1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Симптоми на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од macence, 19 ноември 2009.

  1. 0512j

    0512j Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2022
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Денес повторно правев бета ХЦГ, и најточно сум 6та недела бремена, и беше околу (1180.1)!
    А пред 11 дена ми беше 726.3
    Дали е во ред ?
     
  2. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.219
    Допаѓања:
    13.697
    Пол:
    Женски
    Бета се проверува на 48 саати, во иста лабараторија и близу исти саат. Бетата на 48 саати треба да е дуплирана. Провери за 48 саати во истата лабараторија и гледај доколку можеш да е приближно исто време како што си била денес.
    Беше до кај матичната да те види?
    Знам беше по клиника и малце паника ти направија.
     
  3. 0512j

    0512j Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2022
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Бев кај матичниот да, сакусот пред неколку дена беше 6мм, а денеска беше 4ипол мм, хм малку смалено,ама докторот рече дека биологијата на моето тело била на моја страна и тоа се мачело за да се задржи, ми покажа на ехо се, и крвните садови и тоа дека околу некого што е тоа крварам а како тоа да не сака да излези хаха инаетче, и кажа дека во ехото немало врска аку е нешто минус 1мм, најдобри било преку бета ХЦГ.
    Така да останува се на тоа да чекаме, и продолжувам со дабростон.
    само не ми е јасно и ако не расте, пред 4 дена било 6мм, како може да е смалено на 4ипол мм?
     
  4. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.747
    Допаѓања:
    3.242
    Пол:
    Женски
    Не е во ред. Треба да прекинеш терапија и да видиш дали ќе се исчистиш сама. Те молам побарај си второ мислење и многу ме интересира кој е докторов ако не ти е проблем да кажеш.
     
    На Hygge-girl и Noemi им се допаѓа ова.
  5. 0512j

    0512j Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2022
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Па искрено не сакам да именувам така бидејќи сите се од секого различно задоволни, побарав и второ мислење истиот одговор го добив, ако по 48часа не е дуплирано, значи неуспешна бременост, и ќе чекаме да го исфрли телото само, ако не преку таблети ќе ми даделе за да се исчистам, бидејќи е многу мало, и не било убаво баш со инструменти да ме гребат по матката
     
  6. 0512j

    0512j Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2022
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Како и да е, мислам дека нема ништо по мое здравје, и подобро ако не е за мене, да си се исчисти само како циклус
     
  7. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.812
    Допаѓања:
    4.763
    Пол:
    Женски
    Ама ова не е дуплирано правилно душо, затоа и така ти кажува членката. Плус не треба да се намалува, треба да се зголемува. Ајде со господ напред може и лошо измериле претходно. Дај боже се да е во ред.:l:
     
  8. 0512j

    0512j Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2022
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Да може и погрешно да измерил, мадс со мене искрено и него му реков дека ми се гледа денес како малку поголемко, зошто пред неколку дена само обилно како кругче беше, а денес не изгледаше така како до некоја минимална формичка
    Како и да е, тоа сепак е пораснато од 700 и нешто до 1180, можеби не правилно како што треба ама пак де покачило колку толку
    Ќе видиме среда со господ напред
    Што и да е, не е страшно❤️
     
  9. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.747
    Допаѓања:
    3.242
    Пол:
    Женски
    Бетата 1180 требала да биде пред 10 дена. Не ми е јасно како на таа бета и смален сакус ти продолжува терапија. Каква биологија кога оргамизмот се бори да го исфрли тој со терапијата го кочи. Леле од вакви доктори коса ми се крева. Кој и да е нека си ја затвори ординацијата за општо добро. Тебе од се срце ти посакувам што побрзо да си се оствариш како мајка :hug:
     
    На Anyshka, Hygge-girl, Skyler81 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. 0512j

    0512j Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2022
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Па да ти кажам докторот е добар доктор, и стар, и на мајка ми ја породил и со мене и брат ми, со двајца што се консултирав, ми рекоја дека нема зиан од апчињата, ако телото сака да го исфрли и да примаш и апчиња и инекции ништо од тоа нема да го спречи
    Иначе фалаа, дајбоже сегде само за убаво
    И после ваков спонтан, после колку време можеш да пробаш пак за детенце?
     
  11. 0512j

    0512j Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2022
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Ама јас не сфаќам и да не расте сакусот, како може да е смален, јас се мислам дека денеска не ми измери убави, бидејќи добро памтам како беше пред 1 недела, а како е денеска
    Има различни случаеви, јас знам случај каде бета хцг беше само (21) а детеро е родено здраво и живо
    Сма вакви случаи се 1 на незнам колку
     
  12. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.910
    Допаѓања:
    7.567
    Од 700 до 1180 за 11 дена е премало покачување, неправилно што значи има проблем во развојот на бременоста. Треба дупло или речиси дупло за 48 саати. Може некоја имала бетата 21 на скрос почеток, ама продолжила да расте правилно.

    Те молам ангажирај се посериозно, докторот не ти е добар, како може ехото да не е показател туку бетата? Знам дека сакаш доктор кој ќе ти кажува позитивни работи ама овој со прогестеронска подршка на ситуацијава може да ти направи проблем.
     
    На Hygge-girl, Angella7 и Skyler81 им се допаѓа ова.
  13. 0512j

    0512j Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2022
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Или подобро да не си ги пијам дабростон ич, само фолна и магнезиум па може побрзо да ми го исфрли телото
     
  14. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.910
    Допаѓања:
    7.567
    Никој не е доктор тука затоа те советуваа да побараш друго мислење со детално ехо ако стварно не е ок плодот подобро да прекинеш терапија и без киретажа да поминеш, отколку прогестеронот да го бави процесот и да завршиш на киретажа. Жал ми е што минуваш низ ситуацијава со не посветен доктор. :doh:
     
  15. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.747
    Допаѓања:
    3.242
    Пол:
    Женски
    Ако се откачиш од терапијата побрзо можеш и нареден циклус одма да пробаш, или евентуално еден циклус да паузираш колку да се стабилизираат хормоните па да пробаш.
    Се смалува затоа што е нефункционален, не знам како да објаснам, "не е жив", се суши. Да е нормална бременост овој преглед требаше да видите и ембрион веќе, пошто пред една недела имало сакус од 4мм.
    Не е проблем во бројката на бетата, проблемот е во растењето. Ако пред 11 дена била 700, пред 9 требало да биде минимално 1400.
     
    Последна измена: 5 август 2024
    На 0512j му/ѝ се допаѓа ова.
  16. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.219
    Допаѓања:
    13.697
    Пол:
    Женски
    Извини, ама сакусот треба да расте, не да се намалува.
     
    На 0512j му/ѝ се допаѓа ова.
  17. 0512j

    0512j Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2022
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    I jas se zalam samata sebe, ama dobro e barem mi olesna malku, si prifativ deka toa treba da se desi i toa e toa.
    Bas sega se konsultirav so uste 2ca doktori i tie rekoa deka, i da gi pijam dabroston do slednoto beta hcg nemalo nikakov zijan, deka sto i da pies aku teloto ne ti go prifaka plodot i ne e kako sto treba, ke si imas spontan, deka nisto ne moze da go spreci toa
    Ama podobro da si iskrvaram
    Isto e toa kako ciklus taka?
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. 0512j

    0512j Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2022
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Да баш си бо право, ајде здравје што побрзо да биде друга бременост, и се да е во ред како што треба
    Ништо страшно подобро сега на почеток што е вака.
     
  19. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.747
    Допаѓања:
    3.242
    Пол:
    Женски
    Така е. Немој да се секираш :hug:
     
  20. 0512j

    0512j Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2022
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Да мила. Јас си сум паничарка по природа и малку потрагично сфаќам се хаха, плус сега и хормони се измешано уште толку. Јас и малку си се уплашив и мене да не ми се случи нешто да се искомплицира, а и сите доктори и блиски луѓе што поминале низ ова рекоја, тебе здравствено ништо не може да ти се случи, ќе си го сфатиш како циклус и побрзо и полесно ќе помини!! Ама умот како да си го насочам кон позитивно (I don’t know) haha