1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сипаници кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од maweja, 12 јули 2014.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Што па и ќутиш ти. Само се нервираш тука, а пред неа си ќутиш. Не верувам дека може да префати. Арно во инкубација дур била не сте се дружеле.
     
  2. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Ако не му биле исушени, можно е да префати но мн мали се шансите. Не верувам.
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Ако не се исушени брунките, заразно е детето. Без разлика колку време поминало од појавата на последните брунки, ако не се суви, болниот е заразен.
     
    На fana и LiliBoz им се допаѓа ова.
  4. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Оф, како бе? Леле колку се нервирам сега.Имаше на грбот неколку, не знам дали се исушени, а ме убедуваа со свекрвата дека е поминато. Срам да им е. А роденден ќе спремаме крај на месецот, уште тоа фали сега. :( Значи ми е преку таквото од неа веќе, знае дека не сакам да ја мешам со болни и еве што прави. Ако фати мојата, ќе раскрстам со неа дефинитвно. Многу сум изреволтирани од несовесни луѓе.
     
  5. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Кукла, ме фаќаат во тесно, не кажуваат предвреме и јас ако бегам од детето одма ќе ме направат лоша, намќор. Они тврдат дека се поминати, ама еве сега прочитав дека имало врска дали се исушени или не. А не знам дали се.
     
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    А по раце и лице немаше детето? Синко кога го фати, дали таква му беше кожата многу споро му заздравија, едно две па ако не и три недели беа бели од пудрата и не се миеше тоа, се додека не падна корупката он имаше бели точки насекаде. Ми беше незгодно да шетаме зашто некој кога ке види така дете, мисли дека сеуште е детето заразно. Инаку најзаразни се пред да избијат и 3,4 дена од избивањето, нас суви ни беа веќе 4ти,5ти ден. Синко изби 25ти, 26ти Август, а јас 7ми Август. 18,19 дена од моето избивање.
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Дур се полни со течност внатре се заразни. Мала е веројатноста на 8ми ден да не се суви. Знам дека ќе паничиш, па и не ти ни пишав вака. Не би требало да префати.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Во понеделникот и јатрвата се исипала, немала прележано, а тогаш тврдеше дека имала. Кога да очекувам јас за моево доколку фати? Уф, се нервирам многу, во недела ни е закажан роденденот, се е организирано, пукам од нервоза :@:@:@
     
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    15-21 ден откако сте имале прв контакт со нив.
     
    На Coco31, Black girl и fana им се допаѓа ова.
  10. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Fala,kukle.
    Me interesira, mozno e da ne prefati?
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Можно е. Зависи од имунитетот.
     
    На Black girl, Coco31 и kukla21 им се допаѓа ова.
  12. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Prvite simptomi koi se?
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Обично температура, малаксаност, губење апетит, после неколку дена осип. Но не мора да значи. Може осипот да се појави директно.
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Јас и синчето немавме никакви симптоми предходно. Инаку кога ми избија не знаевме што е, бевме на море во Грција со пар со 2г дете во ист апартман. Вториот ден веќе добив поголем осип и тогаш во амбуланта таму ми заклучија дека се сипаници. Трет ден сабајлето тргнавме накај Скопје, веќе лом бев. Мајката и девојчето од 2г немаа прележано и очекуваа да фатат, ама не фатија ни двете. А тие денови се заедно бевме, во иста кујна јадевме, само кога спиевме не бевме заедно. 5 дена заедно бевме и не фатија.
     
  15. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Во групата во градинка кај ќерка ми имало 2 деца со варичела. Ќерка ми не е исфрлана но во понеделник одиме на одмор. Дајте совет што да спремам и што да правам ако се исфрла таму, освен што ќе треба да бега од деца... смее ли да се бања во море? Смее на сонце да се појави?
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Јас избив на море, кренав и темп (а трудна бев), па затоа одма се вративме дома. Таму совет во амбулантата добив ако не си одиме да не влегувам во море, додека избиваат не смее да се мокри и да седам под чадор. Инаку мое дете да избие јас не би го мешала со други, не би го носела на плажа 3,4,5 дена додека избива зашто тогаш е најзаразно.
     
    На GFlower му/ѝ се допаѓа ова.
  17. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    Kaj nas vo gradinka izbi nekade vo mart. I uste ja ima... mislam nema dete sto ne dobi sipanica. Prvata izbi pred mesec ipol, vtorata tocno po 2 nedeli a tretata tocno 2 ned pd vtorata. I taka celo leto si imame sipanici... :P me cudi sto dvete ne fatija zaedno a sekogas se zaedno i se bile vo isto vreme vo kontakt so zabolenoto dete. Близначки се. А третата пак не фати од првата, а нпн стоп беа заедно. Како и да е поминавме со по 5 дена тт и мноогу осип... А за заразни се 2 дена пред да избие и се додека не е исушена и последната брунка. Еве мојата и е 10ти ден па уште има неколку со водичка. Важно малку е мачнп, ама имајќи предвид дека кога тогаш сите факаат варичела, подобро порано да им помине редот
     
  18. barby

    barby Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    8.450
    Мајки пред 9 дена малиот фати сипаници, варичела, веќе пукнати му се сите, има само уште едно на прстето од ногата. Ме интересира дали знаете до кога може да пренесува, кога можам да си го земам дома. Јас сум прележана, ама имам бебе од една недела, па да не ризикувам
     
  19. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    после колку време од избивање пративте дете во градинка? знам кај сек8ј е различно од сушење до губење на брукичките колкав период помина?
     
  20. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.186
    Допаѓања:
    10.085
    отприлика 2 недели треба за да се исушат скроз, па тогаш и ја пуштив
     
    На bella24 му/ѝ се допаѓа ова.