1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сиромавиот Милионер (Slumdog Millionaire)[2008]

Дискусија во 'Филмови' започната од Buttterfly, 20 ноември 2010.

 1. Buttterfly

  Buttterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  627
  Допаѓања:
  745
  Slumdog Millionaire е филм кој ме остави без текст .. :)

  Еве на кратко што се случува во него :

  Во центарот на приказната е осумнаесетгодишниот Џамал Малик, сираче од улиците на Мумбај, кој се пријавува на квизот "Кој сака да биде милионер" само за да и ја докаже својата љубов на девојката која ја љуби, а со тоа ќе го доживее и најголемиот успех во својот живот. Во мигот кога целата нација го гледа, тој е на прашањето чиј точен одговор може да му донесе награда од 20 милиони рупии во индиското издание на квизот "Кој сака да биде милионер". Но откако ќе се изгаснат камерите, полицијата го апси и го обвинува дека мамел. Едноставно никој не верува како може дете од улицата да има толкаво знаење. Решен да докаже дека не е виновен, Џамал ја раскажува својата животна приказна. Тој раскажува како со брат му се снаоѓале на улица, се бореле со локални банди и зборува за девојката што ја сакал, но ја загубил. А секое поглавје од неговата животна приказна е одговор на прашање во квизот. По ова, му останува да се врати и да одговори и на последното прашање.

  Дали некој од вас го има гледано,и какви впечатоци ви остави ? :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

  • images.jpg
   images.jpg
   Големина на фајлот:
   3,5 KB
   Прегледи:
   727
 2. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.510
  Милионер од кал (Slumdog Millionaire)

  Од кај па сеа Милионер од кал? :^) Боооже какви се не преводи ќе начекам!

  Филмот Deadend го превеле Мртов Крај :tmi: |( Кој ги става овие преводи бог да чува!??! Незнаеш дали да плачеш или да се смееш...

  On Topic==> Добар е филмот, посебно саундракот лани цела сезона не го извадив од плеер...
   
 3. Buttterfly

  Buttterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  627
  Допаѓања:
  745
  Сиромавиот Милионер (Slumdog Millionaire)

  Еве - Сменив ;)
   
 4. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  14.324
  Допаѓања:
  208.993
  Сиромавиот Милионер (Slumdog Millionaire)

  Убав е филмот,ама јас сепак сакав оскарот да го земе Бенџамин Батон
   
 5. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.041
  Сиромавиот Милионер (Slumdog Millionaire)

  Филмот е екстра, има многу добри, поучни пораки во него. Но искрено мене ме измори. Трае премногу долго според мене |( Го гледав во два дена, ептен долг ми беше за наеднаш(немам стрпление за толку долго да седам и гледам филм :tmi: ) ,но дефинитивно се исплати :clap:
   
 6. crnokosata

  crnokosata Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Женски
  Сиромавиот Милионер (Slumdog Millionaire)

  прекрасен филм,ги гледав и двата и бенџамин батон,два прекрасни филма.
   
 7. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.574
  Сиромавиот Милионер (Slumdog Millionaire)

  Одличен е филмот.
  Заслужено си зема оскар.
  Режијата е одлична, има кадри кои ме фасцинираат, приказната е убава, човечна, топла, глумата е супер, едноставно филмот остава без здив, кој се разбира од филмска уметност.
  Саундтракот е посебна приказна, мене омилена ми е оваа песна.
  http://www.youtube.com/watch?v=jwM0UKQnm9o
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 8. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.834
  Пол:
  Женски
  На butterfly.mimi и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 9. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  101
  Сиромавиот Милионер (Slumdog Millionaire)

  Мене ми се допаѓа филмот,ги заслужил оскарите! :clap: малку е тажен, битно на крајот среќно завршува,а :!: и кореографијата е секоја чест :up:
   
 10. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.510
  Сиромавиот Милионер (Slumdog Millionaire)

  Еве ми го фејв`ритот:

  http://www.youtube.com/watch?v=__HQGvSqZ5I

  Кога излезе, го гледав и неможев да си ги соберам емоциите. Сега ми се веќе оладени бидејќи не се работи за нов филм, и не ми е гледан во скоро време.
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 11. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.012
  Сиромавиот Милионер (Slumdog Millionaire)

  ја имам читано книгата, и стварно е добро и многу поучна :clap: :clap:
   
 12. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.766
  Допаѓања:
  60.428
  Пол:
  Женски
  Сиромавиот Милионер (Slumdog Millionaire)

  Филмот е прекрасен. Овој е еден од ретките филмови што сум го гледала со комплетна заинтересираност од почетокот до крајот. Не мрднав, ни да одам до вц, ни да земам грицки, ништо не можеше да ми го одвлече вниманието. Филмот е целосен, со прекрасна приказна пропратена со уште попрекрасна музика...
   
  На Devoj4eTo7 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.794
  Сиромавиот Милионер (Slumdog Millionaire)

  :clap:
  Прекрасен филм. Уште кога видов дека Danny Boyle го правел очекував да е добар, и не се излажав. Одлична режија, извонредна камера, уште подобра приказна, и глумци со неверојатен шарм кои ќе ве повлечат во првата минута. Се на куп, како што треба!
  Јас Оскарите не ги почитувам ама ако верувате кога на овој филм му беше доделен оскарот, и кога излезе на сцена сета екипа од филмот, пуштив солза, две, затоа што бев навистина трогната.
  Можеби не толку за творците на филмот, колку за цела Индија. Ви текнува како беше проследена веста во Индија за оскарот? Каков фудбал, какви бакрачи!
  И знаеја зошто навиваа. Затоа што филмот не е само Боливуд сместен во премногу сурова средина, средина во која се осакатуваат деца за да се заработат тешки пари. Средина во која едно мало, преслатко дете нема проблем да рипне во измет за да стигне до својот омилен актер. Премногу тешки теми беа разработени во филмот, и таман кога ќе ви се смачи од цел свет и од сета расна, религиозна или национална нетрпеливост и омраза, режисерот ви нуди излез од сета сурова реалност и ви праќа сончев зрак на надеж, дека на некои луѓе, сепак, на крајот заслужено им се насмевнува среќата.

  А саундтракот беше само цреша на тортата.

  Некои од моите омилени песни беа спомнати погоре. Јас ќе ја додадам оваа.

  http://www.youtube.com/watch?v=-osWvzCMQ7s
   
  На Buttterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 14. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.151
  Сиромавиот Милионер (Slumdog Millionaire)

  Навистина уште еден одличен филм кој задолжително треба да се гледа, Малку го имам подзаборавено, ама знам дека бев под големи ипресии кога го гледав...
   
 15. crnokosata

  crnokosata Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Женски
  Сиромавиот Милионер (Slumdog Millionaire)

  Еден од најинтересните филмови што ги имам гледано до сега :)
   
 16. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.455
  Сиромавиот Милионер (Slumdog Millionaire)

  Еден од најубавите филмови кои сум ги гледала :) животното искуство е одговор на сите прашања...
   
 17. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.791
  Допаѓања:
  3.260
  Пол:
  Женски
  Филмот ме остави без текст, без коментар, без здив.
  И јас не мрднав кога го гледав, го изгледав во еден ден. Преубав морам да напоменам и во ниеден момент не почувствував досада.
  Саундтракот - одличен, прави посилни ефекти и предизвикува посилни емоции.
   
 18. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  160
  Супер е филмот! :)
   
 19. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.479
  Заслужено добиен оскар. :clap:
  Два пати го гледав.
  Односно првиот беше обид, се потресов и исклучив, имаше теми кои ме погодија и не можев да гледам, а потоа решив дека морам да седнам да го ѕирнам.
  На крај, ми се допадна, иако ми беше проблем долготрајноста, ама ете некако се решив и од неа. :)
   
 20. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  606
  Прекрасен филм, нешто кое никој не го очекуваше-дека веква приказна ќе добие оскар зашто за состојбиве сите знаат но тоа не е по ничија вина нели :fubar:
  Филм кој ја раскажува суровата реалност не само во Бомбај/Мумбаи туку насекаде во светот...
  Деца кои страдаат за парче леб, живеат во беда и сиромаштија која носи ногу болести па уште и ги експлоатираат...
  Најжалосно е што дел од децата кои беа главните ѕвезди во филмот сеуште делумно живеат вака.