1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сина и зелена боја

Дискусија во 'Канта' започната од blueeparadise, 25 декември 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Имаше тема за црвена боја, па решив да отворам и јас тема за моите две омилени бои. Ги сакам зашто ми се некако бои на природата, ме потсетуваат на пролет и лето, на слободата. За сината боја велат дека е боја на урамнотеженост, смиреност и искреност. Таа нуди баланс, осаменост, мир и релаксација. Зелената боја е бојата на природата, на хармонијата и свежината. Таа изразува надеж и топлина. Но исто така таа може да значи и љубомора, мразење и неискуство. Еве ги моите омилени нијанси на зелена и сина..

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Cacy му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    И на мене ми се најомилени бои :D Даваат чуство на природа,слобода и нежност :D
     
  3. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Ја ги обожавам боиве..ама не сите нијанси....од зелена многу сакам светла, дреч и lime green, а од плава светло, бебешко, небесно или како морето такви нијанси....со љиљаковата ми се омилени
     
  4. anastaskata

    anastaskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Уште од мала овие бои ми претставуваат големо задоволство..едноставно кога ќе ги погледнам зрачат со некоја посебна убавина..некако се делат од останатите..

    Сината- боја на слободата, боја на небесата, "боја на водата"....боја која смирува..
    Зелената - исто така боја на слободата...боја на зеленилото...боја на мајката природа! :))


    П.С. - ми се допаѓа и тиркизната која е мешавина од овие бои..! :))
     
  5. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Сината боја на аквамаринот го поттикнува чувството на верност и постојаност и е поттик за длабоки размислувања. Симболизира надеж, здравје, младешка виталност и вредност. Бисерот поттикнува храброст и виталност, а калциум карбонатот во неговиот состав овозможува смирувачко дејство. [​IMG]
    [​IMG]


    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  6. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.494
    Што ќе биде ако сите отвараме теми за нашите омилени бои?!
    За црвената во ред,ете дискутабилна,да не речам спорна боја е често пати,поттикнува фантазија,лепи етикети и слично...ама сина и зелена?! :^)
    Ќе ја заклучам темава,не поттикнува дискусија.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.