1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Синдром - "Што ќе кажат луѓето"

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iloveyou29, 29 август 2018.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Shame those who like shaming others. |( :inlove:

    Не вервам да има имун човек на ова. Знај да ми падни тешко, некогаш дури и да сакам да се поклопам со некоја група на луѓе, ама најголем процент од времето не можи да ми е помалку гајле.
     
    На Dark artist, Joi, Briar Rose и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Harper

    Harper Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    7.395
    Пол:
    Женски
    Ако речам дека сум тотално имуна на ова - ќе излажам.
    Јас сум свесна дека треба да игнорирам озборувања, но признавам дека длабоко во себе може и да ме повреди тоа и со денови да ми влијае на расположение.
    На животни одлуки не може да ми влијае, ама дека би ми било тешко не негирам.
    Критики прифаќам, доколку сметам дека се добронамерни.

    Сакам да бидам од оние луѓе на кои им е баш гајле за овој синдром, ама не сум и се плашам дека никогаш нема да бидам. Многу сум емотивна, плачка и секогаш за се вината ја барам во себе :doh:.
     
    На Herrera, Dark artist, kikkki и 4 други им се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Како тоа не се замарате што ќе кажат другите кога вие секогаш сте тие другите што имаат да кажат нешто и тоа не само еднаш туку често пати.

    За мене лично ова го игнорирам,за мене се едноставно луѓе без свои животи.
     
    На Herrera и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  4. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    И ова е една од работите што луѓето напамет ги знаат - не се замарам, уживам во животот, не ми е битно што ќе кажат другите... Сè е тоа во теорија.

    Еве нè, уште не се осмелуваме ни сами да седнеме во кафич, не сакаме да излеземе со несредена коса или пак чувај боже кондом да купиш.

    Џабе се лажеме, на сите ни е гајле, повеќе или помалку, и тоа е во ред, нели социјални животни сме.
    Зборот ми е, како и за други слични работи, и овде не се знае за што точно се збори, туку само викаат луѓето си терам по свое не ми е гајле. Ти си мислиш изјавава се однесува за некој што решил да заработува од контроверзни јутјуб видеа, а уствари луѓето најчесто на ум ги имаат проблемите со свекрвата кога го кажуваат тоа.
     
    На kikkki, Joi, sparklie и 13 други им се допаѓа ова.
  5. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Сите македонци имаме барем 20 посто дека се замараме шо ке кажат за нас :D
     
    На EraBon му/ѝ се допаѓа ова.
  6. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Од моето досегашно животно искуство сметам дека кој ќе каже дека не го интересира што ќе кажат другите - лаже!
    Е сега некој го интересира повеќе, некој помалку, некој за некои постапки или ситуации навистина не го интересира затоа што не им се нешто приоритетни во животот, ама пак затоа за други ситуации и постапки што им се важни и те како ги интересира што ќе кажат луѓето. Трети пак исто така навистина не ги интересира што ќе каже да речам општата маса луѓе ама и те како ги интересира што ќе кажат блиските т.е. оние што ги сакаме и ни значат. Четврти пак се мешавина од сите три интересирања претходно објаснети.

    АМА сите ги интересира!

    Всушност, сите ние што велиме дека не не' интересира (а веруавам дека 98% од луѓето барем еднаш го рекле тоа), го велиме тоа затоа што сакаме да не не' интересира и се трудиме да е така, одлучуваме да живееме така, ама кога ќе дојде ситуација да го практикуваме тоа што го сакаме, за кое сме се одлучиле, некако како да паѓа во вода.
    Оти мислам така?
    Па сум се изнаслушала како не ги интересира што ќе кажат луѓето, ама гледајки го нивниот начин на живот, постапките, однесувањата, бирањето на зборови и слично ми го докажува спротивното.
     
    На buba4e89, Avery и toogood им се допаѓа ова.
  7. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Воопшто не ми е грижа што ќе кажат другите. Јас живеам свој живот, не ме интересира, дали некому се допаѓа или не. Одамна престанав да мислам кој и што ќе каже. На крајот од денот никој не иде кај некој, да му ги решава проблемите или да му е драго што си океј во животот. Секој за себе. Оговарања, оцрнувња , филмови, претпоставки има колку ти душа сака на еден обичен форум, пример во тема -мак. јавни фаци. Оговарање луѓе што не ги познаваш, лично со изговор оти дошле за забава на темата ми е:puke:.
    Во реален живот , најверојатно знаат кој комшија , какви гаќи носи. Тоа е знак што народ сме,од себе не тргнуваш, а покжуваш со прст кон сосема некој друг.
    Нека си стојат подалеку од мене и јас од нив, вакви створови не ми се потребни во животот.
    Јас одлучувам и ги сносам последиците на мој грб, не ги носи комшијата,пример.
     
    На kikkki и Briar Rose им се допаѓа ова.
  8. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    N se druzam so bilo kogo pa da ne mi e bas gajle kako se odnesuvam.

    I te kako mi e vazno koi postapki I zborovi gi izbiram, ne bi sakala moite priateli I kolegi da go smenat mislenjeto za mene I da me otfrlat.
    Isto I jas gi izbiram samo po mene kvalitetnite luge koi prvat kvalitetni zivotni cekori, kulturno se odnesuvaat I se trudat neso da postignat.
    Na kraj kraeva socialni sustestva sme I te kako vazno ni e mislenjeto od masata.

    Ima edna kniga koja ja procitav pred nekoe vreme I imase mnogu ubavo objasnuvanje sto se krie I koj se krie pozadi toa "ne mi e gajle sto misli okolinata".
    Knigava ja imam doma I denovive ke se potrudam da go najdam toj pasos I ke go postiram pa mozebi na nekoj ke mu pomogne da se pronajde sebesi. :lol:
     
    Последна измена: 30 август 2018
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не ми е гајле што мислат другите... впрочем, оние кои ме читаат по темите, многу добро знаат дека отскокнувам од повеќето регулативи и сум 'озлогласена'.
    Мој живот, мои правила. На оние кои не им се допаѓам, нека се тргнат понастрана од мене.
     
    На Lolo5, kikkki, Nigredo Odor и 3 други им се допаѓа ова.
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Синдромот и те како е застапен.

    Колку и да се противи некој и да ја носи маската ,,баш ме брига,, не е така.

    И да проба да докажува дека баш му е гајле што мисли средината за него, самото докажување и полемизирање е доволен доказ дека и тоа како му е гајле:)
    Сите сме живи социјализирани суштества и сме дел од средината која имала влијание врз нас а и ние врз неа.

    -Лично јас, примам сугестии и професионално сакам да сум почитувана и затоа ми е битно мислењето на колегите.Работам во средина каде секој вработен се проценува према квалитет на сработено бидејќи си алка од синџир на некој процес, па важно ми е да сум добрата алка.Синдром постои.

    -Тотално небитно ми е мислењето на комшивката дали спијам до 12 и каква домаќинка сум.Дали алиштата на жица ми се доволно бели , но сепак гаќите и крпите со кои бришам под ги закачувам последни (да не се гледаат).Значи има доза од синдромот.

    -Важно ми е што мислат моите родители за мене, не би сакала да ги разочарам и вознемирам па се трудам секогаш да угодам, ми значи нивното мислење за мене.Пак синдром.

    -Несакам и во очите на моите деца да сум лоша, ми значи што мислат за мене.Кога детето лошо мисли и збори за родителот, под дифолт неможе да се воспостави мерка -родителски авторитет.Синдром има.

    Мое мислење е дека однесувањето ,,баш ми е гајле за сите, јас сум најбитна ,, е инфантилно и повеќе ме асоцира на период на адолесценција и неизживеаност отколку на зрелост и стабилност.
    Ако си паметен, ќе го слушнеш јавното мислење, а ти прифати си што ти одговара;)
     
    Последна измена: 30 август 2018
    На Milobebence, Joi, ph.orhideja и 4 други им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Родители, деца и професионалност, не спаѓаат во оваа тема.
     
  12. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.372

    Еве мој човек што ги приметил светиците на форумот (y)

    Конкретно на форумот,јас најмногу се замарам во темите поврзани со магии, а во останатите теми каде имам коментирано, други се замараат со мене и ме цитираат без претходно јас да сум им посветила внимание.

    И така среќно си живееме во виртуелниот свет :inlove:

    Добро ајде сега конкретно на темава:

    Да, синдромот што ќе кажат моиве од дома и те како е присутен во мојот живот, иако јас сум таа која одлучува на крај што и како и гледам да ја ублажам ситуацијата кога доаѓа до несогласувања.

    Се останато што не е крвно поврзано со мене нема никакво влијание колку и да се труди. Кај мене преовладува синдромот "ладен германец ".
     
    На Milobebence, kikkki, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Со толку незамарање и ладни Германци, некако многу драми има по форумот :D
     
    На kikkki, Harper, lovestoneddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Едукација се вика тоа.
     
  15. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.073
    Допаѓања:
    17.216
    Пол:
    Женски
    Што ќе помислеле луѓето? Што ќе кажеле? Па чекајте малку јас за луѓето живеам или за замата себе? Значи ме нервира зошто е вака кај мене во местото кај што живеам. Незнам дали секаде е вака? По другите градови по големи , надвор од државава. Во соседните земји? Или можеби подалеку? Ме интересира дали по Америка Аврстралија живеат како нас. Дали го има таму тоа Што ќе кажат луѓето? Секој нека си гледа пред носот и нека не се замара со животот на другите луѓе, затоа што некој ако се замара со животот на друг па како живее, како се понаша очигледно нема свој живот. А јас одамна не се замарам со тоа што што ќе кажат луѓето!
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    [​IMG]
     
    На buba4e89 и WildMk им се допаѓа ова.
  17. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.317
    Допаѓања:
    10.428
    Пол:
    Женски
    Се додека мојата волја и свесни постапки не влијаат, не штетат или на било кој друг начин не ги засегаат другите, не ми значи нивното мислење.
    Во сите други случаи, а често се случува, да ми значи.

    На пример, прашувам другарка за искрено мислење кој фустан ми стои подобро. Сега, можеби пред неа не ми е гајле ако изгледам како накитено свинче, ама прашувам со цел да добијам претстава како изгледам во очите на другите луѓе и како мојата појава би влијаела на впечатокот и доживувањето за мене. Сакала или нејќела јас, чим прашувам, изгледа битно ми е. :wasntme:
     
  18. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Ако веруваш уопште не ми е гајле што зборувале или зборуваат. Може сум друг карактер ама тоа ич не ме допира може слободно да зборуваат мене ми е смешно стварно а верувај барем јас мислам дека сум саглам со паметот :) мислам дека ништо не ми фали..
     
    На makedonkamak, buba4e89, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.647
    Допаѓања:
    52.639
    Пол:
    Женски
    Зависи кои луѓе. Мислењата на тие во потесен круг (семејство, пријатели, партнер) донекаде ми се битни бидејќи на некој начин меѓусебно си влијаеме во животите. Дури и да не се сложувам со нив, ќе ме копка тоа што ќе го кажат, едноставно бидејќи ги сметам за битни луѓе во животот дури и да не признавам јавно. Битно ми е донекаде и мислењето, засега бидејќи уште студирам, на професорите затоа што тоа е поврзано со мене и моите успеси и сакам да се докажам дека можам, дека давам се од себе, а не затоа што ми значат на лично ниво.

    Тотално небитни мислења ми се општо на пошироката околина, комшиите, познаниците, дури и некои роднини, луѓето што на никаков начин не придонесуваат и не влијаат на мојот живот и тие што не се замараат како сум, ниту за кои јас се замарам и ме интересира. Порано многу ми беше битно ако имаше озборување за мене од страна на овие луѓе, сега воопшто не ми е гајле што тие мислат за мене. :)
     
    На kikkki, Joi, MarigoldA и 2 други им се допаѓа ова.
  20. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Ко што постои овој синдром постои и синдром покажување со прст.
    Секогаш си или во тој или во другиот.
    Не дека се протресувам што ќе кажат другите ама гледам и да не им паднам во очи.
    Се на се гледам да водам мирен живот каде оџакот ми чури право а луѓето ако најдат нешто да речат слободно нека си кажат.
     
    На Milobebence, kikkki, shz и 1 друга личност им се допаѓа ова.