1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. Flowerr12

    Flowerr12 Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2023
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Постојат некои симптоми на бременост пред изостанок на менструација?
    Извинете ако некому му делува глупо, ама прв пат се трудам да останам бремена и сум помлада, па сакам да чујам искуства.
     
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.805
    Допаѓања:
    75.254
    Пол:
    Женски
    Освен имплантациско крварење, ништо друго... тоа дури и го нема секоја жена. Јас и чувствителни непца имав, незнам дали случајност или од бременоста беше... едвај миев заби, ме болеа, мн црвени беа и крвареа на миење...
     
    На Flowerr12 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Elliana

    Elliana Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2024
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    908
    Пол:
    Женски
    Исти се симптомите како за добивање циклус. Може да имаш менструални грчеви неколку дена пред термин за добивање, болка во половина. Буквално оние симптоми што си ги имаш пред да добиеш циклус.
     
    На Freckles., Butterfly3001 и Flowerr12 им се допаѓа ова.
  4. Flowerr12

    Flowerr12 Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2023
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Се уште немам добиено, за 5-6 дена ми е време за добивање, е сега не знам дали ова што ме тера нон стоп на плачење и се осеќам подуено може да е за бременост или пак само ПМС, а и акни обично ми излегуваат пред добивање и сега си имам па не знам, акни сум слушнала дека може и во двата случаја исто да има.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Flowerr12

    Flowerr12 Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2023
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Се уште немам добиено, за 5-6 дена ми е време за добивање, е сега не знам дали ова што ме тера нон стоп на плачење и се осеќам подуено може да е за бременост или пак само ПМС, а и акни обично ми излегуваат пред добивање и сега си имам па не знам, акни сум слушнала дека може и во двата случаја исто да има.
    (Извинете не сум приметила дека е 2 пати објавено)❤️
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.805
    Допаѓања:
    75.254
    Пол:
    Женски
    Тие симптоми ги немав... А слични се симптомите за добивање и бременост. Ако си имала нормална овулација во средина на циклус, тест и сега ќе ти покаже. Ама ако имаш доцна овулација, тест тек на доцнење... Почекај до добивање, па направи тест :)
     
    На Flowerr12 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Flowerr12

    Flowerr12 Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2023
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Циклусот до сега секогаш ми бил редовен и добивам на 28/29 дена, ејакулацијата внатре беше на 15 и 16 ден од менструација. Утре одам по тест сепак
    Нестрплива сум...
     
  8. mermaidXx

    mermaidXx Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали на некого му има останато Прогестерон Депо или можеби знае аптека каде може да се најде?
     
  9. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.899
    Допаѓања:
    31.183
    Пол:
    Женски
    Провери во Берна во Чаир, можеш да се јавиш и да прашаш.
    Како да прочитав дека членка подарува.
     
    На mermaidXx му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bonnie Top

    Bonnie Top Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Женски
    Јас прв симптом и во двете бремености што осетив беше засилено чувство за мирис. Дури со втората бременост имав негативен тест, но знаев дека има бременост бидејќи осеќав мириси.
    Секој организам е различен, кај секој има различни симптоми, најсигурно ќе знаеш со тест или испитување на бета.
     
  11. Anagard36

    Anagard36 Нов член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2024
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, mi kasni 6 dena imam bolki vo gradive-drugi simtomi nemam.praveni dva testa eden na 4 den dosnjenje drug na 5 den-izlegoa negativni ,pravev i domasen so soda i imase pena. Predhodniot mesec piev klomifen i imav 2 folikuli (24 i 20) na 11 den. Dali e mozna bremenost ili pak nesto drugo?
     
  12. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.219
    Допаѓања:
    13.697
    Пол:
    Женски
    Она со содата е живи глупости и знаеш дека нема врска.
    На 6 дена доцнење ќе покаже тестот ако има бременост.
    Да идеш на гинеколог, да не ти се направила циста од непукнати фолекули и поради тоа да ти касни.
     
    На Bejb15 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Anagard36

    Anagard36 Нов член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2024
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
     
  14. Anagard36

    Anagard36 Нов член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2024
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    I ja pomisliv na cista i se nerviram,inaku imav predhodno cokoladna i pravev laparaskopija ama ni togas ne mi kasneshe ni pa imav bolki.ke.mu zvonam utre na doktorot pa ke vidime sto ke kaze
     
  15. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.219
    Допаѓања:
    13.697
    Пол:
    Женски
    Со историја цисти, треба да те остави да видите без кломифен како растат фолекулите. Имате пробано така?
     
  16. КаринаТ

    КаринаТ Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво, прв пат се обидувам да останам бремена, последен циклус на 14.07., позитивен овулациски тест на 26ти. Од пред 2 дена чувствувам повремено како стегање и боцкање во долен дел на стомакот, десно. Мислам дека овулацијата беше од десниот јајник бидејќи така осетив болка таму и во периодот на овулација. Дали и некоја друга имала вакви симптоми на почеток? Дали можеби е нешто загрижувачко или е нормално? Фала за одговорот.
     
    На Dijana7 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Rozevata

    Rozevata Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2024
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    Премногу е рано за симптоми ако ти била на 26ти овалуацијата. Инаку јајници болат од повеќе причини, само да не ти е неподнолива болка. Почекај да помине барем времето до еден ден да ти касни па да почнеш да анализираш. Барем по мене е така. :) Среќно!
     
  18. Freckles.

    Freckles. Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2020
    Пораки:
    1.850
    Допаѓања:
    4.766
    Кај мене симптомите беа исти со оние за добивање. Имав имплантациско крварење, па и си мислев дека добив. Тек после почна да ми се гади од кафе па по тоа приметив.
     
  19. КаринаТ

    КаринаТ Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Да знам дека е рано за било што, затоа си мислев да не е нешто лошо, но ќе почекам. Фала многу
     
  20. TamDi

    TamDi Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2022
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    На 30.07 ми беше ден за (не) добивање. Имав позитивен тест, се јавив на Др. но ми рече дека е многу рано за било што да се види и бодејќи следниот ден отидов на одмор ми рече 5-6 ден да го повторам тестот и после одмор на контрола. Момемтално немам ниеден симптом, освен што од вчера се осеќам прејадено, мешето издувано. Дали е нормално тоа?