1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Синдром - "Што ќе кажат луѓето"

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од iloveyou29, 29 август 2018.

  1. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.546
    Допаѓања:
    115.501
    Пол:
    Женски
    Порано ми било битно што ќе кажат другите.
    Сега не се потресувам толку,скоро ич. 8)
     
    На Cutiepie1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Режисерот

    Режисерот Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Родители задолжени до гуша од кредити , мора да се направи матурска со 100 гости , мора да се носи фустан од 500 евра и да се има уште 2 настрана за пресоблечување, па како така бе, што ќе кажат другите, срамота е со 1 фустан. Изгледа правилото кај нас е – колку посиромашни сме, толку повеќе треба да се покажеме пред народот.Целиот труд е за другите, што ќе кажат роднините, сосетките, колешките од работа, пријателите. И секоја наредна пригода е се по вештачка зачинета со присилена еуфоруја. До кога вака бе? До кога ќе ги поминуваме најубавите моменти во животот, не како ние сакаме , туку како мораме, за да нели не се посрамотиме пред народот? Ова не е обична болест, ова е епидемија , а лек? Лек изгледа нема..
     
    На Laufinam, Kitty23, јolene и 15 други им се допаѓа ова.
  3. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Нормално дека никој не е имун на туѓото мислење – во најмала рака, секој човек има одреден број на личности во својот живот кои ги почитува и чие мислење го цени и секако дека сака и тие да имаат добро мислење за него – сепак, човекот е социјално суштество и голем дел од својата самоафирмација ја остварува преку туѓото одобрување.

    Од друга страна, феноменот „Што ќе кажат луѓето?“ е нешто сосема друго. Според мене, луѓето често пати ја користат оваа фраза за да искажат неодобрување, а притоа товарот и одговорноста за критиката да ја префрлат на некој друг, т.е. „луѓето“.

    Нешто слично како родителите кои на децата им викаат „Не се дери на цел глас, сега ќе дојде чичко полицаец“ или „Биди мирен, инаку ќе те земе баба Рога“ – во прашање е префрлање на одговорност за нешто негативно на некој друг.

    Родителот кој на разведената ќерка ѝ вика „А бе, ја би те примил дома, ама што ќе речат комшиите“ всушност го проектира сопствениот став врз нив и во суштина и самиот смета дека не е во ред разведена ќерка да се врати да живее со родителите. Ама кога ќе го срочи на овој начин, испаѓа дека тој е добриот, он радо би ја примил назад, ама ете, пусти и клети малограѓански комшии, после нема да бидат на раат од нив.

    Човек кој е сигурен во своите одлуки и постапки не се замара со мислењето на луѓе кои не му се битни во животот и чие мислење не го цени. А човек кој прави или не прави нешто само поради туѓите предрасуди и малограѓанштина – „Што ќе кажат луѓето?“ – длабоко во себе е ист таков малограѓанин, со истите предрасуди.
     
    На honey.11, Dream-Girl, crimson и 23 други им се допаѓа ова.
  4. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Оваа пост - југословенска малограѓанштина со заминувањето на старите генерации сѐ повеќе се истребува. Младите денес многу помалку се суштински засегнати со банални проблематики како туѓи прељуби, дрес кодови и животи. Но, не затоа што сме поинакви, ултра модерни, прогресивни и емоционално свесни, туку затоа што динамичното темпо наложи да станеме премногу егоцентрично заробени во себе, па следствено на тоа да немаме време да водиме грижа за нечии туѓи навики и однесувања. :D

    Во секој случај, позитивната страна е што се става крај на лошо пренесените навики и обичаи, и што овој генерациски бран поставува нови столбови кој ги засенува негативните страни од традицијата. Но, негативната е што во некои ситуации етапно се движиме кон нова екстремност, па токму тоа ,,не гледање во туѓ двор" доведува до тоа да човек паднат на асфалт бива одминат без да му биде укажана грижа.

    Сега веројатно би рекле дека не може да се направи паралела, но не е баш така.
    Знаете, постои разлика од озборување и критикување, до надмоќна летаргична и снобовска одбојност за пружање универзална помош во ситуации кога е вистински неопходна.

    ..Kако што веќе се изјаснивте повеќето од вас, да, веројатно секој од нас може да каже дека не му е гајле што мислат другите, но не може да негира дека неговата крајна одлука (независно за што станува збор), ќе биде лично негова, во потполност апстрахирана од туѓите надежи и очекувања, зошто тоа едноставно не функционира така.
     
    Последна измена: 30 август 2018
    На Kitty23, Harper, sanja.burgundy и 8 други им се допаѓа ова.
  5. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Јас не верувам дека на мнозинството од вас баш и не им е гајле. Ама нека е..

    Не ми е гајле какво мислење имаат комшиите на долг рок за моите постапки, но некогаш ми доаѓа непријатно кога ќе си слушнам муабет зад грб.
    Нивниот муабет секако нема да влијае врз моите понатамошни постапки, но ќе направи за миг да се запрашам зошто мислат како што мислат..зошто сум им тема на муабет..

    Моите одлуки се само мои, иако се консултирам со партнерот за некои од нив, имам одврзани раце и бескрајна слобода од негова страна, па затоа без туѓо влијание одлучувам како што одлучувам. И се држам до тоа без разлика на туѓите мислења..
     
    На Feminka22, Nigredo Odor и MarigoldA им се допаѓа ова.
  6. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.230
    Допаѓања:
    9.975
    Пол:
    Женски
    Од луѓе што "не им е битно" што ќе кажат другите, најаки ми се тие што се цврсто убедени дека не им е битно, секогаш се во I don't give a fuck фазон, шеруваат статуси и сториња од типот "небитни сте, гонете се во три лепе, позади добриот коњ прашина се крева" итн. А истиве овие уствари, прогласуваат востание истиот момент кога ќе чујат лош муабет за нив.
     
    На Harper, Kitty23, Milobebence и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.258
    Пол:
    Машки
    Jas se uste go nosam vo sebe toj sindrom na moi 38 godini koj moze da bide i precka za ostvaruvanje na nekoi nasi potajni zelbi,koisto popodrobno se iskazani od moja strana na temata "Devojki koi na maskite im priogjaat prvi",no smetam deka ovoj sindrom e i nacin za kontroliranje na samovolijata,anarhijata...Od edna strana super e da imas slobodna volja i da si gi sledis instinktite,da si gi realiziras mectite ama bitni se i postapkite preku koi ke dojdes do posakuvanata cel,dali gazis preku lesovi za da dojdes do toa,dali sekogas celta gi opravduva sredstvata ili postojat i pravila,koisto gi nametnuva opstestvoto i cesto za da ne se cuvstvuvame kako crna ovca za da se vklopime gi prifakjame i nie.So ova ne sakam da kazam deka treba da im robuvame na diktatite od opstestvoto tuku da imame umereno vaganje na rabotite.znaci spored mene receptot za da se izbegne neprijatnoto cuvstvo,sindromot na toa sto ke kazat drugite za tebe e umerenost vo se.Taka e za se vo zivotot.Jas licno povekje im ugoduvam na drugite otkolku sebesi ama kako sto povekjeto od vas istaknuvaat,sekomu ne mozes da mu ugodis kolku i da postapuvas ispravno i covecki.Ama bitno e da sfatime deka problemot ne e vo nas ako nekoj ne gi ceni vasite napori za harmonicen odnos so site tuku deka nekoj si ima problemi koi mu tezat pa se mu preci.Tie sto ne mozat da ja odrzuvaat umerenosta im se prostuva i ako povremeno kasnuvaat od zabranetoto ovosje:) Toa bi bilo toa.
     
  8. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Не сум имуна кога станува збор за блиски и нивното мислење. За небитни не се замарам, но за блиските сепак ме погаѓаат некои работи и зборови. Ќе излажам ако кажам дека не ми значи што ќе кажат другите, но само кога се работи за луѓе што ми значат.
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  9. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Не ме погаѓа туѓо мислење у задње време ама ич .
    Колку што порано ми беше битно што ќе каже народ-толку сега не ме занима.
    Само синот и ќерката ,нивното мислење-другите нека млатат празна слама
     
  10. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Мене пак во последно време ми бодат очи оние луѓе кои мислат дека секоја нивна постапка се следи од луѓето околу нив и дека некој воопшто се замара со тоа што прават. :D
    Инаку убаво е да чуете позитивна критика но одамна веќе негативните не ме допираат. :)
     
    На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Секако дека сите ние како општествени битија сакаме и се стремиме да бидеме дел од одреден општествен круг и притоа за да се вклопиме мораме да исполниме некои норми или да покажеме унифицираност и припадност.
    Притоа, сакаме и да си останиме и доследни на себе и да не го изгубиме сопствениот идентитет.
    Навидум звучи едноставно, но воопшто не е.
    Во свет во кој е нормално ако сите дубат на раце да го правиме и ние тоа зошто ако само ние стоиме на нозе и сме уверени дека е тоа исправно а сите грешат сепак мнозинството ја има моќта и тогаш ние ќе бидеме обележани како различни, чудни и ненормални.
    Сепак, често од скоро секого слушаме " па не живеам јас за народот " а од друга страна истите тие толку често и велат " што ќе речат другите ".
    Мојот живот е само мој, нели?? Епа не е баш така. Освен што сум јас за себе лично и персонално Бубале, покрај тоа сум нечија ќерка/ внука и сум единка од целината Бубаловски па автоматски со секое мое делување ги презентирам и нив. Покрај тоа сум мајка и одговорноста за моите дела се тродуплира - се што правам правам во име на себе + 3 деца. Како член на работна организација презентирам кодекс на истата, како жител на заедницата исто така итн...
    Но сепак, се додека не го кршам правниот и моралниот закон за себе или оние на чија заедница припаѓам, не се замарам воопшто што ќе кажат луѓето!
    Не ми одеше бракот и се разведов - и сега шо ќе кажат другите треба да ме дефинира??
    Имам три деца но и 30 години и понекогаш, кога децата се згрижени со другиот родител ќе излезам на пијачка - зар тоа што сум родила деца ме жигосало да немам пристап во кафич??

    Накратко - се додека не прекршувам некој закон или не унаказувам нечиј живот :
    20180902_115620.png
     
    На MarigoldA, esperansa777, Joi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Lizzie

    Lizzie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2016
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Мислам стварно нема потреба од реферати,
    Овој синдром не е присутен кај мене толку
     
    На Feminka22 и Cutiepie1 им се допаѓа ова.
  13. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Македонски синдром....ШТО ЌЕ КАЖАТ ЛУЃЕТО......абе види вака..ако кажат вистина, ќе премолчам а ако кажат лага..Урлам, пцујам и одам на дуел под итно.....кххх..они мене...ма несмеат во уста да ме стават....
     
    На Feminka22, stetoskop и Herrera им се допаѓа ова.
  14. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.510
    Пол:
    Женски
    Сакав пред 2-3дена да пишам не се замарам и не ме интересира се до преска кога се фатив како сакав да му кажам на мм да ме опревда пред свекрвата за нешто(facepalm) После си реков еј жено 2000км сте далеку што се замараш.Стварно не се замарам од пред 2 недели со никој дури ни со моите родители.Сите се на игнор, па цело здравје ми отиде трудејќи се да им угодам и на крај пак ништо.Затоа сега гледам само за мене:smoke:
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  15. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    949
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Овој синдром само во Македонија го има т.е на Балканот. Како и она: Ме уби промајата. :rofl: Глупости. Јас не се замарам многу. Поубав ми е животот ко не се оптерерувам со вакви глупости.
     
    На Feminka22 и Luminary им се допаѓа ова.
  16. Tejjy

    Tejjy Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2018
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Воопшто не се замарам што ќе кажат луѓето. Како и да направиш нив не ќе му чини и посекако ќе зборуваат.
     
  17. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Одлика на македонскиот менталитет, малограѓанштина, провинцијализам, нешто што најмногу ме иритира, мразам такви сфаќања и такво однесување.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  18. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    зависи што, како...
    исправни се мислења од типот -- „тој/таа треба да носи алишта во јавност“ (за комплетно или скоро голи луѓе)
    не се исправни од типот -- „тоа парче облека лошо стои“ (секој има право на личен стил)
     
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Сакаш некој да ти кажува како да се облекуваш?
     
  20. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    допишав дека секој има право да се облекува како сака.
    мој единствен критериум за алиштата е да се носат во јавноста,... да не се луѓето голи на сред град.