1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сипаници кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од blond, 19 декември 2011.

  1. Emcee

    Emcee Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    6
    леле вчера бев кај сестрами на гости внукми има 8 месеци и не беше добар имаше температура кога станал сабајле цел се нафрлил и сестрами го носела на лекар и рекле дека има сипаници ама не се сигурни мислите ли дека и ќерками ке фати она има 11 месеци додуша и син ми немал сипаници има 5 годинки сипаниците се пренесуваат со крвно сродство или нема везе? :o

    кога ќе се појават плускавци црвени како изгореници позади ушите и грбот не по цело тело тоа сипаницилисе што вид на сипаници се тоа?ако има некој да ми каже??? :worried:
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Сипаниците се заразни за деца и возрасни кои не прележале сипаници. Тука нема крвно сродство. Ако малиот почнал да се исфрла, и ако е дефинитивно сипаници, постои можност и твоите деца да добијат сипаници, ама подоцна, бидејќи треба да помине одреден период на инкубација (10-14 дена). Но не мора да значи дека децата ќе добијат сипаници. Би ти рекла, немој да паничиш, децата полесно ги прележуваат сипаниците.
    Инаку, вака изгледа
    [​IMG]
     
  3. gorda

    gorda Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    76
    И кај нас беше исто, ни беа на гости 2 и пол часа, утредента сипаници добил и ќерка ми на 15-тиот ден по тоа доби сипаници, а бебево сеуште нема знаци... Во период од 10-18 дена ќе се појават (ако се појават) Што помали деца, тоа подобро велат
     
  4. Emcee

    Emcee Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    6
    сепак фала ама денес дознав дека имал вирусна инфекција а не сипаници да знам дека помалите деца полесно поминуваат ама ете ме фати паника здравје и ако фатат дај боже сите деца лесно да поминат.поздрав...
     
  5. gorda

    gorda Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    76
    И малиов доби сипаници, цел е исфрлан, докторката вели само мачкање, а друг ми вели да го мијам со раствор од хиперманган, ќе се исушеле побргу.. Имал некој вакво искуство?
     
  6. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757

    горде јасмоите и двете ги тусирав со раствор од хиперманган ама на телото само не на лице и после плакни само со чиста вода без шампони и хемикалии ем имаш дезинфекција ем побргу ги суши земи си бела пудра со анестезин да неги чеша многу јас поминави со двете прво момата а на 15 ден и машкото ама готово позади нас е
     
  7. DanielaXyz

    DanielaXyz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5
    Здраво,
    во недела бев во контакт со бебе, за кое родителите денес (петок) дознале дека има бебешки сипаници.
    Јас сум во 17тата недела од бременоста.
    Не знам дали ги имам прележано овие сипаници.
    Утре ќе одам обавезно на лекар, ама ептен се успаничив, што би можело да се случи ако и јас заболам од бебешки сипаници?
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Веќе поминале 3 дена од контактот и ако не си исипана по тело не паничи ама сепак консултирај се со гинеколог. Да не ти вадам памет ама ризично е првите 3 месеци од бременоста а ти веќе си 4-та.
     
  9. DanielaXyz

    DanielaXyz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5
    Матичната докторка ми е на конгрес, не е тука. А јас викендов ќе одам во друг град, дали може таму да одам на доктор? Поминати се цели 4 дена.
     
  10. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Можеш, на приватно со плаќање, само пази кај кој доктор, обично со закажување е нели. Олеснителна околност е да се консултираш и со матичен општ лекар во крајна варијанта, и тие имаат некои познавања
     
  11. DanielaXyz

    DanielaXyz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5
    Сега дознав дека болеста на бебето е Егзантема субитум (6та болест), Бе 08.2.
    Што значи сега ова, мали се или големи?
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Не е сипаница. Exanthema subtum е т.н тридневна треска која се карактерзира со осип сличен како кај мали сипаници или морбили. Мслам дека немаш причина за грижа ама не е лошо да се консултираш со гинеколог.
     
  13. olence86

    olence86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    91
    Zdravo mamicki, imam eden problem. MMaleckate dva dena mi e naflana so sitni crveni tockicinja pa se plasam dan e se sipanici. Inaku stara e tri meseci. Vo vtornikot i se pojavija na stapalata pa eve deneska e celata nafrlana. Skoro mesec ipol imame problem so kozickata .na pocetokot i se pojavi crvenilo kaj gusiceto, pa posle toa malecki lisajcinja koi pocnaja da i se lupat kako i celata koza i se lupese i sega uste ova ni falese. Ja banjam so mustela, ja mackame so krema mustela- stalatopia dva dena zaradi suvosta na kozata pa eve sega uste ova ne snajde...... kako da otkrijam dali se sipanici ili nesto drugo ????
    P.S Prostete za fontot nemam podrska od mk.
     
  14. Madlina

    Madlina Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    301
    ^ Не верувам дека се сипаници ако се само црвени точки како што кажуваш. Инаку мојов кога доби сипаници јас го однесов веднаш кај педијатарот да ми потврди, она веднаш почна да му бара пликчиња под косата на главата. Не сум 100% сигурна ама мислам дека ако нема пликови на скалпот не би требало да е сипаници..
     
  15. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Имам едно прашање за вас женски...
    На јатрва ми детето денеска исфрли сипаници(варичела) а со мојава последен пат имаа контакт во средата,колкави се шансите и мојава да се зарази?

    И според вас треба ли да ја пуштам со девојчево што има сипаници за да ги прележи и мојава додека е мала има 3,5 год...или да не си ставам здрава нога во трн?
    совет :(
     
  16. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Има шанси и тоа големи, уште и пред да се појават првите знаци,вирусот носителот може да ја пренесе болеста.Мислам нема место за паника доколку и твоето дете се зарази..подобро е додека е помалечко,мислам.Но,секогаш има исклучоци не значи дека сигурно дека и тоа ќе добие сипаници.Ете јас не фатив и после толку контакти со луѓе што имаат сипаници,а сакав да прележам.
     
    На vickyy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Колку е помала кога ќе ги фати сипаниците толку подобро. Кај возрасни луѓе сипаниците можат да доведат до многу компликации. Јас мислам дека треба да ја пуштиш да ги прележи,ама за најсигурно јави се кај матичната,прашај. :)
     
    На vickyy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Kerka mi ne prefati sipanici iako brat i gi preleza, a i vo gradinka koga celi grupi prelezuvaa, taa ne se zarazi. Nema pravilo :)
     
    На vickyy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Стварно незнам што да правам,знам дека додека е помала полесно ке ги прележи ама некако страв ми е :(
    Ама што е тука е,по мое гарант ке ја фати и мојава зошто во средата двете гризаа од исто јаболко :sweat:
     
  20. st-ojanovska

    st-ojanovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    сипаници варичела

    Имам бебце од година и седум месеци и пред 6дена поцна да кашла да му цеди носето,после два дена почна да се исфрла не стомачето ми качи и температура му дадов сирупче амоксицилин посро др ни реце ако ни се влоши ситуација да земеме антибиотик...другиот ден се нафрли детево и на раце и на нозе и почнав да мислам дека му се сипаници пошто внучињата и двете ги фати,одам на доктор ми вика дека е алергија не ни дава никаква превентива за алергија ни вика ке се видиме за два дена на контрола снаа ми е докторка ми вика сипаници се посто му ја отвори устата и на внатрешниот дел на устата во делот на образите како две топцинја имасе и со сигурност ми вика дека се сипаници а нема на главата ништо на рацете и нозете мн малце а 5 дали наликуваат на сипаници викаат дека од ден на ден ке се исипува а уствари него му се поднамалуваат и многу сум загрижена ако е сипаница раат ке бидам ке знам што е ама ако не е ;(