1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сирискиот конфликт и мигрантската криза

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од okcenzi, 29 септември 2015.

  1. Ethrnity

    Ethrnity Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Арапите пред се важат за лојални сојузници на САД а не на Русија .Не е никаква тајна дека зад кулисите во целава ситуација се крие лицето на САД и нивните интереси на Блискиот Исток пред се богатите природни ресурси на нафта и злато кои ја крепат нивната разнишана економија.Од друга страна е нивниот интерес да и се нанесе удар не Европската унија со економско-политичко уништување и менување на демографската слика .Уште еднаш се потврди правилото дека во војната и политиката нема вечни пријатели и непријатели.Вечен е интересот!
     
  2. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    САД + Турција + Саудиска Арабија = Исламска Држава.
     
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Kako mislite Rusija "da go spasuva svetot" :^) koga Rusija e eden od direktnite prichiniteli za ova shto se sluchuva. Potochno rusko-amerikanskata bitka za prevlast e eden direkten prichinitel za ova shto se sluchuva. Rusija mozhe "da go spasi svetot" ako otstapi, a nitu Rusija, nitu Amerika nemaat vo plan da otstapat, taka da...
     
    Последна измена: 3 октомври 2015
  4. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Русија го спаси Башар ал Асад и Сирија, ја спаси пола Украина, а за година до две најдоцна ќе го збориш истово како мене, кога ќе го спасува Балканот, да не потенцирам од кој....
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Rusija go spasuva Asad, ne ja spasi Sirija, Sirija e razorena.
    Vo drugata polovina na Ukraina (onaa koja izbra da ne bide na ruska strana) nemashe ni vojna.
    A zoshto ti mislish deka kje dojde do takov konflikt na Balkanot? Prichini poradi koi bi doshlo do toa ako mozhe da navedesh?
     
  6. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    За конфликт на Балканот од дамна се зборува и тоа на големо. Полека но почнува. Прво почна со нападот во Куманово. Летово се збореше дека ќе има пак терористички напади во Македонија од септември до ноември. Ама изгледа дека не им успеа, па сега ќе идат на друга варијанта.
    Причината е голема албанија. Албанците ќе добијат поддршка од Америка, како што добија Џихадистите во Сирија и Ирак и си направија Исламска Држава.
    Сега тоа се спрема и на Балканот. Ја насочуваат Бугарија како жртва. Бугарите (Бојко Борисов и компанија, затоа што 90% од жителите на Бугарија се на страна на Русите) сега се веќе на страна на Американците, овие ќе ги искористат и после ќе настане хаос. (мене ме чуди со што ги примамиле Американците на Бугариве така нагло да се свртат со нив)

    Русите пак сакаат да создадат Славјански Сојуз со Балканските држави за против Албанија и Косово. Американците сакаат да го растурат тој сојуз, така што сега ќе ги скараат Бугарите со соседите, Хрватите веќе ги скараа со Грците, Унгарците и Србите и така не би имало сојуз на Русите со славјаните на Балканот.

    Има многу за кажување на оваа тема, јас кажав у кратки црти. Тоа од дамна се знае дека ќе има војна на Балканот, но прашањето е кога. А според мене би било многу скоро.

    Незнам дали следите новини во светот, Русите кога кажаа дека можат да војуваат на три фронта. Украина, Сирија, а третото ќе биде на Балканот.
     
  7. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Prashanjeto mi beshe zoshto, a ne kako kje dojde do toa.
    Bash i e gajle na Amerika za albancite i za golema albanija, mora da ima nekoja druga pozadina za da isprovociraat kriza, taka? Djihadistite rovarat niz Sirija i taa zemja e vo haos zatoa shto Asad nekjeshe da se povleche, ne zatoa shto SAD revnosno se bori za sozdavanje na islamska drzhava i bagdadski kalifat, vi se molam :D Niv ne gi interesira koj kje bide vlast i kade, se dodeka im e lojalen. Rusija nema kako da sozdava sojuzi so NATO chlenki, cel Balkan so iskluchok na dve-tri drzhavi e del od NATO.
     
    Последна измена: 3 октомври 2015