Симптоми на коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Dream-Girl, 20 март 2020.

 1. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.604
  Допаѓања:
  137.289
  Пол:
  Женски
  Се почесто може да се забележат прашања од типот кои се симптомите на Корона вирусот и како да се препознае.
  Со таа цел, оваа тема е наменета за лесно да бидат достапни досегашните симптоми кои се типични за овој вирус.
  FB_IMG_1584723921797.jpg

  Како што може да се забележи на оваа табела, најчестите симптоми за Корона вирусот се: треска, замор и слабост, кашлање. Исто така и сувото грло е симптом којшто е често забележан.
  А, неодамна прочитав иако не е напишано во оваа табела, бидејќи е скоро забележано, тоа е и отсуството на мирис и вкус кај пациентите со Корона кои веќе подолго време биле заболени со овој вирус.

  Но, кај некои од заболените пак нема никакви симптоми, да не го изоставиме и тој податок. Како што веќе знаеме, нема многу податоци за овој вирус, бидејќи е сè уште нов и не толку познат за нас. Од тоа што досега се знае се овие симптоми.

  Секако, вака можеби и делува како обичен опис и симптоми за сезонски грип, но пациентите што прележале Корона велат дека кашлицата која што ја почуствувале била невообичаена и лесно забележале дека нешто не е во ред со нив. Сепак, со еден клик на гугл можеме да прочитаме многу искуства на луѓе кои прележале Корона и опишуваат како се чувствувале.
  Еве дел од нив, кои можеби би ви олесниле да препознаете дали станува збор за Корона или не.

  https://www.google.com/amp/s/www.bu...ohio-woman-with-covid-19-wrote-viral-facebook
  https://www.google.com/amp/s/news.s...itish-sufferers-describes-his-ordeal-11950631

  Но, секако, ова се само искуства и сепак секој различно го прележува овој вирус, кај некои е без симптоми, кај некои пак има доста изразени симптоми.

  Доколку имате дел од овие симптоми, живеете во земји со висок или среден ризик, неодамна сте биле во странство или сте имале контакт со некој што бил во странство или пак некој со слични симптоми и се сомневате дека сте заболени од Корона, тогаш најдобро е да се тестирате.
   
  На Miki4eca, senjorita-v, MrenaRiba и 8 други им се допаѓа ова.
 2. Ajla al

  Ajla al Нов член

  Се зачлени на:
  28 јули 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Mozno he da sum zarazena premnogu kashlam pred 3 dena imav visoka temperatura ama od infuzijata mi spadna se plasham mnogu
   
 3. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.030
  Допаѓања:
  21.083
  Пол:
  Женски
  Доколку си била во земји кои се означени со висок степен на ризик , или си била во близок контакт со заразено лице , можно е . Провери ги досегашните симптоми , и спореди ги со оние на табелата споделена од членката погоре . Доколку ги имаш , тестирај се . Само тестот ќе покаже со сигурност . И те молам почитувај препораки на МЗ и СЗО . Да се заштитиме што е можно повеќе . За себе и за нашите блиски . Во оваа криза никој не може да не заштити , освен самите ние . Знаеме каква е состојбата во нашето здравство , докторите и сиот персонал дава се од себе , но капацитетот не е доволен за да не прими сите ( доколку дојде до тоа ) и тогаш се лекуваат оние со поголеми шанси . Хронично болните , и повозрасните се оставаат на милост и немилост .. За жал секаде во светот е така , не само кај нас .
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ajla al

  Ajla al Нов член

  Се зачлени на:
  28 јули 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Ne sum bila vo nikakov kontakt so lica od stranstvo nonstop sme doma samo do prodavnica I doma
   
  На Osamena devojka и CrazyGirl15 им се допаѓа ова.
 5. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.633
  Пол:
  Женски
  Ја веќе психички имам корона.
  Пред некоја вечер трипав дека имам температура.
  Станувам да мерам 36,8
  Наредниот ден глава ме болеше не знаев дали пошто треба да добијам, дали од корона дали од настинка.
  Нос ми тече, кивам, поткашлувам.
  Носов и кивањево ми се утеха дека немам корона.
  Не сум била во контакт со лица од странство.
  Од 10ти навака само со 2 другарки се имам видено.
  И они се затнати и они кашлаат и нив им тече нос.
  Удара на нервна база многу..бар кај мене
  Не знам веќе од што ми е
   
  На DojaCat, marlonbrando69, queen007 и 4 други им се допаѓа ова.
 6. DevilGirl212

  DevilGirl212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2019
  Пораки:
  450
  Допаѓања:
  1.263
  Пол:
  Женски
  Истоо, два - три патии мерев и ко ќе видев 36.7 ми олесвеше хахаха. И нос ми течит и си викам добро е не е корона :rofl::rofl:
   
  На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.030
  Допаѓања:
  21.083
  Пол:
  Женски
  Можеби е само обичен грип или настинка , не паничи . Се надевам дека брзо ќе ти помине , и ќе ти олесни . Еве и јас сум постојано дома , единствено движење ми е до дуќан што не е ни 10 метри од мојот дом , буквално во двор ми е , и повторно дома , но сепак настинав . Поткашлувам , и имам главоболка ..
   
 8. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.555
  Допаѓања:
  30.405
  Пол:
  Женски
 9. bicycle

  bicycle Популарен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2019
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  31.861
  Пол:
  Женски
  Леле луѓе, цела недела не можам да го сопрам кашлањето.
  Значи не се работи за сува кашлица, немам ни температура, ниту главоболка, ниту пак чувствувам замор.
  Пиев и Бронлекс, и АЦЦ, и сируп од тегавец, ќе попрестане малку и пак ќе започне.
  Да напоменам кога се разболев имав и дијареа, урината ми беше црвена а на моменти и повраќам и лачам секрет од кашлање.
  Веќе во психа ми удара.
   
 10. Оленка*

  Оленка* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2014
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  1.204
  Пол:
  Женски
  Леле иста и јас, скроз исти симптоми, плус што сум малаксана, ама јас малаксана сум 24/7/365. Моиве дома почнаа да се сомневаат дека имам корона
   
  На thelittle17 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 11. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.081
  Допаѓања:
  30.117
  Пол:
  Женски
  Јас кажав дека пред некој ден(преку викедот) маж ми имаше температура, два дена, предходна недела јас имав два дена ама мислев дека е воспаление на синуси, среќа не одев на работа и немав контакт со луѓе, притоа имав суво грло, болка во носот, блага температура и треска, болки во мускулите, и тоа го имав два дена исто и маж ми. Сега и двајцата поткашлуваме ама со балгами, ама она што направи да се сомневам дека може сме заразени е што немаме апетит, изгубивме осет за мирис и вкус и имавме дијареа на почетокот на неделата. Мене ми се враќа осетот за вкус и мирис полека, нему не. Не знаеме дали е корона ама секако сме во изолација, јас бев до маркет ама со маска и ракавици и наплатив на машината. Со други немаме контакт цела недела и предходно имавме само понеделник и вторник, односно јас бев на работа немав симптоми тогаш, се осеќаме добро, не сме загрижени, не сме малаксани, јас си вршам работи по дома. Може е обичен грип, може и не, тука не тестираат вака, ќе седиме дома и оваа недела и наредната па ќе видиме. Не ми е ова да ве паничам ама сакам да кажам дека искусувам нешто што мислам дека реално може е корона. Инаку колегите ги прашав никој нема никакви симптоми.
   
  На Doozy, Biljarkata, senjorita-v и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  5.071
  Допаѓања:
  25.130
  Пол:
  Женски
  Дали стегање, притисок на градите е симптом на вирусот?
   
 13. sheis

  sheis Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  117
  Пол:
  Женски

  Леле и јас исто јас од стрес имам дијареа, се друго во ред е, не осеќам ништо, не сум била во контакт со никого дојден од странство, од дома работам, но многу сум испаничена дека прочитав дека и дијареата е симптом не знам што да правам, како да тргнам мисли и сл.
   
  На Angie1432 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 14. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.633
  Пол:
  Женски
  Не се замарај пошто може и од нервна база да е
  Ја два дена се тресев безвезе еве ништо не ми е.
  И да поткашлам и да кивнам гајле ми е.
  Не сум у контакт дури ни со моите (буквално се гледаме само за јадење и до кујна ако отидам) така да лабаво
   
 15. sheis

  sheis Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  117
  Пол:
  Женски
  Да бидам искрена ми помогна многу :) Свесна сум дека ми е на нервна база... но посилно е од мене ... :)
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. No Makeup

  No Makeup Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2017
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  1.163
  Пол:
  Женски
  Не знам мислам дека не е ,ама и јас исто чувствувам притисок во градите,мислам дека е од анксиозност. Инаку и јас кашлам н со шлајмови,ми тече нос ,грлото ме болеше ама мене ми е последица од алергија на полен. Е до ситуацијата го додавам и тоа чувство во градите и ете ти паничен напад:(
   
  На CarrieBradshow и kristina.k им се допаѓа ова.
 17. Iv.c

  Iv.c Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2019
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Simptomi....
  Sto povece gi citam povece gi imam :doh:
  Dali zabolenite od MS se rizicni od corona
   
  На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
 18. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.683
  Допаѓања:
  8.960
  Пол:
  Женски
  Еве наводно кивање и течење нос не се симптоми. Но што ако некој е настинат а е и заболен од вирусот, па и покрај симптомите за корона, ги има и првите два што ги споменав?
   
  На Korija му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.633
  Допаѓања:
  14.586
  Пол:
  Женски
  А како кажуваат имало некои без симптоми а позитивни на корона? Страшно... :doh:
   
 20. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.258
  Допаѓања:
  17.212
  Симптомите најчесто по колку дена се појавуваат?
  Знам дека период на инкубација е 14 дена. Ама, обично во поголем дел по колку дена се појавуваат?