1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сингл, како да се промени непријатниот статус?

Дискусија во 'Сингл' започната од Strajder, 30 јуни 2015.

?

Зошто сте сингл ?

 1. Карактерни особини

  70 глас(а)
  35,0%
 2. Културни разлики

  5 глас(а)
  2,5%
 3. Без другари и другарки

  41 глас(а)
  20,5%
 4. Физички непривлечен/а

  28 глас(а)
  14,0%
 5. Финансии

  10 глас(а)
  5,0%
 6. Хомосексуална ориентација

  2 глас(а)
  1,0%
 7. Физички недостаток

  7 глас(а)
  3,5%
 8. Дебелина/екстремна слабост

  20 глас(а)
  10,0%
 9. Етничка припадност

  3 глас(а)
  1,5%
 10. Сингл сум бидејќи ми е најубаво

  49 глас(а)
  24,5%
 11. Социјално потекло

  2 глас(а)
  1,0%
 12. Останато ...

  51 глас(а)
  25,5%
 13. Непреболена љубов

  37 глас(а)
  18,5%
Дозволен е избор на повеќе опции
 1. Strajder

  Strajder Нов член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  Машки сингл членови , шу праиме ?
  Сите сме ги чуле и прочитале клише приказните „да идеме на курсеви по јазик, да се запишеме на јога ... “ , никој не е среќен кога е сингл и никој кој се жали дека е сингл тоа не го доживува како нешто кое е минливо и лесно да се реши и клише советите и храбрење не се доволни.

  Да се самоорганизираме, да пуштаме огласи по весници , да платиме билборди, предложете ?

  П.С. Идејата за барање девојка на форумов сигурно не доаѓа предвид, тоа како прво не е дозволено а и прочитано е ... и премногу лесно за да биде реално,
   
 2. Sweety55

  Sweety55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  414
  Пол:
  Женски
  А каде е изборот: Сингл сум бидејќи ми е најубаво, или Сингл сум зашто така сакам да биде?
   
  На browneyes_, Maša8, piksooki и 13 други им се допаѓа ова.
 3. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.501
  Пол:
  Женски
  некој е сингл зш не може да си фати некој/а , некој сеуште не може да преболи некоја љубов , некој сеуште не е сериозен/а за посериозна љубов , некој не сака , некој е комплициран и тако даље :) секој со своите маки :P
   
  На Barron му/ѝ се допаѓа ова.
 4. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.389
  Пол:
  Женски
  Непријатен статус? Зошто непријатен? Што има непријатно?
  Некој од ќеф си е сингл чисто информативно, а колку повеќе се замараш толку подолго време ќе бидиш сингл...
   
  На browneyes_, piksooki, sugarlips и 9 други им се допаѓа ова.
 5. Barron

  Barron Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Машки
  Насловот треба да се смени во „сингл, како да се промени овој статус за тие за коишто е непријатен?“
   
  На browneyes_ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Strajder

  Strajder Нов член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  Лично не верувам во „од ќеф“ или „подобро ми е така“ , порано или подоцна никој не го сака тоа ... а на тие што им е пријатно да се сингл најверојатно и нема да ги гледаат овие теми :)

   
  На Водолија му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Barron

  Barron Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Машки
  Јас, еве, сум комплициран. Кои се твоите маки, anakonda88? :P
   
 8. Purelove92

  Purelove92 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2015
  Пораки:
  848
  Допаѓања:
  3.104
  Пол:
  Женски
  Статусот сингл не е непријатен, за некои е баш релаксација по долга врска или општо врска која ги измачувала али @Strajder директно кажа дека сака да најде љубов и да ужива во неа.Тотално се согласувам со неговиот пост над мојот дека порано или подоцна сите ќе посакаат да бидат сакани и да споделуват безулувна љубов, има моменти во кои на сите им е потребно едно ''со тебе сум'' . На јога часови се вежба јога, на часови по јазици се учи , лично мене не би сакала некој да дојде и да ме замара дури се релаксирам во моето хоби. Никогаш незнаеш каде и кога можеш да ја сретнеш својата љубов и во какви околности едноставно треба да се препушти на животот да си го направи своето доколку се трудиш и почнеш да идеализираш особи со цел да се ослободиш од стасусот сингл ќе се зафркнеш.
   
  На Mollami, Tanjamm, blond.bunny и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.389
  Пол:
  Женски
  Ги гледаат и овие теми за да докажат дека сеедно им е. Јас познавам многу луѓе што им е сеедно, барем дур се помлади...а за на постарите како им е не знам, не сум зборувала со толку постари.
   
 10. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.275
  Ќе го повторам прашањето, зошто непријатен?

  Како што тебе ти е приоритет у животот да најдеш партнер, на некого рецимо му е да му се падне седмица на лото. Ете, и сам си навел у анкетата финансиско стање, иако си забораил да ја наведеш седмицата како опција. Да си ја стаел рачунај дека сите пола и више гласови ќе беа усмерени натака.
   
  Последна измена: 30 јуни 2015
  На Nausicaa и Someonespecial им се допаѓа ова.
 11. Strajder

  Strajder Нов член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  Ми се чини дека не е важно зошто и дали Јас го доживувам статусот како непријатен, важно е дека оваа тема е за тие кои го доживуваат како непријатен. Како што даде пример со релативизација и мојот одговор би бил дека можностите за непријатостта во тоа да се биде сингл се потребата да се има некого кој ќе те сака , осаменоста , потребата да имаш најдобар пријател, секс, може и банална и неразбирлива за повеќето да биде ... и со седмица на лото повторно сечија крајна цел е да биде сакан и да ја има покрај себе својата изгубена половинка , тоа дава смисол и се спротивно од тоа е непријатност (најверојатно тоа не се однесува само на малолетниците и оние кои паузираат од прекината врска).

  Исто тука и не сум важен само јас а исто така доколку сметав дека е лесно да се промени тој статус немаше да го дадам тој вовед, ... можев и да почнам со „јас пребирливиот и супериорниот.... помагајте “ , можеби и толку ми е тешко но не го направив тоа , барањето нечија помош не е достоинтствено и не е нешто со кое се вреднувам а тоа што отворам ваква тема очигледно е дека сум немоќен.

  Анкетата е мој осврт на проблемот (за кој очигледно некој посветува време во форма на креиран форум и посети на форумот) за сите да разберат дека проблемот има различни лица и ја креирав како моментална инспирација околу можните причини, финансиите се можна причина а на пример пребирливостта ја пропуштив ...


   
 12. deskarada

  deskarada Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  1.932
  Допаѓања:
  31.248
  Зошто непријатен? Јас не гледам тука ништо непријатно.
  Подобро да бидеш сингл отколку во неквалитетна, измачувачка врска која повеќе ти штети од колку што ти годи, или пак да бидеш во врска колку да се пофалиш пред другите дека имаш дечко, женска, само за да те гледаат наоколу.
   
  На Nausicaa, crazylady, eliesaab и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Strajder

  Strajder Нов член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  ... освен за малолетните и за тие кои сакаат да бидат сингл ! :)
   
 14. omg92

  omg92 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 март 2014
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  582
  Пол:
  Машки
  Темава (facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)(facepalm)
   
 15. Strajder

  Strajder Нов член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  најголемиот дел - свесни дека имаат карактерни фалинки а тоа не се менува + бидејќи сакаат да да бидат сингл + поради непреболена љубов, испаѓа дека тоа е избор на повеќето и очигледно не е непријатно да се биде сингл

  Оние кои остануваат и сакаат да се промени тоа се 30% а и ги нема да реагираат , ова ме потсетува на ситуацијата во МК, милиот лидер го нападнале странски служби и мнозинството си седи дома.
  Никој не реагира , никој не си ја кажува болката, никој не предлага решение , никој не крититикува што недостига ... и се јавуваат „итреци“ да ја коментираат темата и анкетата, нешто како контрапротестанти :)
   
  На Читател му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.411
  Пол:
  Женски
  Момци и девојки (деца), ќе жалите некогаш по тоа сингл (не е македонски збор), ама доцна ќе биде.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Читател

  Читател Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  5.806
  Пол:
  Машки
  Прочитав неколку коментари ... абе луге, темава не е за да искажувате ваши гледишта што вие мислите во врска со самиот поим СИНГЛ или да теоретизирате за лугето што мислат околу сингл состојвата.


  Ако знаете да дадете совет кој не е клише а може да помогне пукајте.

  Јас што мислам за ова е следно.

  1. Безразлика дали си машко или женско. Да во Македонија живееме каде што лугето се со заостанат менталитет. Но ако веќе и да немате со кого да искочите ( или имате блиски пријатели кои имаат партнери и не се одлепуваат со нив ) искочете сами. Дали во парк, на некоја забава. Запознавајте луге.
  (нема одма да најдете дечко/девојка) али бар депресијата од осаменост и недостаток на пријател ќе исчезне. Ако си женско е полесно да пријдеш на машко и да разговараш. Само женските се малце постегнати. Ама па и тие weird моменти се ептен смешни кога ќе ги анализираш одпосле.

  Да не го верглам у детали колку е кул да се искочи сам/а ( пошо и јас го практикувам тоа пошо не ебам жива сила што ќе каже за тоа) ама прејако е !
   
  На Natalyy123 и Valerin им се допаѓа ова.
 18. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.146
  Пол:
  Женски
  Koga ste mladi ajde se zurkate,uzivate vo zivotot (sum bila tamu :)) i opravduvam togas da sakas da bides single.Za onie koi se povozrasni sigurno vazi nekoe od pogore napisanite,a poveketo sto gi znam i sto se single se zasto premnogu pribiraat...PREMNOGU. I onoj sto nema mana ke gledaat da mu najdat...
   
 19. Strajder

  Strajder Нов член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  го поздравувам мислењето на Читател и имам прашање , како поминуваш на тие самостојни излегувања, кои се твоите искуства ? На какви места искачаш и во зависно од околностите кои се твоите искуства ?

  MilaP исто така даде хируршки прецизна констатација ( јас се наоѓам тука) и животното искутство ја наметнува пребирливоста и според мене е оправдана доколку се има објективен поглед на себеси и околината ...

  Мој осврт е скорешното лошо искуство со сајтот datenose.com , многу ветувачки со маркетингот кој е ангажиран од креаторите , многу ветувачки според она што го нуди со содржина , дефинитивно не е замислен како сајт за запознавање на секс мераклии какви се без изклучок сите сајтови за запознавање на македонското небо , помислив конечно нешто за пристојни и нормални луѓе со едноставна опција за запознавање на луѓето ... изнанадувањето и разочарувањето дојде од самите членови , се што е женско нема фотографија или имаат фотографии од холивудски актерки , цвеќиња и дрва . Дефинитивно тоа ми донесе само најлоши претпоставки дека нема доволно храбри луѓе искрено да кажат дека се сингл и да се претстават такви какви се ... најверојатно од мажени домаќинки кои бараат швалери до балканки кои кријат непознати мотиви и очекувања, изгледа мислат дека радио-милева од маало или комшијата ќе раскажат дека на сајтот признала дека е сингл и дека бара дечко за врска. Одлично замислен сајт , на погрешни луѓе понуден истиот и само уште ќе додадам дека ниту болката ниту осаменоста ниту потребата за пристоен живот не се посилни од пусто-турско менталитетот.   
 20. blady

  blady Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2015
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  83
  Пол:
  Женски
  Срц бе како тоа сама, некако глупо е. Ја уште не можаааам така сама да излезам да завршам некоја обрвска не знам пошто е мало градчето и глупоооо ми ее, како тоааа бе дај објасни, некако немам мн самодовербаааа, плус срамежлива сум и најголемаа тремаџикааааа мислам дека е тоа проблемот... поздравче <3