1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сингл си е сингл или тоа е само уште една утеха?

Дискусија во 'Сингл' започната од Super-Girl, 2 септември 2012.

  1. lilybeth

    lilybeth Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    14
    Кога како , обично сум уживала многу у статусот сингл и сега уживам , само што си имам нели некои непреболени работи , ама кај и да е ке помине Ч) Зошто утеха ,мислам дека на помлади години 18 до 20 и нешто е баш убаво да си проживееш некои работи што врската не ги дозволуваЧД
     
  2. DjinTonik

    DjinTonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    110
    Убаво е да си сингл додека не завршиш факултет... тоа не значи да не влегуваш во ниедна врска, мислам дека до тие години треба да запознаеш што повеќе машки карактери за да знаеш што треба да одбереш а што не кога ке станеш возрасна. А и студентските денови никој нема да ви ги врати, треба што повише да се шета ;)
     
  3. Anne.B

    Anne.B Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    51
    Утеха или не - многу релативна работа, секој си знае како му е. Реално не сакам да сум сингл, ама па и не сакам да сум во врска само колку да не сум сама, така да во моментов подобра опција ми е сингл.
     
  4. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Тоа е само уште една утеха,никој несака да биде цел живот сингл и мн се нервирам кога ке каже некој сам/а сум ,немам никого,никој не ми треба,убаво ми е вака,си шетам каде сакам со кого сакам како не бе.Што убавина има во тоа сам да се биде?Знам дека некој го кажува тоа зошто бил разочаран ,ама сите сме биле и јас сум била мн пати ама сеуште се надевам дека мојата сродна душа ме чека некаде и ке се сретнеме во скоро време :D
     
  5. Miss.M5

    Miss.M5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    85
    Па не може веднаш од една во друга врска да влезеш, еден период ке бидеш сингл(мн јасно). И нема ништо трагично тука(па дури и да си се разочарал.!) и нема потреба да се тешиме со излитени фрази,јасно е дека е тоа само маска, сите сакаме да сме сакани.
    Можеш да си го посветиш времето себеси, да ги научиш лекциите од претходните врски, да си расчистиш со себеси што всушност сакаш и НЕ САКАШ( :!: врло битно) и во иднина кога така ке се поставиш и спрема др би требало да најдете некој кој ке одговара на вашите стандарди. Поздрав :)
     
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Абе зависи како гледаш на работите.
    Ако те тепа меланхолија и Сингл си е сингл го сфаќаш како утеха, нормално дека тоа ќе биде само уште една утеха и ништо повеќе.
    Крај краева, ако ти дошло до тешење, не е важно каква фраза ќе употребиш.

    Сингл Е сингл. Како состјба, како статус.
    Како го сфаќаш тоа нема врска со самите зборови, туку со твојот став кон нештата.
     
  7. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Јас тоа не го сваќам како утеха. Се си има своја предност. Да бидеш во врска е супер ама не е работата ради реда, туку озбилна врска со мн љубов, а додека да дојде тоа ќе си уживаме во сингл статус :D
     
  8. MotherMonsterI

    MotherMonsterI Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    837
    Абе никој на ова не одговорил точно...од една страна сингл си е сингл ако го гледаш дечкото како обврска. сепак има некои работи кои ги правиш сама. Па уште и ако имаш забегано и откачено друштво нема ни да почувствуваш дека ти фали љубов.

    Ама ! :!: Од втората страна НА КОЈА ДЕВОЈКА НЕ И ГОДИ МАШКО ВНИМАНИЕ И ОПСИПУВАЊЕ СО ЉУБОВ ? дај да не се лажеме бре ! :)
     
  9. tinan

    tinan Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    1.275
    Пол:
    Машки
    single sucks ;(
     
  10. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    на 17 години вакви зборови :fubar: да речеш над 30 и се уште сингл-тешко е сите оформуваат семејства а ти си сама пред се болно е
    после врска годи малку време да си посветиш на себе-од женска страна кажано
     
  11. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    Мислам дека многу грешат тие што велат дека сингл е само утеха јас сум сингл имам 21 година и не чуствувам дека нешто ми недостасува, ниту пак копнеам да бидам со некој си терам така како што е
     
  12. MotherMonsterI

    MotherMonsterI Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    837
    Јас си кажав мое мислење и свој став и мислам дека секое женско би се согласило. не отворив простор за предрасуди јас мислам....од двете страни гледано-така е . За се можеш и убави и неубави зборови да кажеш и најдеш. Поздрав
     
  13. nepoznaata

    nepoznaata Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    6
    Само една огромна утеха и ми е смачено веќе со овој статус. По раскинувањето на една врска, ниту една врска неможам да задржам, затоа имам нерачистени работи прво сама со себеси, со бившиот , сеуште е непроболена таа љубов.А во моментот ужасно ми фали некој да биде до мене ..
     
  14. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Дефинитивно не е само утеха..
     
  15. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    ова :D ова 8) ова :rock: уживање :D :D сингл си е сингл :rock:
     
  16. cato

    cato Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    Не е само утеха, луѓето навистина сакаат да се сингл, под тоа мислам да не се во љубовна врска, брак, но имаат некаков партнер(и).

    Поединецот премногу си станува важен на самиот себе и најбитно му е како се чуствува. Најбитно му е уживање, што подразбира и неодговорност (најмногу кон другите). Љубовна врска меѓу двајца, а посебно бракот, бараат одговорност и одрекување од многу работи, за кои тој поединец не е спремен. Таму нема постојано уживање. Во врска/брак мора да изгубиш нешто од себе, мора многу работи да истрпиш, а тоа се коси со нарцисоидноста која преовладува кај такви луѓе.

    Едноставно, се станува подредено на задоволството. Имаш некој кој за одредени работи те прави задоволен и со него си само толку додека си задоволен, потоа си продолжуваш со животот. Главна водилка е сентименталниот морал, односно добро е она што ме прави среќен, задоволен.

    Стануваат емотивни инвалиди.
     
    На sadgirl21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. dimdim

    dimdim Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    121
    СИНГЛ СИ Е СИНГЛ ! И 20 ПЛНИ НИКОГАШ ДА НЕ СИ ИМАЛА ДЕЧКО !
     
  18. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Има луѓе кои знаат да се носат со статус сингл. Се сметам за таква. Не го доживувам како хендикеп, си сакам партнер кој ќе ми одговара, ќе ми биде привлечен а додека чекам некој таков уживам, нема што да очајувам. Ако запознам тип кој ми се допаѓа, да ќе пробам да видиме како ќе ни оди, ако не бива не очајувам. Ако јас жртвувам нешто, сакам да ми биде вратено од партнерот со внимание, љубов, поддршка.
     
    На Hopeful му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Marjan007

    Marjan007 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    3.926
    Секоја чест Tanjamm за пишаното, се што е пишано е точно и на место.За да има вистинска љубов треба да има пожртвуваност од обете страни, а пак додека ако само едната страна жртвува и гордост и се тогаш ништо од тоа, подобро да си сингле него ли со некој погрешен кој ќе ти го троши времето залудно и нема да те цени како вистинска дама.
     
    На Hopeful му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Бев во долга врска и сега сум сингл па ми требаше премногу време да се привикнам на тоа.Дефиитивно фали оноа секојдневно слушање со пратнерката ама исто така ич не ми фали оноа контролирање на мојот живот и секој отчет каде си,со кој си,дали смееш,дали не смееш...
    Важно е само да научиш во овој суров свет да не се врзуваш со секоја и да научиш полесно да преболуваш.
     
    На Hopeful и Tanjamm им се допаѓа ова.