1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сина и зелена боја

Дискусија во 'Канта' започната од blueeparadise, 25 декември 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.080
  Допаѓања:
  5.413
  Имаше тема за црвена боја, па решив да отворам и јас тема за моите две омилени бои. Ги сакам зашто ми се некако бои на природата, ме потсетуваат на пролет и лето, на слободата. За сината боја велат дека е боја на урамнотеженост, смиреност и искреност. Таа нуди баланс, осаменост, мир и релаксација. Зелената боја е бојата на природата, на хармонијата и свежината. Таа изразува надеж и топлина. Но исто така таа може да значи и љубомора, мразење и неискуство. Еве ги моите омилени нијанси на зелена и сина..

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Cacy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  И на мене ми се најомилени бои :D Даваат чуство на природа,слобода и нежност :D
   
 3. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  198
  Ја ги обожавам боиве..ама не сите нијанси....од зелена многу сакам светла, дреч и lime green, а од плава светло, бебешко, небесно или како морето такви нијанси....со љиљаковата ми се омилени
   
 4. anastaskata

  anastaskata Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Уште од мала овие бои ми претставуваат големо задоволство..едноставно кога ќе ги погледнам зрачат со некоја посебна убавина..некако се делат од останатите..

  Сината- боја на слободата, боја на небесата, "боја на водата"....боја која смирува..
  Зелената - исто така боја на слободата...боја на зеленилото...боја на мајката природа! :))


  П.С. - ми се допаѓа и тиркизната која е мешавина од овие бои..! :))
   
 5. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  Сината боја на аквамаринот го поттикнува чувството на верност и постојаност и е поттик за длабоки размислувања. Симболизира надеж, здравје, младешка виталност и вредност. Бисерот поттикнува храброст и виталност, а калциум карбонатот во неговиот состав овозможува смирувачко дејство. [​IMG]
  [​IMG]


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.592
  Допаѓања:
  124.751
  Што ќе биде ако сите отвараме теми за нашите омилени бои?!
  За црвената во ред,ете дискутабилна,да не речам спорна боја е често пати,поттикнува фантазија,лепи етикети и слично...ама сина и зелена?! :^)
  Ќе ја заклучам темава,не поттикнува дискусија.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.