Сипаници кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од maweja, 12 јули 2014.

  1. Anna***

    Anna*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Со која сипаница ви се инфицирани децата варичела или морбили?
     
  2. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.071
    Допаѓања:
    72.405
    Пол:
    Женски
    Според сликиве, варичела.

    Инаку, мислам највеќе чешаа кога се сушеа пред да падне корупката
     
    На Anna*** му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.919
    Пол:
    Женски
    Глупо прашање ама немам сили да гуглам. Правило е пред да избијат сипаници да се има температура? Во група пријавија на 1 април од тогаш никој друг не пријави. Сега гледам некој ситен осип на долен дел од нога и нормално на сипаници одма ми иде паметот. 99% сум сигурна дека не се, немал температура, весел е ама ќе следам.
     
  4. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    17.539
    Моите пред да избијат немаа температура. Син ми немаше воопшто и цело време беше весел и полн со енергија. Ќерка ми по 2 дена од ко почна да избива качи.
     
    На Mom's_life му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.135
    Допаѓања:
    18.243
    Провери да не е коксаки вирус. Кај моето дете имаше температура со појава на првите сипаници.
     
    На Mom's_life му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.300
    Допаѓања:
    200.493
    Пол:
    Женски
    Не е правило, а сипаниците прво се појавуваат на потопли места, во коса зад уши, под пазуви, препони. Ако нема таму, тогаш најверојатно не е сипаница, ама искрено, толку е се' изменето, шти нема правила ни дали ќе избие осип или не, оти познавам неколку примери што прележаа сипаница без осип.
     
    На An4e24 и Mom's_life им се допаѓа ова.
  7. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.919
    Пол:
    Женски
    Сабајлево уште истите 5 точки беа немаше нови. Како и да е значи можно е да избиваат без температура.

    Го има неколку пати коксаки поминато, познат ми е. Тој со температура редовно бил, затоа мислев и сипанициве под дифолт се со тт.

    И по ова правило се водев, сабајлево убаво прегледав пеленска регија, под пазуви немаше ништо освен истите на ногата. Ќе следам, нема бегање што и да е. :)


    Фала ви за споделените искуства и одговори. :hug:
     
    На Annath и LiquidLuna им се допаѓа ова.
  8. Ив10

    Ив10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2022
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Машки
    Da prasam tuka, vo sreda maliot druzese so edno dete koe vo cetvrtok dobi sipanica. Posle kolku vreme da ocekuvam da dobie i on i ako prelezi sipanica posle kolku vreme moze da primi vakcina? I pisav na maticnata ama ne mi vrakja. Blagodaram
     
  9. MikicaBt

    MikicaBt Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.196
    Допаѓања:
    1.365
    Пол:
    Женски
    После 14 до 21 ден од контакт, ама можи и да не префати.
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  10. enaena

    enaena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    119
    Поминаа 2 недели од сипаницата, малата сеиште има брумчиња кои се сушат, дали може да се капи во базен? Ми е страв да не можи нешто да се инфицира..
     
  11. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.629
    Допаѓања:
    1.565
    После колку време целосно изгледаат флеките од сипаниците? 1м помина сеуште тие што беа поголеми се познаваат мачкам цицабио
     
  12. lipstickmadness

    lipstickmadness Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2014
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Здраво мајќи, пред 8 дена имавме контакт со детенце кое што денес се исипа со сипаници. Колкави се шансите да префати, колку дена пред да избијат се заразни?
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.300
    Допаѓања:
    200.493
    Пол:
    Женски
    Нема да префати. Сипаници се заразни два до три дена пред да избијат, порано од тоа не.
     
    На Mother of 2boys и lipstickmadness им се допаѓа ова.
  14. MikicaBt

    MikicaBt Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.196
    Допаѓања:
    1.365
    Пол:
    Женски
    Нема шанса никаква...ден два пред да излезат мислам дека беа заразни.
     
    На lipstickmadness му/ѝ се допаѓа ова.
  15. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    488
    Здраво мајки. Во групата во градинка се појавија сипаници варичела. Прв случај беше пријавен викендот 25-26 мај, а одма бо понеделникот уште две дечиња. Од тогаш до денес нема нови случаи.
    Синчето не го носевме превентивно затоа што имаме уплатено одмор и не сакав да ми пропадне искрено. Но веќе не може да го чуваме дома и сакам да го пуштам пак во градинка.
    Ме интересира од искуство кога е најголемиот пик на заболени дечиња од пјавата на првиот случај? Дали е поминат пикот или допрва би следел. Дали сега е баш најлош период да оди во градинка или нема врска?
    Ако не оди до одмор, сосе одморот ќе се фатат 4ипол недели отсуство а не е најголем љубител на градинка. Кој ли ќе ги преживува тие плачки повторно.
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.962
    Допаѓања:
    75.684
    Пол:
    Женски
    Ако немаат прележано мн дечиња, тек ќе е пикот. Кај нас прво одд деца, 90% не прележани, прво пријавија 1,2 случаи во една недела и после наредната почнаа и други да пријавуваат... по 2 нед веќе секој ден по едно ново имаше. Сигурно 15 деца фатија. Дури случаи и по 3,4 нед се појавуваа. И во други одд слушнав дека има дури. Проверете го и чувајте се дома..
    Инаку мојата минатата година прележа, 7 дена по контакт. Така да не би ризикувала на твое место. Мојата многу плачеше во градинка, а изби прв пат корона и 6м не одеа тогаш, затворени градинки. Кога почна после 6м, како друго дете. Не заплака пак. Ќе смени и тоа, не се секирај :)
     
    На cocopuff и mal.ecka им се допаѓа ова.
  17. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    488
    Немаат прележано ниедно дете, затоа што е јасли група.
    До сега само 4 дечиња и нови случаи нема веќе 10 дена. 2-3 пати ја имам прашано едната негувателка да ми каже ситуција, вика нови нема исто е се.
    Немам услови дома да го чувам веќе, ќе треба да земам денови од одмор.
     
  18. MikicaBt

    MikicaBt Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.196
    Допаѓања:
    1.365
    Пол:
    Женски
    Нови вајља ќе се појават по 14 до 21 ден од првите кога јавиле. Период на инкубација му е сега. Кај ќерка ми во градинка во групи на две недела отприлика јавуваа, скоро 15 деца сигурно прележаа.
     
    На cocopuff му/ѝ се допаѓа ова.
  19. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    488
    Значи пикот допрва следува и ако оди деновиве во најжустрото ќе оди. Damn it
     
    На MikicaBt му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    3.763
    Пол:
    Женски
    Со сипаници сме веќе 5 ден,ме интересира дали е нормално да е вака нервозна? Буквално како друго дете е од нигде никаде ќе почне да плаче да вика,се нешто како не погодено и е ќе почне да фрла све што и смета ,шанса нема со збор да се разбериш :|