Сипаници кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од maweja, 12 јули 2014.

 1. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.196
  Допаѓања:
  99.004
  Што па и ќутиш ти. Само се нервираш тука, а пред неа си ќутиш. Не верувам дека може да префати. Арно во инкубација дур била не сте се дружеле.
   
 2. supergirlmb

  supergirlmb Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  990
  Допаѓања:
  5.986
  Пол:
  Женски
  Ако не му биле исушени, можно е да префати но мн мали се шансите. Не верувам.
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.633
  Допаѓања:
  133.138
  Пол:
  Женски
  Ако не се исушени брунките, заразно е детето. Без разлика колку време поминало од појавата на последните брунки, ако не се суви, болниот е заразен.
   
  На fana и LiliBoz им се допаѓа ова.
 4. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.384
  Допаѓања:
  7.769
  Оф, како бе? Леле колку се нервирам сега.Имаше на грбот неколку, не знам дали се исушени, а ме убедуваа со свекрвата дека е поминато. Срам да им е. А роденден ќе спремаме крај на месецот, уште тоа фали сега. :( Значи ми е преку таквото од неа веќе, знае дека не сакам да ја мешам со болни и еве што прави. Ако фати мојата, ќе раскрстам со неа дефинитвно. Многу сум изреволтирани од несовесни луѓе.
   
 5. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.384
  Допаѓања:
  7.769
  Кукла, ме фаќаат во тесно, не кажуваат предвреме и јас ако бегам од детето одма ќе ме направат лоша, намќор. Они тврдат дека се поминати, ама еве сега прочитав дека имало врска дали се исушени или не. А не знам дали се.
   
 6. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.087
  Допаѓања:
  64.772
  Пол:
  Женски
  А по раце и лице немаше детето? Синко кога го фати, дали таква му беше кожата многу споро му заздравија, едно две па ако не и три недели беа бели од пудрата и не се миеше тоа, се додека не падна корупката он имаше бели точки насекаде. Ми беше незгодно да шетаме зашто некој кога ке види така дете, мисли дека сеуште е детето заразно. Инаку најзаразни се пред да избијат и 3,4 дена од избивањето, нас суви ни беа веќе 4ти,5ти ден. Синко изби 25ти, 26ти Август, а јас 7ми Август. 18,19 дена од моето избивање.
   
 7. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.196
  Допаѓања:
  99.004
  Дур се полни со течност внатре се заразни. Мала е веројатноста на 8ми ден да не се суви. Знам дека ќе паничиш, па и не ти ни пишав вака. Не би требало да префати.
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.384
  Допаѓања:
  7.769
  Во понеделникот и јатрвата се исипала, немала прележано, а тогаш тврдеше дека имала. Кога да очекувам јас за моево доколку фати? Уф, се нервирам многу, во недела ни е закажан роденденот, се е организирано, пукам од нервоза :@:@:@
   
 9. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.196
  Допаѓања:
  99.004
  15-21 ден откако сте имале прв контакт со нив.
   
  На Coco31, Black girl и fana им се допаѓа ова.
 10. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.384
  Допаѓања:
  7.769
  Fala,kukle.
  Me interesira, mozno e da ne prefati?
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.633
  Допаѓања:
  133.138
  Пол:
  Женски
  Можно е. Зависи од имунитетот.
   
  На Black girl, Coco31 и kukla21 им се допаѓа ова.
 12. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.384
  Допаѓања:
  7.769
  Prvite simptomi koi se?
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.633
  Допаѓања:
  133.138
  Пол:
  Женски
  Обично температура, малаксаност, губење апетит, после неколку дена осип. Но не мора да значи. Може осипот да се појави директно.
   
 14. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.087
  Допаѓања:
  64.772
  Пол:
  Женски
  Јас и синчето немавме никакви симптоми предходно. Инаку кога ми избија не знаевме што е, бевме на море во Грција со пар со 2г дете во ист апартман. Вториот ден веќе добив поголем осип и тогаш во амбуланта таму ми заклучија дека се сипаници. Трет ден сабајлето тргнавме накај Скопје, веќе лом бев. Мајката и девојчето од 2г немаа прележано и очекуваа да фатат, ама не фатија ни двете. А тие денови се заедно бевме, во иста кујна јадевме, само кога спиевме не бевме заедно. 5 дена заедно бевме и не фатија.
   
 15. GFlower

  GFlower Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2014
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  166
  Пол:
  Женски
  Во групата во градинка кај ќерка ми имало 2 деца со варичела. Ќерка ми не е исфрлана но во понеделник одиме на одмор. Дајте совет што да спремам и што да правам ако се исфрла таму, освен што ќе треба да бега од деца... смее ли да се бања во море? Смее на сонце да се појави?
   
 16. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.087
  Допаѓања:
  64.772
  Пол:
  Женски
  Јас избив на море, кренав и темп (а трудна бев), па затоа одма се вративме дома. Таму совет во амбулантата добив ако не си одиме да не влегувам во море, додека избиваат не смее да се мокри и да седам под чадор. Инаку мое дете да избие јас не би го мешала со други, не би го носела на плажа 3,4,5 дена додека избива зашто тогаш е најзаразно.
   
  На GFlower му/ѝ се допаѓа ова.
 17. volsebna

  volsebna Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2012
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  802
  Пол:
  Женски
  Kaj nas vo gradinka izbi nekade vo mart. I uste ja ima... mislam nema dete sto ne dobi sipanica. Prvata izbi pred mesec ipol, vtorata tocno po 2 nedeli a tretata tocno 2 ned pd vtorata. I taka celo leto si imame sipanici... :P me cudi sto dvete ne fatija zaedno a sekogas se zaedno i se bile vo isto vreme vo kontakt so zabolenoto dete. Близначки се. А третата пак не фати од првата, а нпн стоп беа заедно. Како и да е поминавме со по 5 дена тт и мноогу осип... А за заразни се 2 дена пред да избие и се додека не е исушена и последната брунка. Еве мојата и е 10ти ден па уште има неколку со водичка. Важно малку е мачнп, ама имајќи предвид дека кога тогаш сите факаат варичела, подобро порано да им помине редот
   
 18. barby

  barby Популарен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2010
  Пораки:
  760
  Допаѓања:
  7.367
  Мајки пред 9 дена малиот фати сипаници, варичела, веќе пукнати му се сите, има само уште едно на прстето од ногата. Ме интересира дали знаете до кога може да пренесува, кога можам да си го земам дома. Јас сум прележана, ама имам бебе од една недела, па да не ризикувам
   
 19. bella24

  bella24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2014
  Пораки:
  563
  Допаѓања:
  788
  после колку време од избивање пративте дете во градинка? знам кај сек8ј е различно од сушење до губење на брукичките колкав период помина?
   
 20. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  986
  Допаѓања:
  8.056
  отприлика 2 недели треба за да се исушат скроз, па тогаш и ја пуштив
   
  На bella24 му/ѝ се допаѓа ова.