1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сипаници кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од blond, 19 декември 2011.

  1. Kolin

    Kolin Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Ќути...
    За ова калиум хипермангал не сум знаела, ни мене не ми кажал никој за моите кога имаа, сум им давала само летизен сипуп, и онаа стандард течна бела пудра. И да, како викаш поливање, туширање јас преку еден ден, не да се кисне во када или да се трие по телото, нормално да се освежува кожата.
    За оние што не читаат: Никако употребување марамици!
    И надвор да се излезе, за раче со капче со шалче, ќе се прероди детето.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Прв пат слушам дека ако ги прележи пред 1 година може пак да појави... Има таков случај? Знаете некој?
     
  3. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    908
    Posle sipanici sto davate za podiganje na imunitetot i kolku vreme bevte vo karantin od pricina da ne fati nekoj drug virus?
     
  4. Kolin

    Kolin Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Сум давала ДЕФЕНДИЛ ИМУНОГЛОКАН сируп, АЦЕРОЛА, витамин Б6. И витамин А+Д3 рибино масло, ама преку зима само, во период од Ноември до Март
    7-10 дена откако ќе се појави првото брунче, не сум ги мешала со деца, седеле дома или самостојно сме излегувале на прошетки, на воздух. После 24 дена смее дете да се врати во градинка, смее да се меша со деца, што викаш, ќе му се повлечат сите. Е сега за лузнички, големата ќерка има и ден ден, ама ако биле длабоки, поголеми брунчињата, пропратени со многу чешање ќе има лузни, ако детето е помало од 3 години нема ништо да му остане, полесно им се регенерира кожата.
    Се надевам ти помогнав.
     
    На pepapa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Бебе или дете?
     
    На pepapa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    908
    Dete od 3 god i bebe od 1 god
     
  7. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Кај мене беа слично, дете 3 години и бебе 7 месеци. На детето давам јуниор протект ампули, на бебето Вит ц и Д3 само и доење. Немам мн избор за кај бебето.
     
    На pepapa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Teateodora

    Teateodora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Zdrvo me interesira mojot ima na stomakot sitno kako sipanici ili mozebi e alergija na nesto eve vi slika da vidite sto da mu pravam nemam pudra vodna i sve
     

    Прикачени фајлови:

  9. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Однесете го на лекар од слика не може да се види баш најдобро. Дадете сирупче за алергија, ако е алергија ќе се смират ако се сипаници нема.
     
  10. Teateodora

    Teateodora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Alergija na prasak i na omeksivac e jas sum go naucila na ariel i na persil prasak a na omeksivac na lenor i na duel taka da ke mu zemam nov prasak i sve pa ke vidam dali ke ima pak
     
  11. Teateodora

    Teateodora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Zdravo me interesira uste edno prasanje sto davate na bebe od 8 meseci za kaslanje posto sinmi mnogu kasla neznam sto da mu pravam doktorkata nejkese da mi pripise nesto zs bil mal uste za sirup i sve
     
  12. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Сируп ти е за над 2г. Не знаат да искашлуваат може да се задави затоа не даваат.
    А на плуќа чист е нема ништо? Од нос му се слева, дише нормално или?
    Она што можеш ако е сува кашлица лушпи од кромид сварени, исцедени ако сака да ти пие.
    За кашлица течности многу и да го видат пак да не е за антибиотик. Однеси го кај уште некој доктор, дека викаш многу кашла.
     
  13. LjLj

    LjLj Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2020
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    494
    Бебе скоро година, има варичрла.
    Нема температура, и тече нос само и има осип - трет ден избиваат сипаниците, нема многу сма има на лице. На тело ја мачкам poxclean и често ја туширам и ок е,.. само овие на лице не ги мачкам.. дека ептен се фаќа и во очи.
    Што им стававте на лице и како ги спречувате да не се чешаат ?
    Остануваат ли лузни на олку мала возраст ако откорне некое?
     
  14. FlowerPower

    FlowerPower Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    289
    Ние дефинитивно го соборивме рекордот. 3 недели ми е бебето, големиот имаше пред 17 дена, истиот ден кога дојдов од болница. Ги изолирав веднаш, бебето во посебна соба каде само јас одев. Имаа само 1 контакт кога влеговме дома со бебето. Сите ме убедуваа дека нема да фати, нели на доење, плус мојот имунитет, но од вчера има 8 сипаници. Матичната беше цела во прашалници, не беше нешто потресена,ми даде само течна пудра и чепчиња. Искрено мн ми е страв, мн е мал. Дали има мајка со слично искуство?
     
  15. LjLj

    LjLj Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2020
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    494
    Многу се заразни сипаниците, тешко е да се изолира кога сте во еден дом.
    Ако го доиш може само полесно да помине. Температура ако нема ок ќе биде, ама мало е следете ситуација да не почне да кашла, температурата мери ја често и доење на максимум.
    4-5 дена се потешки после веќе почнуваат да се сушат.
    Кај нас јас прва се заразив, а после и бебето. Појма неам како и од каде сум се заразила. Јас поминав многу лошо, а бебево многу полесно, вероватно полесно си ги поминуваат детските болести.
    За двете користев пена Clean pox, полесно ми беше за мачкање и за миење отколку пудрата, не знам дали може за толку мало бебе да го користиш , за ова прашај матичната.
    Со лесно :hug:
     
    На FlowerPower му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Како поминавте, за лузни најде ли некој лек?
     
  17. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Кај мене големиот е моментално со Варичела, малиот се уште нема но има време може и да појави и он.
    Мачкам со poxclean а на лицето Биодерма.
    Не се чеша ич му давам и лоратадин навечер, сегде и исфрлен буквално сегде и на главата полно има.
     
  18. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Мајка лузни нема да се појават доколку бебето не ги корне сипаниците.
    Значи само доколку засушена сипаница ја откорнеш (како раничка кога заздравува слично изгледа) само тогаш има лузна, инаку не.
    Не се плаши.
     
  19. LjLj

    LjLj Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2020
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    494
    Мачкав poxclean неколку пати на ден, се смируваше ама сепак се чешаше. Нокти и сечев почесто, а да му кажеш на бебе да не се чеша не разбира секако...
    Откако поминаа и мачкав биодерма cicabio и еве после 2 месеци нема ништо ниту пигментација ниту лузна. Мислам дека додека се ептен мали не им остануваат лузни, се регенерираат многу брзо.
    За разлика од мене, уште се познаваат а ептен пазев ниту се чешав, ниту откорнав сипаница... и јас мачкам од истата крема.
     
  20. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.028
    Допаѓања:
    4.761
    Пол:
    Женски
    9 ден денеска од избивање на сипаници, нови веќе два три дена нема, дали уште да мачкам пена и течна пудра, за коричките дали смеам да мачкам млеко за тело? Кога може да го бањам со маслена купка? Сега го бањам само со вода и на крај со хипермамган го плакнам, вчера го избањав со гел корин де фарм и пак го исплакнав со хиперманган. На лице има брунки по очиња на образи, веќе се суви ама тука највеќе се пипка со рачиња има шанси да ги откорне, смеам ли да мачкам нешто,јас само со мое млекце го мачкав сега по лице.