Сипаници кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од maweja, 12 јули 2014.

 1. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.733
  Допаѓања:
  61.727
  Пол:
  Женски
  Од кога ке се засушат веќе не е заразен, обично до кај 5тиот ден. Инаку и пред да избиваат се заразни некои 2,3 дена, но ако цица бебе не би требало да фати. Доста знам што поголемите им фатија, а малите што цицаат не прележаа. Ако му се исушени убаво, не е веќе заразен.
   
  На barby му/ѝ се допаѓа ова.
 2. barby

  barby Популарен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2010
  Пораки:
  739
  Допаѓања:
  6.679
  Да суви му се, веќе почнуваат и да му се лупат. Малата цица, а се немаат видено сеуште, дента кога се породив фати сипаници и пред да дојдеме дома со малата тој кај баба му замина. Ќе си го земам денес, па што биде нека биде.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.733
  Допаѓања:
  61.727
  Пол:
  Женски
  Не е заразен, не се грижи :*
  Нека е жива и здрава патем :inlove:
   
  На bella24 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kalinaka

  kalinaka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  435
  Пол:
  Женски
  IMG_20191115_191012.jpg
  Здраво, знам дека е лоша сликава ама веќе го намачкав со пудра немам поубава. Личи ли на сипаница? Прво на челото му излегоа неколку, па почнаа сега и на рачињата и нозете, на мешето и на грбот нема ништо. Црвени се го чешаат и имаат како мало бело врвче. Температура немаше дирекно се исипа.
  Абе марфи кога се разболува мора да е петок вечер, да неможам да го однесам на матичен.
  Незнам што да правам дали да го носам на дежурен сега или да чекам до утре да видам како ке се одвива.
   
 5. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.269
  Допаѓања:
  16.399
  Пол:
  Женски
  Не знам дали личи на сипаница ама јас би одела на дежурен.
   
 6. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.176
  Допаѓања:
  24.614
  Пол:
  Женски
  На кои места прво избиваше сипаницата?
   
 7. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.003
  Допаѓања:
  2.634
  Пол:
  Женски
  Под мишка, на задник, на топли места. Јас на грбот прво приметив, па на стомак.
   
  На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.278
  Допаѓања:
  33.611
  Мене ми имаше избиено на плешка и под нос. Нема правила
   
  На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.733
  Допаѓања:
  61.727
  Пол:
  Женски
  обично е на понежни места, но нема правило... мене на гради едно ми излезе и доле на интима прво, на сестра ми на рамења мислам прво, а на син ми на челото првите 3...
   
  На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.176
  Допаѓања:
  24.614
  Пол:
  Женски
  Фала ви девојки, на син ми на дланка денес приметив едно брунче, не ми личи на сипаница, ама бидејќи сум во исчекување да фати оти има кај нив во градинка, само го проверувам.
  Не за друго, утре славиме роденден, не би сакала да го откажеме, наредната недела нека избива ако сака не ми е страв.
   
 11. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.269
  Допаѓања:
  16.399
  Пол:
  Женски
  Исто. На еден саат ја проверувам да не има нешто. Пола од децата не одат во градинка од нејзина група, со сипаници се. Со лесно да е само.
   
  На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.176
  Допаѓања:
  24.614
  Пол:
  Женски
  Како ми кажа Лео под мишки и на задник само го запрчувам детето. Почна да се лути веќе. :D
   
  На kukla21, Leo_29 и fana им се допаѓа ова.
 13. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.049
  Допаѓања:
  20.343
  Пол:
  Женски
  Нема правило. Кај син ми на грбот кај пилешката, на вратот позади и над стомакот прво му излегоа.
   
  На fana и Lolipop23 им се допаѓа ова.
 14. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  8.970
  Допаѓања:
  241.678
  Обично на топлите места на телото, ама еве кај секое дете е различно.
  Моето имаше под мишка ,на препони и позади уши.
   
  На fana и Lolipop23 им се допаѓа ова.
 15. pianogirl

  pianogirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2018
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  482
  Пол:
  Женски
  Кај мене малата имаше 2 на лицето, две на градите 1 на грбот 2 на ножето и 7-8 на дланките и толку. Не ја осетивме сипаницата
   
  На Lolipop23 и fana им се допаѓа ова.
 16. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.733
  Допаѓања:
  61.727
  Пол:
  Женски
  Сигурна си дека тоа беше варичела сипаници? Ти потврди некој? Зашто те читам и во др тема пред 1 нед викаш и излегле, а веќе поминати. Кај мене (сите 3ца фативме пред 2г), сестра ми и синчето 3 недели требаше за да заздрават брунчињата. Те прашувам зашто и дете на познаничка изби нешто и ај као сипаници беа, ама по некоја година фати стварно сипаници, тоа првото не биле сипаници. И на другарките децата сите што фатија исто поминуваа, осип низ цело телце, како пликови со вода, па им треба време за да се засушат. А ти викаш и помина сипаницата, а пред 1 нед изби?
   
  На green.eyes, Annath и Lolipop23 им се допаѓа ова.
 17. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.917
  Допаѓања:
  118.395
  Пол:
  Женски
  И мора да се заведе кај матичен педијатар дека е прележано. Големиот го однесов кога му избија брунките, иако знаев дека е варичела, немаше температура, ама сепак го однесов да заведат дека има прележано.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 18. pianogirl

  pianogirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2018
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  482
  Пол:
  Женски
  Па кога избија др рече личи на сипаници ама нем мн за да видиме за сигурно и после тоа излезија уште и со вода се наполнија. Се познаваше дека е сипаница
   
 19. JoyJoy

  JoyJoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.483
  Допаѓања:
  4.663
  Пол:
  Женски
  И моето помина со многу малку брунчиња. Имаше едно дваесетина и толку. Тројца лекари го прегледаа меѓу кои и еден инфектолози во пензија и сите рекоа варичела е. Битно беше да има барем едно во косата (а он имаше баш само едно). Побитно беше како изгледаат брунчињата, а не колку ги има.
   
 20. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.733
  Допаѓања:
  61.727
  Пол:
  Женски
  Абе океј и сестра ми со 10 помина ама не и поминаа за една недела. Пак и на тие време треба за да се засушат.