1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сипаници кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од maweja, 12 јули 2014.

 1. maweja

  maweja Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2014
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  324
  Што мислите дали е подобро да го однесете детето кај некој што веќе има сипаници за да ги прележи како мал или избегнувате луѓе што знаете дека веќе ги имаат од страв дека ќе фати и вашето дете?Доколку вашето дете ја прележало споделете искуства и ваше мислење.
   
 2. LovedGirl

  LovedGirl Активен член

  Се зачлени на:
  13 мај 2014
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  2
  Имам јас одлежано сипаници...ништо страшно,ќе го мачкате со течна пудра, и појдете на доктор секако!!
   
 3. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.903
  Пол:
  Женски
  Јас ги имам двете сипаници прележано и се сеќавам дека мајка ми намерно го носеше брат ми во мојата соба за и тој да прифати, знам дека кажуваше дека поубаво е како мал да се исипиш.
  Јас сум била мирна, не сум се чешала и немам лузни од тоа, брат ми има на лицето 2-3 затоа што ептен беше немирен и постојано плачеше.
   
 4. MalaMedena

  MalaMedena Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  176
  Подобро е сипаниците да се прележат додека е мало детето,јас и двете ги имам прележано како мала.Знам дека јас,брат ми и братучед ми ги прележавме во исто време. Другарка ми ги имаше на 16-17 години,ги машкаше со пудрата и се,ама и останаа некои белези. Сега на некои места каде што имала сипаници и остана како бела лузна .
   
 5. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  702
  Допаѓања:
  601
  Ја еве 14 год сум ама немам ни еден вид прележано.Искрено баш сакам,додека уште не сум возрасна.
   
 6. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.204
  Допаѓања:
  4.388
  Пол:
  Женски
  Мaјки мoже ли мaлo бебенце и синчетo (2гoд) сипaници дa фaтaт сaмo aкo се рaзминaт ептен блискo сo дете кoе имa сипaници ???

  Вчерa oтидoвме дo пaркчетo кaј нaс и нa лизгaлкaтa синчетo (2гoд) сaкaше дa се лизне нaдoле , a у тoј мoмент другo дете дoтрчувa и се кaчувa oд дoле - нaгoре , кoгa гo видив целo сo сипaници , сaмo се прoјдoa еднo сo другo , јaс oдмa гo тргнaв и си oтидoвме , a истo и бебенцетo беше вo тaa близинa.
   
 7. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
  Ne
   
  На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.748
  Допаѓања:
  27.148
  @Pcelka94
  Јас пак мислам дека може, со оглед на тоа дека сипаницата се пренесува и преку дишење, поточно преку воздухот, а тие велиш се разминале. Но и не мора да значи, може и да не се пренеси.
  Следи ги малите тие две недели, и ако случајно се пренела сипаницата не паничи, децата лесно ја минуваат за разлика од возрасните. А и велиш детето било цело нафрлено брунки, што може да значи дека веќе сипаницата е во фаза на одминување и самото дете не е пренесител на вирусот.
  Ако ми е погрешно мислењето се надевам некој ќе ме исправи и упати точно како и кога се пренесува сипаницата,бидејќи ќе ни требаат познавања за таа заразна болест, и нашите деца низ тоа ќе минуваат!
   
  На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.204
  Допаѓања:
  4.388
  Пол:
  Женски
  И јaс јa имaм фaтенo сипaницaтa сличнo нa oвoј случaј и тoa не директнo oд дететo туку oд мaјкaтa сaмo штo искoчи oд нејзинaтa сoбa , a oвa беше oд пред 15 гoд. и сегa се исплaшив нaјвеќе зaрaди бебетo 4 месеци имa , a првoтo детенце е 2 гoд. рaзбирaм декa кoгa тoгaш и сипaници ќе прележaт aмa ете стрaв ме фaти зaтoa штo и времетo се зaвруќи немa дa смеaм ни дa ги бaњaм , aмa штo е тoa е ќе видиме вo текoт нa oвие денoви.

  Ти блaгoдaрaм нa oдгoвoрoт :)
   
 10. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.916
  Допаѓања:
  14.487
  Пол:
  Женски
  Не знам колку ќе помогнам, ама ете го моето искуство... јас фатив сипаници релативно доцна (варичела), во 5то одделение, а никој околу мене немаше... значи сум ги добила од некој со кој веројатно само сум се разминала...

  Но не се секирајте, не е правило. Се зависи од имунтитетот на детето.
  Кога сум била помала, сестра ми ги прележала, а јас покрај неа не. Мајка ми ме носела и кај деца кои имале за да ги прележам, ама ете... не сум се заразила и покрај огромен контакт со нив..
   
  На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.792
  Допаѓања:
  17.411
  Пол:
  Женски
  Еве и мој случај. Внуκ ми,имаше сипаници,го однесов и синκо,се гушκаа,се баκнуваа,си игρаа и се си мислев деκа ќе фати и син ми,но не. Ниκој не се пρефати,ни дρугиот внуκ,ни снаа ми(не е пρележана).
   
  На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.132
  Пол:
  Женски
  Jas nemam prelezhano, koga bev petto oddelenie se pojavi zaraza, pola shkolo otsustvuvashe i jas namerno posetuvav deca so sipanici za da gi fatam, ama nishto, ne mi uspea planot. Do den denes se prashuvam zoshto.
   
 13. edajagmur

  edajagmur Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2017
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Моето детенце е 5 години и еве веќе 7-ми ден е со сипаница...во меѓувреме јас се породив..и до сега бебето со сестрата не биле во контакт...дали после 7-ми ден бебето може да префати сипаница??ве молам за мислење или искуство
   
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.337
  Пол:
  Женски
  Ако во рок од две недели нема осип по телото, нема да префати. Поголемиот син прв доби сипаници и после две недели префати помалиот. Подобро да прележат сипаници додека се помали.
   
 15. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  4.148
  Допаѓања:
  101.088
  Пол:
  Женски
  Sin mi se isfrli id cetvrtokot, tocno 2 nedeli otkako komsiceto bese kaj nas i za 2 dena izvadi sipanici. Sega ja cekam malava kojznae i ona dali ke fati. Da fatese od konsiceto moze do sega ke imase a sega ako fatila od brat i za nekoi 2 nedeli da ocekuvam?
   
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.337
  Пол:
  Женски
  Ако за две недели не се исфрли, после тоа нема ни да се исфрли.
   
  На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
 17. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  4.148
  Допаѓања:
  101.088
  Пол:
  Женски
  Точно по 2 недели исфели и она. Добра е сега за сега ама бидејќи синко помина мн лошо со пневмонија инфузии... се плашам многу за малово сега. Колку време не ги вадите надвор со сипаници? Др мерки за заштита од доразболување? Пие вит ц се трудам колку можам повеќе ов8шје и цедени сокови. Еве големиот иште 1 недела ионака нема да оди во школо па не би требало да и довлечка некој вирус а пак ми е страв
   
 18. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.976
  Во Грција до сега не сум слушнала некое дете да има прележано сипаници, се вакцинираат до 15 месеци против сипаници.
   
 19. LoveHope

  LoveHope Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2015
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  4.007
  Пол:
  Женски
  Каква е таа вакцина по состав?
   
 20. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.976
  Varivax е вакцината, ако можеш пребарај на гугл и види што состав е. Сега не се сеќавам пред 3 год.кога го вакцинираа син ми да видам состав.....
  Инаку од 12-18 месеци се прима 1 доза и од 4-6 години 2 доза.
  Сега син ми втората доза треба да ја прими. А ќерка ми првата.