Сипаници кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од maweja, 12 јули 2014.

 1. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.083
  Допаѓања:
  64.691
  Пол:
  Женски
  Колку време помина? Кај Китен знам повеќе поминато има. Ако се веќе 20+ денови поминато, не би требало да избие. Синчето изби на 24ти Август, а јас на 6,7ми Август, значи некои 18 денови по моето избивање. Инаку избив на одмор јас, вториот ден си тргнавме дома, таму бевме во ист смештај со мајка која нема прележано и девојче од 2ипол години, они па не фатија :)
   
  На snegulkata и Kitten им се допаѓа ова.
 2. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.202
  Допаѓања:
  38.061
  Пол:
  Женски
  Има и кај Снегулката повеќе време сигурно. Мислам фатија сипаници пред нас.

  Кај мојава се појавија на 5ти јануари, што значи била заразна во периодот 1-10 јануари, и рачунам уште 20 дена инкубација, а веќе помина 30ти така што спасени сме! :party:
   
  На snegulkata и mariz им се допаѓа ова.
 3. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.650
  Допаѓања:
  24.311
  По вас сме @Kitten . Се сеќавам дека прво тебе те прочитав и одма помислив - леле и бебево сега ќе го фати. По кратко време и кај мојата покажа сипаница. 13 јануари беше првото брунче кај големата. Малата уште ништо нема. Мислиш има шанси допрва да покаже?!?!

  @mariz се сеќавам на вашиот случај! знам дека беше многу исплашена дека трудна со малата! Ама ете се супер заврши.
   
  На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.202
  Допаѓања:
  38.061
  Пол:
  Женски
  Заразно е пет дена пред да избие осипот и уште 5-6 откако ќе избие. Значи твојава била заразна до 18ти отприлика и на тоа додај уште 20 дена за да бидете во сигурна зона :)
   
  На snegulkata му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.239
  Допаѓања:
  1.313
  Мојава изваде варичела вчера, префатено од Херпес зостер. Нема температура кренато,а еве уште вади нови брунчиња.Ја однесов на доктор, пудра и Пико Б комплекс ни даде, утре на контрола. Можно е допрва да крене температура или досега ако немала, нема ни да има?
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.601
  Допаѓања:
  132.928
  Пол:
  Женски
  Најверојатно нема ни да крева. Со лесно!
   
 7. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.239
  Допаѓања:
  1.313
  @Annath ти благодарам многу, се надевам лесно ќе минеме
   
 8. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  52.355
  И син ми минатиот месец имаше варичела и супер помина, немаше ни температура ни ништо се нормално како и пред тоа се однесуваше. Имаше премногу пликови со вода и му беа големи.
  Мене ми беше потешко да го гледам таков.
   
  На MarchelineAmaru и fana им се допаѓа ова.
 9. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.081
  Допаѓања:
  3.332
  Пол:
  Женски
  Мајки, што мачкавте за варичела: пудра, клинпокс, еозин....?
  Некој совет плус?
   
 10. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.115
  Допаѓања:
  98.639
  Аиии варичела фати женската?
   
  На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.081
  Допаѓања:
  3.332
  Пол:
  Женски
  Се што може да се фати во градинка, си фати. Се по пропис. :)

  Незнам што е најдобро за мачкање. Лекар вика клинпокс, ама многу се чеша. И на јазик има, па и не јаде.(facepalm)
  Брзо и лесно да поминат само.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.601
  Допаѓања:
  132.928
  Пол:
  Женски
  За сушење на брунките убаво е во последната вода на бањање да има растворено сосем малку калиум перманганат. Поксклин го фалат, ама има и доктори кои советуваат антихистаминик за чешањето. Лоратадин на пример. Сепак прашај си доктор, не на своја рака. Со лесно.
   
  На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  52.355
  На синко му препишаа фенистил капки против чешањето. Незнам дали ги има МК. Јас само еднаш му дадов, не го чешаа многу.
   
  На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  986
  Допаѓања:
  8.052
  Пробајте со течна пудра со анестезин
   
  На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.081
  Допаѓања:
  3.332
  Пол:
  Женски
  Мачкавте ли нешто на сипаници во поминување? Некоја крема за регенерирање на кожичето? Пантенол? Ваљда нема дупки да останат....:?:
   
 16. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.239
  Допаѓања:
  1.313
  Јас мачка Јекодерм, веднаш почнаа да бледеат местата каде што беа сипаниците. Добар е за епителизација.
   
  На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  52.355
  Јас ништо не мачкав.
   
  На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.369
  Допаѓања:
  7.684
  Deteto na jatrvata prethodnata sabota izbilo sipanici (varicella). Denes bese vo kontakt so moeto. Mojata moze da izbie?Vekje mu bea pominati, osmi den mu e denes.
   
 19. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.115
  Допаѓања:
  98.639
  Не би требало.
   
 20. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.369
  Допаѓања:
  7.684
  Lele se plasam.Taa bez nikakov oset ej. Ne mozam vekje. Mi ide u pm da ja oteram. Ne kazuva predvreme.