1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сингл си е сингл или тоа е само уште една утеха?

Дискусија во 'Сингл' започната од Super-Girl, 2 септември 2012.

  1. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Супер е да си сингл , на некој начин имаш огромна слобода и можеш да правиш што сакаш , а од друга страна пак , ќе има моменти и случки кога ќе сакаш со љубениот да ги споделиш ... двете страни си ја имаат својата слабост и предност
     
    На MARIA ; ) и richgirl998 им се допаѓа ова.
  2. awayfromyou

    awayfromyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Супер е и кога си синг и кога си во врска,само треба паметно да го искористиш тоа.Моментално после едногодишна врска,сеа сум сингл.И не мислам дека е најубаво кога си сингл но сепак си давам време на себе си,да се стабилизирам и ги средам чувствата за да можам подоцна да си донесам вистинска одлука за се што следи.Не ми е лесно,но не ми ни треба веднаш да имам друг дечко за да го преболам бившиот или пак да му прават работи од инат.Не вреди.Нека си биде он среќен , ќе бидам и јас зошто заслужувам,но има време :)
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.527
    Пол:
    Женски
    Предноста да се биде сингл е што личноста прави што сака. Има целосна слобода да одбере што да направи. Додека си во врска, не можеш да правиш што ќе ти текне. Треба да се мисли и на другата страна. Затоа што со некои постапки можеш да ја повредиш личноста што е со тебе.
     
    На Rama и richgirl998 им се допаѓа ова.
  4. anna-tessa

    anna-tessa Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    22
    Сепак според мене, до некаде е само една утеха... :)
     
  5. MARIA ; )

    MARIA ; ) Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    150
    Пол:
    Женски
    подобро сингл отколку во лоша врска8-|
     
    На plavushaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Elichka

    Elichka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2012
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    545
    Пол:
    Женски
    Сите понекогаш имаме потреба да биде некој покрај нас. Меѓутоа, на овие години подобро сингл него ли да се расправаш со недораснати луѓе. :wasntme:
     
  7. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Си има свои предности и да бидеш сингл и да бидеш во врска. Двете работи си имаат посебни убавини, и посебни маани. Сепак ќе се согласам со членката што имаше напишано, подобро сингл, него ли во лоша врска. Е тоа е губење на време, живци, понекогаш и себеси. :!:;)
     
    На MARIA ; ) му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BabyyBoo

    BabyyBoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Абе убаво е да си си сингл ама коа ќе ти зартреба некој до тебе е тогаш...или пак чувството кога си само ти сингл во цело друштво, тогаш баш и не би кажала дека е предност и јас сум сингл ама не секогаш уживам во тоа.
     
    На Oleeenka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Не сакам да имам дечко.Не ми треба никој,не сакам да го губам времето со никој.:)
     
    На BoyL и mh23 им се допаѓа ова.
  10. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Bolje mi je da sam sama nego bilo skim....;)
     
  11. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Си има свои предности да си сингл , на пример имаш повеќе забава и време за слободни активности со другарки , не чуствуваш потреба да даваш сметка на никој каде си моментално , не чуствуваш страв од можно неверство и љубомора , а недостаток е тоа што понекогаш гледаш парови околу тебе а ти си сингл и те фаќа лудило за дечко,за некоја веза без обавеза :D ама поминува брзо тоа чуство де, и кога најмалку очекуваш и не планираш ништо ете го се појавува од некоја страна мистер Фантази :P енд хепи енд ..
     
  12. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    На темава имам веќе одговорено, ама ова секогаш ми фаќа око (коментаров не се однесува на Рама, туку на сите оние кои се служат со фразава, а ги има многу):
    Ова никогаш не го разбрав, може затоа што во моето искуство од врски немало работи од овој тип.
    Како тоа давате сметки на партнерот каде одите? Демек тој/таа мора да знае кај сте во кој било дел од денот? И каква е таа ПОТРЕБА НА ДАВАЊЕ СМЕТКА. Звучи како со сила да го правите тоа.
    Ако сум со некој, значи ми е убаво, значи не ми пречи да му кажам што сум правела дента. Ама па и тоа не би било јавување пред секое излегување „Срце, јас сега одам да мочам, па да јадам, па да се туширам, па во продавница да купам мастики, па на кафе со Сања....“ Не велам дека не треба на партнерот да се кажува како ви поминал денот, ама па не мора да се дава детален извештај, особено не ако тоа се некои непотребни информации доволно досадни да не му променат ништо во животот и доволно досадни да не ви оставиле вам никаков впечаток.
    Ќе му кажам ако сум јадела сладолед во јануари, ама не и какви штикли си купила Петранка.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    До некаде со согласувам со тебе , вака си објаснив може затоа што често од мене се барало сметка за се и сешто (постојат типови на мажи кои те гушат со ситници, ти го следат секој чекор, не те оставаат на раат да се видиш со другарки , ете 21 век сме ама постојат и такви со попрости сваќања) и затоа ми е подобро сингл, со други зборови не сум сретнала личност за квалитетна врска сеуште , знам дека има парови кои функционират беспрекорно со заеднички компромис , ама има и такви каде на некој начин едниот партнер е повеќе потчинет и мора да дава објаснувања за безпотребни работи кои само дополнително ја гушат врската , прочитав дека не се однесува само на мене , дека и други се служат со фразава и ух ми олесна :D ова беше накратко моето гледиште , се надевам и други ќе се надоврзат...:D
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    преубаво ми е што немам дечко. не дека нема машки значи тоа мене не ми е причината туку затоа што секогаш ќе најдеш машко мислам ако вака грубо кажам абе цел живот ќе биддеш со маж.
    сега сум посветена на цели и кариера.сакам успех и пари. шетам, од дома имам подршка за моите одлуки. доволно другарки за да плачам и да се смеам.
    доколку би има врска се знае дека е обврска. немој вие што се со дечковци да ми кажувате дека имате исто време и навики со нас сингл. ние сме различен свет. нема да ме убедите кога кажувате дека немора да се гледате секој ден, не е обврска-љубов е, и незнам кои филозофии. свака част на оние парови кои реално имаат се од било која свера и другарки и кариера и дечко/женски, и патувања и излегувања и сл.но реално тие се реткост бар во Македонијава.
     
  15. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.170
    Пол:
    Женски
    не те убедуваме,ама немој и ти да не убедуваш дека толку ти е убаво. Мене ми е најубаво. Неможам да го замислам животот без мојот маж кој многу го сакам. Да не е он мојот живот би бил празен иако имам другарки. Тие еден ден ќе ги нема ќе основаат фамилии а ти што ќе правиш?
    Кариера можеш и со дечко да градиш.Исто и да шеташ. Сорри
     
  16. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    затоа реков сва част на исклучоци.. аз не те знам не те познавам. ова е форум и се разбира дека секој може да се декларира како сака. за убедување уште помалку.
    Знам дека има парови кои навистина се погодени во било кое светло. имам и еден близок пар кој се за пример. но јас не кажувам за статистички девијации туку за маса на луѓе.
    во контекс на на убедувањето мислев на оние парови(особено девојките тоа го прават) ми го фалат дечкото, па бајки незнам дизни филмчиња а после некое време го пцујаат како некое говедо.. кога ќе се фатат се со дечкото абе тој и таа и толку. и кога ќе се скараат макар и малку, ами знаеш како веднаш почнуваат да те бараат а последниот повик пред 6 месеци. а претходно немале време имале многу обврски.
    Во однос на среќата се знае не сме сворени да живееме сами но исто така да не забораваме дека сами се раѓаме и сами умираме. за среќата како среќа има различни перипетии. секако онаа од љубовта без да се лажиме е најубаво. тоа ти го признавам. но реално постојат и други начини на кои можеш да си среќен оти ако беше се љубовта во животот тогаш сите ќе беа со некого но некако почнува еден термин да се шири “јас“ генерација.
    а во однос на мене реков не сакам да имам дечко моментално.но во иднина нормално и јас би сакала да имам брак, семејство но се разбира слобода, кариера. можеби нема да бидам ангела меркел, но барем да си бидам своја.
     
  17. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    @mh23
    skoro sekogas mozes da najdes nekoj so ke saka da te dupi
    a za nekoj so ke se vrze za tebe, za seriozna vrska
    eee toa malku potesko

    zatoa mn zenski psiholoski rastrojstva se usporuvaat koga ke udri zidot na starosta, pa duri i zeni so histericno/granicno karakterno rastrojstvo barem za privremeno se vrzuvaat za nekoj
    ako niso dr barem kolku da mu rodat dete...pred da ja zapocnat (ili se obidat da ja zapocnat) slednata avantura so maski izbrani po slucaen izbor (zaradi iracionaln emotivni nagoni)
     
  18. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    туку точно и во право си за првиот став тоа е точно. навистина е прилично тешко да се најде некој стабилен и сериозен партнер небитно дали маж/жена. ако случајно попатно мислам така се згоди и најдам некој да би си направила врска. не викам не е тоа туку така лесно тоа е најтешките стратегиски прашања на секоај индивидуа. можеби затоа некој/а несака да се врзи затоа што реално не е само да се има на збор туку реално да се вкусат бенефитите од тоа. се разбира да се разбериме знам дека нема перфекција.

    за неиживеаност тоа... некои еднставни се од мајка такви . во животот имале и испробале се и пак и пак им шантра тоа меѓу нозе. но тоа е ..
    за очајот и хормона до плафона нема група, владее и во сингл и во врски. среќата и тагата се неизбежни кај човекот. илузија е да се тешеме
     
    На ccca му/ѝ се допаѓа ова.
  19. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Јас сметам дека тука има многу девојки сто имаат трауми од некој нивни врски,каде што се осеќале заробени без време за себе освен за него,за полагање некој објаснувања,љубомори,каде пто копнееле по претходниот жизот пред врската,е па девојки тогаш вие не сте имале врска тоа е ропство што е многу лошо и како сте го трпеле,врска да имаш значи човек плус во животот кој ќе те сака каква што си со сите твои навики и другарки во зивотот,едноставо ке ти го направи животот поубав без копнеж и желба за претходниот живот
     
  20. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Искрено!? Зависи од расположење.
     
    На kolovoz му/ѝ се допаѓа ова.