1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сипаници кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од maweja, 12 јули 2014.

  1. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Мајки ние сме со баричела ( овча сипаница) Освен течна пудра и бедоксин гранули препишани од матичен , на каква храна треба да внимавам и дали да ја туширам почесто ?
     
  2. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    15.279
    Па храна ништо посебно не внимавав,така и ми рекоа,а за туширање секој ден ја туширав само со проточна вода и внимателно со крпата ќе тапкаш да се упие.
     
    На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.863
    Допаѓања:
    134.398
    Пол:
    Женски
    А зошто бедоксин ти дале? И мојата е со сипаници не ми спомнаа за бедоксин
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.809
    Пол:
    Женски
    Бекомплекс веројатно мисли
    Бедоксин нема во гранули
     
  5. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.863
    Допаѓања:
    134.398
    Пол:
    Женски
    Па да тоа не ни помислив ама пак зошто? Помага мислиш да не се нервозни да не ги чеша?
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.809
    Пол:
    Женски
    Тоа е склоп на витамини од Б групата
    Не верувам дека ради чешањето ги даваат туку повеќе за јачање на имуниот систем
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  7. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.863
    Допаѓања:
    134.398
    Пол:
    Женски
    Фала имам давано на големиот кога беше мал во млекце му ставав се филмав дека помирно ќе спие :), со претходен совет од педијатар нирмално.
    Кога сме веќе кај имунитет а малово е со сипаници и давам в Ц не знам друго што а мн ми е страв да не се разболе повеќе. Мислиш треба уште нешто?
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.809
    Пол:
    Женски
    Ако си решена да дадеш имаш широк спектар на витамини низ аптеките.Јас лично не давам ништо.Пробав еднаш со масло од грејпфрут.Доста фалено беше ама пак се разболуваше а папрено го платив.И реков веќе не

    Моите секако сируп плукаат секаков дури и антибиотик едвај давам не пак уште ваков :D

    Витамин ц е ок нешто на база на цинк ако најдеш,по разновидна исхрана,свеж воздух и тоа е тоа јас би рекла.Или пробиотик некој на пр Провен е доста фален.

    Чинам што и да даваме до 4 години ке си бидат ранлива група на деца :)
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  9. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.863
    Допаѓања:
    134.398
    Пол:
    Женски
    Тоа да дефинитивно се мислам само овој периодов со сипанициве да го поминам. Не сака исто сируп в Ц и давам обично апченце на плива и тоа го сака пробав м.млеч шумечи не ги пие џабе се. Големово повеќе соработува. Ова е цуцалче уште и не сака мн други течности
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Да да Бе комплекс во гранули грешка имам напишано :)
     
  11. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Ние ги користиме овие таблети се шмукаат со цинк, прополис и витамин Ц, 3 пати давам на син ми и доста добри се покажаа. Сега чњкам да оздрават па да почнам и на двајцата пак да им давам, цела зима ништо не сум давала од витамини, нели кига се болни не делуваат на имунитет.
     

    Прикачени фајлови:

    На ♡BuBaLe♡, M&M, MissDior и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    Nie sme so varicela ajde ke pomine samo vitamin c kapkite gi davam, pikovit sirup I prskam so pox clin nitu cesanje, tusiranje so hipermangan, ama sreka mn. Malku ni izlegoa
     
  13. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве прашам, имам прележано од тие крупните сипаници ама ситните ги немам. Братот ма дечко ми денеска извадил од ситните а дечко ми веќе ги има прележано тие. Вчера бев искочена со него и не знаев дека брат му е заразен. Можно ли е да префатам и јас од дм иако он ги има веќе прележано? Ве молам за помош итно ми е многу.
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Нема крупна сипаница уште од 70тите години. Овие сипаници што се позастапени се варичела или ситна сипаница, што уште се нарекува smallpox, chickenpox, а другиот тип е мала сипаница или морбили, measles.
    Значи има ситна и мала сипаница, крупна нема. Не знам за која конкретно мислиш, ама ако имате прележано ситна сипаница, тогаш нема причина за грижа. За мала сипаница, впрочем како и за ситна, постои период на инкубација од некои две до три недели, од кои особено последната недела е заразна, па ако сте биле сите тројца во контакт меѓусебно, може да префатите, но и не мора да значи. Тоа зависи од имунитетот.
     
  15. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.455
    Допаѓања:
    27.157
    Пол:
    Женски
    Три вида сипаници се:
    Рубеола - дава како алергиски осип ама покрупен. Опасна е ако се фати во бременост. За ова има вакцина дел од MMR вакцината.
    Морбили - ситен осип, највисока температура, најмногу компликации. За ова има вакцина дел од MMR вакцината.
    Варичела - оспиот е со водени пликови. За ова во Мекадонија не даваат вакцина.
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Рубеолата е вид на мала сипаница. Многумина не прават разлика меѓу мала и ситна. А се два различни поими, не е исто. Варичелата е ситна сипаница, морбили (и рубеола) се класифицираат во мала сипаница.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.455
    Допаѓања:
    27.157
    Пол:
    Женски
    Три различни вируси се.
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Јасно, ама ти не ме сфати што сакам да објаснам. Многумина мешаат поими, велат крупна сипаница за варичела, а таа всушност е ситна, додека морбилите се мала сипаница, во таа група на видови мали сипаници спаѓа и рубеолата. Моето објаснување беше за да разграничам дека се работи за два различни типови на сипаница, мала и ситна, дека тие два поими не се исто. Иначе крупна сипаница нема уште од 70тите.
    Мене многу ме бунат кога ќе постават прашање за сипаница, кога ќе речат крупната и мислат на варичела, а ситна мислат за морбили. Во медицинските книги се јасно разграничени овие поими.
     
    На mariz, victoria и LiliBoz им се допаѓа ова.
  19. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.852
    Пол:
    Женски
    И ние сме со сипаници. Пред 17 дена беше на роденден а имало дете кое вечерта исфрлило сипаници, и едноставно знаев дека по 2-3 недели ќе ги добиеме. Ја мачкам со поксклин, течна пудра со анестезин, имавме и малку темт, и давам антихистамник Аериус. е сега дали некој точно знае, односно @Annath би ти се обратила тебе, за колку дена треба да се исфрли? Јас во петокот ги забележав, еве денеска значи е трет ден се појавуваат нови, но не се многу. Прочитав дека не значи дека целото тело ќе е исфрлено, а има повеќе на стомакот надолу по бутовите и на анусот. Дали ќе и смета, односно да не се воспалат при голема нужда, и дали тоа што имаше ешерихија во урината има некакво влијание?
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Обично избивањето трае додека е покачена телесната температура, после тоа престанува. Нема правила во принцип, до кај пет дена е максимумот за избивање.
    Ешерихијата не игра улога никаква.
    Само да не се чеша за да не се разрани. Ќе помине.