1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сипаници кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од maweja, 12 јули 2014.

  1. jacqueline.s

    jacqueline.s Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    4.069
    Допаѓања:
    20.066
    Пол:
    Женски
    По две недели ги пуштив, а имунитетот не им се промени пред и потоа.
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.105
    Допаѓања:
    18.223
    Киндеримун прашок
     
    На Lilijan7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kaja991

    Kaja991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    4.133
    Пол:
    Женски
    Малата пред 4 дена беше во контакт со дете кое денес се нафрла со сипаници.. Дали е можно и керками да префати? Да бидам спремна психички :D
     
  4. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.618
    Допаѓања:
    2.622
    Пол:
    Женски
    Да можно е. Моето фати од ептен минимален контакт со детенце шо поигра во чекалната за преглед шо го носев за друг вирус шо имаше. И поминавме некако...
     
  5. Kaja991

    Kaja991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    4.133
    Пол:
    Женски
    Треба да почни в градинка од 1ви Април , сега незнам дали е паметно да ја пуштам или да ја чувам дома.. После 21 ден од контакт се појавуват ?
     
  6. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.183
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Најдоцна до 21 ден а најчесто после две недели од контакт, искрено не верувам дека ќе фати, обично се заразни ден два пред да избијат, сепак порано пред тоа сте имале контакт.
     
    На Kaja991 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kaja991

    Kaja991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    4.133
    Пол:
    Женски
    Фала, се надевам нема да фати :):)
     
    На MikicaBt му/ѝ се допаѓа ова.
  8. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.465
    Пол:
    Женски
    Nema pravilo, kaj mojava vo gradinka od januari pa navaka site deca fatija a mojata ne
     
    На Kaja991 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Macufka*

    Macufka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Мамички од вчера имаме сипаници со син ми. Очигледно и јас не сум прележала :D хахах на стари години и тоа да прележам :D
    Бевме кај матичната и малце ме исплаши. Син ми има воспаление на уво и веќе 7 дена пиеше Зинат и ни го продолжија уште три дена но од вчера се исфрли малце и матичнава вика лошо е што пиел зинат ќе се стопира исфрлањето потешко ќе идело сега заради антибиотикот. Јас го прекинав ама детево уште се жали на ушето, а докторкава вика мора да се прекине антибиотикот и сеа не знам што да правам.
    Некој совет ако сте биле во ваква ситуација?
     
  10. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.790
    Допаѓања:
    66.971
    Пол:
    Женски
    Побарај и второ мислење затоа што знам колкава е болката на уше.
     
    На Macufka* му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Macufka*

    Macufka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Да да, сепак се јавив на клиника и за чудо некое ми го дадоа докторот што го прегледа баш се погоди на смена и рече да продолжам со терапијата баш напротив тоа ќе му помогнело и за температурата ако ја има од сипаниците. Па се надевам ќе биде се во ред.
     
  12. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.105
    Допаѓања:
    18.223
    Продолжи си го антибиотикот на детето.
    Моето се исфрлаше неконтролирано 6дена и на 6тиот ден го носевме на инфективна. Ни рекоа по природен пат дена не застанало излегувањето на нови сипаници и му дадоа ацикловир и панцеф за да застане.
     
    На Macufka* му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Macufka*

    Macufka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Да и докторот сабајле така ми кажа дека подобро за него нема да се исфрли многу, и реално за три дена он е стварно малце исфрлен. Не знам што мислеше матичнава негова со прекинување на антибиотикот за да се исфрли повеќе а он има проблем со ушите веќе 9 месеци. Заради крајниците страдаат ушите цело време. До сега три педијатри сменив и пак налетавме на некој што не е доволно информиран пошто пред пензија е очекував да има знаење :|
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Zigosana

    Zigosana Активен член

    Се зачлени на:
    18 март 2022
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Sto mackate posle sipanici? Kaj nas se padnati pominaa tri nedeli po prelezuvanjeto no ostanaa crveni tocki, mackam mustela cicatadela no nema efekt. Dali sami isceznuvaat ili ima nekoja druga kema
     
  15. Macufka*

    Macufka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Немам слушнато дека нешто помага,ќе се повлечат сами. И ние имаме сега сипаници, но некако за овие 4 дена е малце исфрлен.
     
    На Zigosana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.775
    Допаѓања:
    75.129
    Пол:
    Женски
    Јас ништо не мачкав ни на мене (возрасна прележав), ни на децава. Сами си исчезнаа и избледија флеките..
     
    На Macufka* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Macufka*

    Macufka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Леле и јас сега од син ми прележувам, и двајцата со сипаници. Дали бевте многу исфрлени ? Мене ми е некако чудно. Денес 4ти ден а ние ептен малце сме исфрлени и двајцата.
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.775
    Допаѓања:
    75.129
    Пол:
    Женски
    Може и со толку малку да поминете, зависи од имунитет. Сестра ми фати исто од мене, 23г беше она и она макс со 20 точки да ја помина. А јас бремена прележав (28ма нед) и бев катастрофа, точка до точка, немаше кај немам. Во уши, коса, на табани на нозе, на интима, абе секаде... и ми дадоа да пијам ацикловир од инфективна. Иначе на 2,3ти ден веќе бев цела лом. Мислам чим немате до сега, може толку ќе биде...
    Иначе трудна со девојчето прележав, не се знаеше дали и она има имунитет од мене. Прележа минатата год на 5г и доста лесно и она, не многу осипана. Синчето имаше осип, ама вака колку што се сеќавам и кај него не беше ептен.
     
    На Macufka* му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Macufka*

    Macufka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Лелеле ти ептен цела си била, сигурно тешко ти било плус и бремена си се намачила. Али битно поминало се добро, тоа е најважно другото се заборава :)
    Мене ми е многу чудно што сме толку малце исфрлени што викаш ни 20 немаа они и ние сме такви. Јас имам на цело тело по малце, а син ми само едната рака,вратот и на главата. И две или три на меше. И чудно ми е , очекував повеќе дека ќе бидеме исфрлени.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Knizhevnik11

    Knizhevnik11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2021
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    2.496
    Пол:
    Женски
    Петок цел ден тт, сабота двапати качи, сабота почнаа зацрвенети мали ситни брунчиња на раце, нозе, грб една има. Многу малку. Стојат исти, освен таа на грб што има собрано течност, останатите не растат и не се полнат. Во група од градинка пред две недели едно дете исипа, овие два дена уште 3 се исипаа. Претпоставувам дека е тоа, утре ќе го носам на педијатар, ама некако многу бавно избиваат, не го чеша, избиените се одвај приметливи и не растат. Сите ли треба да пораснат и да се наполнат не ми е јасно. Еве само една е ваква.
     

    Прикачени фајлови:

    На Macufka* му/ѝ се допаѓа ова.