сум.
     
    На Izzy_0504 и Kiksi1 им се допаѓа ова.
  20. A55

    A55 Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2023
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Pa som si pravela 3 testa i site ti se pozitivni znaci si bremena.i jas pravev test mi pokaza deka sum ,ama zakazav i na ginekolog da se osiguram,no definitivno sum trudna,bidejki do sega mi se nema sluceno tolku da mi kasne.srekno neka ti e ;)
     
    На Izzy_0504, Ceneva и Kiksi1 им се допаѓа ова.