1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. Blackgirl<3

    Blackgirl<3 Активен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2021
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Kaj nas isto jas 25god soprugot 23 duri pred 2 meseci ispituvav i plodnost se znaci bukvalno se ispitano se vo red i pak nisto
     
  2. Analii23

    Analii23 Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2023
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Zdravooo Feminkiiii jas sum nova na forumov, edno prasanje do vas .. imav odnosi sekoj den vo plodni denovi , napraviv test posle edna nedela testot beshe negativen .. mislite deka e rano za test ili da pochekam ushte malku?
     
    На Tany12 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.602
    Допаѓања:
    32.550
    Пол:
    Женски
    Премногу рано си направила, почекај да ти доцни барем еден ден за тест
     
    На Anyshka и Analii23 им се допаѓа ова.
  4. Analii23

    Analii23 Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2023
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Falaa tiii❤️ , ke vidime za 9 dena bidejki togash treba da dobijam
     
  5. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.602
    Допаѓања:
    32.550
    Пол:
    Женски
    Ехе 9 дена пред менструација ниеден тест нема да ти дади точно, имаш уште многу време :)
     
    На _budaletinka*, Anyshka и Analii23 им се допаѓа ова.
  6. minipani

    minipani Активен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2023
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Хејј.
    Мојот позитивен тест за бременост ме донесе членка во групава :D
    Мислев дека сум по упатена на оваа тема се додека не ја видов и другата црта од тестот.
    Направив 3 теста за бременост, од кои едниот преку крв по само еден ден доцнење референтните врености ми се околу 1.600 б-ХЦГ. До сега имам само огромна болка на градите.
    Може ли неколку совети да ми дадете додека не отидам на првата контрола? :inlove:
    Ви благодарам одднапред
     
    На 5678m, intj_girl и _budaletinka* им се допаѓа ова.
  7. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.932
    Допаѓања:
    109.696
    Пол:
    Женски
    Пред се честитки.
    Што точно те интересира мила?
     
  8. minipani

    minipani Активен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2023
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски

    Ви благодарам многу,
    Нормално имам многу прашања бидејќи ова ми е прва бременост , но малце сум загрижена поради железото.Веќе година дена имам пониско железо, нарачав ампули "FERO FOLIC 500" за да почнам да ги пијам, во принцип секое сабајле си пијам чаеви но слушнав дека не сите чаеви се добри во бременост па денеска го прескокнав и најбитниот дел цигарите . Пушам електронски цигари , секако имам во план да ги оставам но не знам колку се штетни и дали уште во овој момент да ги откажам што после долги години мислам ќе ми биде многу тешко. Во последниов период пробувам со исхрана која е заснована на ПРОТЕИНИ, многу ретко ( два пати неделно) со јаглехидрати. Не сум сигурна дали е паметно да се придржувам моментално со истата.

    :hug: ви благодарам одднапред
     
  9. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.932
    Допаѓања:
    109.696
    Пол:
    Женски
    @minipani цигарите ВО ОВОЈ момент да ги откажиш.
    Терапијата за железо продолжи да ја пиеш (заедно со вит ц и 2 часа пред и по апчето за железо кафе и млечни производи не) се додека не отидеш на контрола кај матичниот гинеколог на кој ќе му кажеш за твојата состојба со железото и може ќе ти ја смени терапијата и/или ќе ти додаде нешто плус (како пример пренатални витамини).
    Што се однесува до исхраната можеш умерено да јадеш се, не подлегнувај на бабските приказни дека треба да јадеш за двајца пошто не, не треба. Доколку начинот на исхрана кој периодот уназад го водиш, ти одговара и не осеќаш глад, можеш да продолжиш да го водиш затоа што протеините се многу важни за една трудница.
    До 13 та недела може да се чувствуваш многу поспано, омалаксано (како настината), да имаш нагон за повраќање, гадење од некои мириси, одбивност кон храна. Може да се јават болки во градите вртоглавици и запек. Се е тоа нормално и ќе престане по 13 недела.

    Јас не сум лекар само сум мајка која поминала две бремености па си земам за право да те советувам за периодот до контролата со лекар кој ќе ти ја води бременоста и само тој може да ти даде стручни насоки за секое твое прашање.

    Со лесно :)
     
    На contact us и _Vera_ им се допаѓа ова.
  10. minipani

    minipani Активен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2023
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам од срце за советите и вашето одвоено време. :l:
     
  11. Tblagica.11

    Tblagica.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2021
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    Zdravo denes mi e 28 den od ciklus obucno dobivam na 30 32 dena.
    Na 23 den od ciklus povrakav mnogu, potoa od vcera natamu imam mnogu zgolemen sekret belo zoltenikov. A ovulacija imav na 14 den, bidejki imav kontrola togas. Pocna denes da me boli stomakot, pa napraviv test i e negativen. Dali mozebi sekretot e simtom na bremenost, bidejki do sega taka ne mi se ima sluceno pred sekoj ciklus pred da mi dojde kaj mene nema sekret sega malko mi e cudno. Veke 5 godini se macame za bebe pa zatoa mi e cudno, nema sto ne napravivme testovi insemenacii invitra i na prirodni ciklusi, site testovi se uredni i kaj dvajcata. Pa prasanje mi e dali mozebi sum ostanala bremena ovoj ciklus
     
  12. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.483
    Допаѓања:
    1.234
    Пол:
    Женски
    Јас имав секрет кога останав бремена, ама не мора да значи дека е истиот случај со тебе. Оди направи bHCG преку крв и знаеш на што си.
     
  13. Tblagica.11

    Tblagica.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2021
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    Blagodaram imam na 28 termin kaj ginekolog pa ke i kazam da napravi a imam od tie sto se najtocni testovi utre ke napravam pisuva 6 dena pred ciklus da davat rezultat
     
    На intj_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Analii23

    Analii23 Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2023
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки , дали кивањето и затнатиот нос е симптом на бременост? ( скоро секое сабајле и вечер го имам проблемов )
     
  15. mom to be

    mom to be Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2023
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Не не е.Тоа е симптом на настинка или алергија☺️
     
    На Analii23 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Analii23

    Analii23 Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2023
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Мхм , јасноо :( уште немам никакви симптоми за бременост треба уште 4 дена да добијам .. кажи ми ако направам тест дали ке биде точен?
     
  17. mom to be

    mom to be Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2023
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Можеби од позензибилните што се ќе покаже.Ама најдобро е да чекаш на ден на добивање да направиш за да не се разочараш ако е негативен,а можно е и лажно да е негативен ако си имала овулација покасно.Ти посакувам две црти
     
    На Analii23 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Analii23

    Analii23 Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2023
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Фала ти :inlove: дај божеее искрено сакам бебе :P што и да биде ќе ве известам
     
    На mom to be му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Analii23

    Analii23 Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2023
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Девојки јас пак .. имам мноогу прашања .. ми доцни еден ден имавме односи во плодни денови , денес некако забележав дека имам како нешто розево кога се избришав .. немам никаква болка во градите , само ме боли доле ама не е иста болка како пред добивање .. и многу ми се спие .. што мислите се работи за бременост или? :sweat:
     
  20. mom to be

    mom to be Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2023
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Направи тест
     
    На Analii23 му/ѝ се допаѓа ова.