Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сипаници кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од maweja, 12 јули 2014.

 1. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.667
  Допаѓања:
  279.561
  Пол:
  Женски
  розеола има
  сипаниците чешаат мн
   
 2. dade123

  dade123 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  1.073
  Пол:
  Женски
  а што е тоа розеола ? да ја носам на лекар ?
   
 3. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.667
  Допаѓања:
  279.561
  Пол:
  Женски
  вирусно е
  почнува со висока Т па завршува со осип.Секако ке ја однесеш да ја видат и да ви потврдат дали е тоа
   
 4. dade123

  dade123 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  1.073
  Пол:
  Женски
  ј
  а однесов на матичен, одма чим ја виде кажа дека не се сипаници туку нешто вирусно па реакција на тоа алргиски осип. ми даде само еден шуруп ако нешто почнело да ја чеша да и давам
   
 5. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  7.412
  Допаѓања:
  37.845
  Sirup nema da imas potreba. Toa ne cesa.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.995
  Допаѓања:
  32.054
  Пол:
  Женски
  @Annath или некој друг кој знае да ми одговори :)

  Слушнав дека и кај нас и во странство има зголемен број на заразени со сипаници.
  Слушнав зостер вирус, сигурно тоа е за сипаници. :?:
  Јас на 3-4 годишна возраст имам прележано сипаници, а за другата сипаница имам примено вакцина.

  Од вчера поручекта на неколку места на нозете ми се појавија црвени како точкици и ме чешаат, некогаш помалку, некогаш повеќе.
  Прво помислив да не ме каснал комарец, ама не е на едно-две места, а и плус преку облека не може толку комарец да ме испокаса.
  Затоа помислив на сипаници.
  Можно ли е да сум заразена со зостер вирусот? Како се пренесува и како се манифестира?
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  20.257
  Допаѓања:
  178.175
  Пол:
  Женски
  Вирусот на варичела-херпес зостер се фаќа еднаш во животот, најчесто во детска возраст кога најголем дел од децата прележуваат сипаница. Тоа е варичела/овча сипаница. Многу ја викаат крупна, ама нема врска, се работи за мала сипаница, бидејќи крупната сипаница или вариола е искоренета. Морбилите се ситна сипаница, онаа за која има вакцина.

  После прележувањето на варичелата, вирусот на варичела-зостер останува доживотно во организмот. Што значи веќе го носиш во себе. Во одредени ситуации при драстично намалување на имунитетот може да се појави како зостер форма (еднаш прележана варичела не може пак да се појави како таква).
  Херпес зостер се манифестира со нафрлување на делови само на едната страна од телото, или лева или десна, на двете страни никогаш. Се карактеризира со многу јака осетливост, јаки болки, жарење и печење на зафатениот дел, температура, главоболка, малаксаност. Се појавува осип сличен како кај варичелата кој трае 10-14 дена, при крајот може да чеша, кога заздравува местото.

  Ти немаш херпес зостер, туку баш си искасана, комарци, болви, пајаци...не е битно што, сите касаат на повеќе места истовремено. И да, комарци касаат и преку облека, и на повеќе места.
   
  На M&M, cresa-jagoda, NarCis@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. sofi2107

  sofi2107 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  2.189
  Допаѓања:
  5.855
  Пол:
  Женски
  Би сакала инфо доколку сте запознаени. На интернет барав, но знам дека некогаш и ука бука се праи поради вакцинирање и невакцинирање се шири паника.
  Синко е 15мес за некој ден. Сеуште ММР ја нема примено ( здравје од септември ). Сакаме да идеме за Белград од 1ви јули на 2-3недели ( имаме куќа ). Но, денес една блиска ми спомна дека во Белград имало епидемија на морбили и да не сме иделе. Баратав по интернет ама ништо конкретно не најдов за дека има епидемија освен за некој смррни случаеви на дечиња зимото-пролетта од морбили.
  Дали некоја од вас е запознаена за дали има навистина еподемија на морбили во Белград?
  Дали навистина е ризик и опасно да идеме таму?
  Сигурно дома нема да седиме,ќе шеткаме по молови, золошка, натака-навака па ете ме фати некоја паника околу идењево.
  Би ве замолила за инфо и мислење доколку сте во можност.
   
 9. NarCis@

  NarCis@ Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  6.816
  Допаѓања:
  109.629
  Пол:
  Женски
  За епидемија не знам, ама на мои роднини во Белград, двете дечиња прележаа морбили. Мајката работи во министерство за здравство и она ни кажа дека има голем број на заболени.
   
  На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.666
  Допаѓања:
  45.220
  Пол:
  Женски
  Во градинка не известија дека имало едно дете со сипаници :|
  Што да очекувам и после колку време покажува?Ако воопшто има префатено
   
  Последна измена од модератор: 7 ноември 2018
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  20.257
  Допаѓања:
  178.175
  Пол:
  Женски
  @Mari* после две недели од близок контакт со тоа дете може да има покачена тт и осип прво црвени брунки кои се полнат со вода. А може и ништо да нема.
   
  На M&M и Vennera.aa им се допаѓа ова.
 12. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.666
  Допаѓања:
  45.220
  Пол:
  Женски
  Значи да чекаме
  Детето е од нејзината група па сигурно голема е можноста да префати
  Се надевам дека ништо нема да се случи дека и малиот ми е болен па уште сипаници не ни требаат
   
  На Vennera.aa и Aneta92 им се допаѓа ова.
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  20.257
  Допаѓања:
  178.175
  Пол:
  Женски
  Нема правила, зависи од имунитетот...ако сепак фатат чувај ги дома подолг период. Многу паѓа имунитетот после сипаница.
   
  На M&M, Vennera.aa и Mari* им се допаѓа ова.
 14. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  7.412
  Допаѓања:
  37.845
  Дали има и какви се симптоми за варичела? Пред осип
  Во градинката има варичела, детево изгоре од тт
   
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  20.257
  Допаѓања:
  178.175
  Пол:
  Женски
  Па може да има покачена тт пред да се појави осипот, малаксаност и слаб апетит. За два-три дена ќе почнат брунките, ако е тоа. Следи зад уши, на главата под косата, под мишки и препони, таму се на почеток. Со лесно!
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 16. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  4.249
  Допаѓања:
  103.622
  Пол:
  Женски
  @Mari* i jas istoto da ti go napomenam, ako fati mnogu da ja pazis, kaj dvajcava im go sroza imunitetot, posebno kaj malovo
   
 17. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.666
  Допаѓања:
  45.220
  Пол:
  Женски
  Уште нема ништо,се надевам ќе не одмине сега дека аман веќе не се ни добро оздравени па и тоа уште би фали
   
 18. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.870
  Допаѓања:
  26.643
  Пол:
  Женски
  Нема тт,нема други симптоми од типот нејадење,мака...слабо се нафрла со две теи брунки на грб,дцњ три на меше..на лице 2..и тоа бледи,не рапави..во заразно не ми потврдија но и не ја исклучија можноста да е варичела..докторката вика супер до сега сте поминале..да седи дома повеќе ради себа,тој не е повеќе заразен..туку тој може да закачи некој вирус зошто имунитетот му е паднат..само витаминска терапија и одмор ..
  А малово 1 година ипол..вика и со него треба лесно да поминете ако префати зошто цица...
  А јас што немам прележано ..на мои 34 години би било потешко ако фатам...:(
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  20.257
  Допаѓања:
  178.175
  Пол:
  Женски
  На главата има? Зад ушите, под косата, на препоните...ако има таму, црвени пликови кои се полнат со вода, варичела е.
  Дополнително земај витамини да билдаш имунитет ако немаш прележано.
   
 20. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.870
  Допаѓања:
  26.643
  Пол:
  Женски
  Има во косичката во темето двр три..под устата, нс меше неколку и нс грбче ама не се рапави и полни со вода..затоа ги зачуди малку сликата и докториве..ама може ќе избијаат повеќе утре..
  Фала на совет,јас дупло ќе земам витамини...си велам ќе не одмине нас со малово :)