1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сирење и кашкавал

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Fearless, 18 октомври 2011.

  1. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Во мене внесувам големи количини на кашкавал, што е и веќе застрашувачки. Моите не можат дома да стигнат на ред до кашкавалот од мене. Особено ако е Камко - кравји е тогаш му нема спас. Имам пробано и мувлосан кашкавал, но не ми се допаѓа.
    Сирење исто кравјо јадам, но поретко. Имаше едно Фетина мислам беше, многу убаво ми беше. Исто и она Беровското го сакам.
     
  2. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    88.423
    Пол:
    Женски
    Алергична сум на двете :worried: ама кога бирам од кое би "умирала" тогаш дефинитивно сирењето. Кашкавал освен во пица и некои други јадења каде што е растопен не го сакам. А сирење понекогаш знам и да си замезам.
    Дома секогаш јадеме само кравјо сирење. Моите сакаат и биено ама мене не ми е убаво.
     
  3. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Обожавам и сирење и кашкавал,јадам само кравји.Инаку многу сакам и биено сирење кое го јадам само рендано врз шпагети или макарони со сос,а во Фета сирење се давам :)
     
  4. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Mоре како ми оди убаво со крекери и маслинки,овие неколку дена за ручек и вечера само сирење јадам :D
    [​IMG]

    [​IMG]

    :mm: :mm:
     
  5. Belisima

    Belisima Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    26
    Сирењето едноставно го обожавам а и кашкавалот исто така :inlove: . Јас ако ме прашаш би го заменила месото со сирење.Најмногу го сакам овчото и тоа во последно време само од млекара Николови а јадам и кравјо .Моцарелата исто така ја сакам многу а Горгонзола и Бри сирењата ги сакам ама од нив се јаде само по малку како мезе не можам да јадам многу .Кашкавалот исто така го јадам многу било какаов а најубав ми е Подравец или Зелене Долине. Нешто што мразам тоа е растителен кашкавал. Тоа не можам да го јадам а сега скоро ви сите пицерии и сендвичари го ставаат и тоа многу ме нервира страшно е .
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  6. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    На кашкавалот му давам предност, повеќе сакам да го јадам, мада и сирењето не заостанува.
    Кашкавалот во комбинација со сувомесно, во сендвич или така мезе, а сирењето поише за со лепче ми е, за со патлиџан, пиперка печена, маслинки, лукче, совршен доручек.
    Инаку, мувлосаното сирење ми е слабост. Било кое, ама оние што горчат повеќе, поубави ми се.
    Стално си имам ,,уживанција,, најт, со сиренце со мувла, пршутка, винце.
    Од ова поубаво, здравје.
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.111
    И едно и друго.
    Сирење во салата најмногу, врз кајгана, врз помфрит, на тестенини, во бурек. Особено па ако е замотано во сланина и печено на скара? Ухуу, со пивце, животов ми е рај :)
    Кашкавалот повеќе растопен, во пица или во печива, вака клот го јадам само ако имам појадок што подразбира комбинирање лепче со мачканици, и кашкавал одозгора.
    Похован, со тартар сос - неодоливо.
     
  8. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    јадам и сирење и кашкавал ,обожавам и биено сирење ,она бабами што го правеше со топол леб исто така баба што го правеше и доматче мњамииии,кашкавал само топен и во пица го јадам,поинаку не ми е по вкус,а сирењето со секое јадење ми е застапено
     
  9. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    значи обожавам сирење и кашкавам а најмногу ги сакам виршлите со кашкавал и шарските плескавици :)
     
  10. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Енца, дај си раче! :lol:

    Јас обожавам дали сирење, дали кашкавал, ма што и да е сиренкасто - bring it on! Сирење, со тазе, топло лепче и со патлиџанче? Па и без патлиџанче? Има ли нешто поубаво?
    Биено сирење, има ли нешто повкусно?
    Моцарела на пица или салата со моцарела, со босилок, балзамико и домат? И тазе ciabatta?
    Рокфор, или горгонзола или ткн. blue cheese. Мувлосано сирење, растопено или не. Камембер, повторно сирење со тврда обвивка на мувла а внатре мек и растечен, има ли нешто повкусно?
    Козјо сирење, ах!
    Пармезан - оргазам на сетилото за вкус. Колку пати само така си го јадам, цели парчиња. Врз тестенини и пица да не зборувам дека ми е a must!
    Кашкавал, la gruyere, eidam, emmentaler, gouda...стопени или не, секакви.

    Со добро винце и со оревчиња и грозје - абе убавини. Без сирење не живеам. И го обожавам, ама буквално ми е прехрамбена љубов.
     
    На CoverGirl10, enca.69, crazyinlove19 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Уф, крвник за сирење.
    Кравјо, овчо, мешано, биено, фета, пармезан, младо сиренце, постаро, ма секакво, од кал да е - сирење да е. :D

    Во шопска салата, тестенини, онака во мезе со некое сувомеснато, оревчиња, бадемчиња, похувано, печено на скара, мх мх, мераци.
    Мојата опсесија со сирење отиде дотаму што го јадев буквално со секое јадење - со сарма, со компирчиња, со грав, оривче, скара, тестенини... замислете какво било јадење и - додадете сирење.

    Сега намалив прилично многу, ама неизмерно го сакам.

    Кашкавал поретко.
    Најмногу во пица или онака некое парченце, без ништо, колку да му го осетам вкусот.

    Но, сирењето и јас... сме во долгогодишна Љубов.
    [​IMG]
     
    На Antebellum, teddybear и ludoto19 им се допаѓа ова.
  12. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.980
    За разлика од вас, во животот немам пробано сирење (знам знам многу пропуштам, ми имаат кажано :P ) Но брат ми го обожава, поготово овчото сирење, со се го јаде и често купуваме канти и ни стојат во подрум... :?:
    Кога некој ќе јаде сирење кај мене дома, јас сум ослободена од должноста миење садови бидејки неможам да го допрам ми се чини нешто ќе ми се случи :(
     
  13. chocolate.chick

    chocolate.chick Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    644
    Живот без сирење- НЕ Е ЖИВОТ!!!!!!
    Во стомак ќе ми порасне :lol:
    Секаков јадам, само да не смрди, најчесто од офците е таков |(
    Најубаво сирење е Фета и Здравје радово :D
     
  14. Daddy.girl

    Daddy.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    81
    О- БО- ЖА- ВАМ !!!!! Топено сирење ... ммммммм
    Топен кашкавал - уште поголемо ммммммммммм :)
    Најомилено- тестенини, пица или тост со мнооогу мнооогу млечен кашкавал- стопен !!!! мх мх мх :)
     
    На Gea му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    мммм сирење многу си јадам само летото кога држев диета престанав да го јадам а за кашкавал не сум многу по него ретко ми се наоѓа на менито освен може во тост
     
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Емиии добро де и кашкавалот е вид сирење.
    Јас порано не можев да јадам сирење, одвратно ми беше, па по некое време мајка ми како зависник од истото, ме научи и мене да јадам. И така сега можам со се да си јадам сирење. Си го обожавам. :)
     
  17. Ivu4

    Ivu4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    41
    Сирење јадам но не многу но кашкавал ммм навистина е многу убав :)
     
  18. minne-mouse

    minne-mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    536
    И сирење и кашкавал си јадам секогаш :)
    А имам пробано и од оние муфлосаните сирења,неможам да кажам дека сите се одвратни има некој што се ставрно вкусни ;)
     
  19. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Сирење и кашкавалче се моето второ име!!!
    Едноставно ги обожавам, а посебно во комбинација со:
    -пржени пиперки и јајца
    -пржени пиперки и домати
    -помфрит
    -шопска, грчка салата
    -тазе лепче домашно, од рерна извадено, што чури со крцкава коричка и буковец
    -во мајонез салата
    -во тост,пица, лазањи, канелони, шпагети, домашни кифлици, баница и сл.
    -летно време со лута пиперка, домат и крцкав геврек со многу сусам
    И највкусно ми е сирењето од „Идеал шипка“, а од кашкавалите „Кумановскиот“ од Здравје Радово.
     
    На Daddy.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. awee

    awee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    117
    сирење си јадам ФЕТА. :inlove:
    а кашкавал не јадам воопште...само во пица ми е убав...