Синовак

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Luciferka, 10 јуни 2021.

 1. Luciferka

  Luciferka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2020
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  Ја отварам оваа тема бидејќи е се поизвесно дека во нашата држава единствената вакцина со која ќе имаме можност да се вакцинираме ние помладата генерација е вакцината од Синовак.
  Според Хаџеттепе универзитетот кој ја спроведе трета фаза од испитувањето на оваа вакцина. Според тоа ефикасноста на оваа вакцина е околу 83% а процентот на заштита од хоспитализација 100% .
  За време на испитувањата не е забележан смртен случај и кај лицата што биле вакцинирани со вистинска вакцина и кај лицата со пласебо( празна,лажна, вакцина).
  Нуспојави кои што се забележани кај оваа вакцина се 9,8% замор, 7,6% главоболка, 3,8% болки во мускулите, 2,5% температура, 2,4% треска, Додека од локалните нуспојави кај оваа вакцина е 1,6% од лицата кои учествувале во истражувањето пријавиле болки на местото на инектирање.
  Што вие мислите за оваа вакцина и дали би се вакцинирале со неа?
   
 2. DarkStormm

  DarkStormm Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2021
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  1.264
  Пол:
  Женски
  Јас веќе сум вакцинирана со Синофарм. Но искрено би прифатила со било која вакцина. За синовак прво имаше шпекулации дека не е доволно ефикасна итн. Јас би се вакцинирала со било што само да заврши ова лудило..
   
  На BabyStyle и JoyJoy им се допаѓа ова.
 3. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.661
  Допаѓања:
  30.888
  Пол:
  Женски
  Која е разликата меѓу Синофарм и Синовак вакцината?

  @Ahoy
   
 4. Ahoy

  Ahoy Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  6.466
  Допаѓања:
  25.351
  Пол:
  Машки
  Ист тип на вакцина се, потполно.

  Синовак е тестирана на помалку луѓе од Синофарм, но на повеќе континенти. Можеби и затоа има помала ефикасност официјално, т.е. 52%. Во реален свет како што гледам се покажува како одлична вакцина.

  Исто, во дозирањето, односно, втората доза Синофарм се аплицира по 21 ден, а од Синовак по 14 или 28 дена.
   
  На Anie93, Tajnaotrovna, злоба и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  8.503
  Допаѓања:
  81.347
  Синофарм е во соработка со институтот од Вухан:wasntme:
  Не знам дали е тоа добро или лошо:)

  Тврдат двете се класични- инактивиран вирус.
   
  На Anie93, BabyStyle и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. Ahoy

  Ahoy Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  6.466
  Допаѓања:
  25.351
  Пол:
  Машки
  Пекинг или Вухан?
   
 7. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  8.503
  Допаѓања:
  81.347
  Синофарм од пекинг во соработка со институтот од Вухан.

  За Синовак видов некоја таблица дека најефикасно од сите спречува развој на сериозна состојба, некое истражување од Флорида, ама не можам оригиналот да го најдам :smirk:...и така, рекла казала
   
  На Tajnaotrovna, cresa-jagoda и Ahoy им се допаѓа ова.
 8. Celltica

  Celltica Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2020
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  13.718
  Пол:
  Женски
  Ова уште не се знае. Прашање е дали и оваа воопшто ќе дојде :D
   
  На Tajnaotrovna, Ugly Duckling и Ahoy им се допаѓа ова.
 9. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.174
  Допаѓања:
  5.169
  Пол:
  Женски
  После два месеци од ревакцинацијата со Синовак се создава целосен имунитет. Дали тој процент на 58% ефикасност е после два месеци од кога е создаден имунитетот или пак во текот ма тие два месеци кога сеуште се развивал имунитетот?
   
 10. Ahoy

  Ahoy Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  6.466
  Допаѓања:
  25.351
  Пол:
  Машки
  Тие 52% ефикасност на Синовак се од клиничките студии, и се мерени, ако не се лажам, 2-3 недели по втората доза :)
   
 11. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.174
  Допаѓања:
  5.169
  Пол:
  Женски
  :worried:
   
 12. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  3.635
  Пол:
  Женски
  Па со оглед на тоа дека ситуацијава кај нас е моментално смирена, Синовак не е лоша опција. Таман до есен ќе мине време ќе развиеме некој солиден колективен имунитет, порано покасно, од сите вакцини ќе се развијат антитела.
   
  На Anie93, NPN и Ahoy им се допаѓа ова.
 13. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  2.315
  Допаѓања:
  8.257
  Пол:
  Женски
  Помладите баш со Фајзер кај нас ги вакцинираат.
  Мислам дека внимаваат на помлади да им дадат Фајзер ако може. Кај мене сите во маало што се вакцинираа со Фајзер ги вакцинираа.
  Инаку и Синовак е слична со Синофарм. Читај во темата за вакцина пишував дека во Србија иако не развиваат постарите антитела сепак се заштитени од тешка клиничка слика.
  Одобрена е до СЗО вакцината така што био требало да е во ред.
   
 14. lale22

  lale22 Активен член

  Се зачлени на:
  5 април 2021
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  231
  Пол:
  Женски
  Имало тема за вакцината Синовак. Јас вчера се вакцинирав со неа и досега освен ептен мала болка во раката при движење немам друго ништо. Се плашев дека со најслаб процент на зашита ама пак јас веќе го имам помминато вирусот во ноември така да можи и подобро. Дали можи некои реакции да се случат по некој ден?
   
 15. quattro

  quattro Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2020
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  867
  Пол:
  Машки
  И да го немаш прележано вирусот, вакцината е ефикасна посебно по примање и на втората доза, Синовак и Синофарм се на ист принцип правени. Тоа што ефикасноста покажало помалце за Синовак е лабараториско истражување и е различно во секоја земја, пример во Турција истражувањето покажа дека Синовак е високо ефикасна.

  Синофарм е дел од државниот институт, додека Синовак се води како целосна приватна компанија.

  Успешна вакцинација!
   
  На JoyJoy и lale22 им се допаѓа ова.
 16. calm-girl

  calm-girl Активен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2021
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  Дали оваа вакцина има непосакувани ефекти кај лицата со висок крвен притисок?
   
 17. calm-girl

  calm-girl Активен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2021
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  Nekoj ima li iskustvo so Sinovak?
  Dali bi mozela da predizvika ovaa vakcina smrt kaj licata so visok krven pritisok?
   
 18. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.174
  Допаѓања:
  5.169
  Пол:
  Женски
  |(
   
 19. calm-girl

  calm-girl Активен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2021
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  Sto e pa sea :envy:
  Jas odgovor cekam a ne arogantnost
   
  На NoirSerpentine и Traveler91 им се допаѓа ова.
 20. V.N.

  V.N. Активен член

  Се зачлени на:
  9 август 2020
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали ревакцината со Синовак е на 3 недели како и останатите вакцини? Некаде погоре прочитав нешто 14 или 28 дена