1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сицилија

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од bebaa, 7 мај 2014.

 1. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.558
  Допаѓања:
  4.451
  Пол:
  Женски
  Ајде кој бил овде на одмор нека пише искуство.Најдов понуда за со авион и ме привлече.Се мислам за во Cinisi.Како се цените во рестораните и слично.Незнам дали Сицилија или Санторини.
   
 2. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.881
  Јас бев на Сицилија, но во Џардини Наксос. Со оглед на тоа што имав полупансион, немав потреба од јадење по ресторани, но цените колку што ги видов не се екстремни.
  Дали Сицилија или Санторини, многу зависи од тоа со кого одиш и што очекуваш од одморот.
   
 3. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.558
  Допаѓања:
  4.451
  Пол:
  Женски
  Па со мажот ми ке одам и не барам журки и лудувања туку одмор и релаксација па и романтика :).
   
 4. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.881
  Тогаш и на двете места можеш убаво да си поминеш :) Прашањето ми беше баш заради тоа што Санторини не нуди многу забава за друштво или за лудување.
  Искрено речено, и двете места се прекрасни (повторувам, јас бев на југот на Сицилија - Џардини Наксос, Таормина, Катанија, Етна, Еолските острови - не стасавме до Палермо и северот) и не може да се згреши.
   
 5. Lemon

  Lemon Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  329
  Допаѓања:
  106
  Сицилија е прекрасна. Пред две години бев во Палермо, Сиракуза и Таормина. За шетање има што да се види. Ние летавме од Скопје до Милано, па после за Палермо со Wizzair.
   
  На s1a1n1d1r1a1 и bebaa им се допаѓа ова.
 6. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.558
  Допаѓања:
  4.451
  Пол:
  Женски
  Планираме во Cefalu да одиме некако највеке ми се свига од тоа што разгледував после Taormina ама таму хотелот што е во понудата е многу далеку од плажа така да не ни одговара.
   
 7. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.023
  Допаѓања:
  2.247
  Пол:
  Женски
  Девојки ми треба помош. Конкретно се работи за Таормина. Која била, нека ми пише ЛП. :)
   
 8. LoveHope

  LoveHope Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2015
  Пораки:
  1.202
  Допаѓања:
  3.921
  Пол:
  Женски
  Оние кои ја имаат посетено би ги замолила за повеќе информации :)
   
 9. Agatha

  Agatha Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  1.103
  Јас лани летото бев на одмор во Сицилија и ако отидам уште еднаш нема да се вратам од таму :). Видовме многу места, додуша ние доста шетавме: Етна, Катанија, Сиракуза, Палермо, Монреале, Таормина, Џардини Наксос... Италија како Италија, без разлика дали си на север или југ има историја на секој чекор, катедрали, споменици, плоштади.... Сицилија е богата со историја, освојувана од различни народи и микс на култури, религии и цивилизации, иако сите сега живеат како едно. Свративме и до Outlet центарот и навистина има што да се купи. Храната е прекрасна, скоро ништо не е скапо, цени малку повисоки отколку кај нас, со исклуок на Таормина, која важи за доста монденско место и цените се доста повисоки. Ние бевме на Јонско Море, сместени во едно мало место близу Таормина, ама водата беше доста ладна, иако бевме во јули и август месец таму. Кој се двоуми нека не се мисли воопшто, островот на Мафијата обавезно е дестинација за посета, барем еднаш во животот.
   
  На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. markovska.m

  markovska.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2013
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Планирам да одам за Катанија, може ли некој што бил да ме насочи што да се посети и цените како се движат? :)
   
 11. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.878
  Допаѓања:
  5.425
  Сицилија, цените како се движат? Кое годишно време е најубаво да се оди? Што всушност се нуди?
   
 12. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  46.551
  Пол:
  Женски
  Сицилија нуди многу.Премногу.

  Од богатата историја уште од античко време со споменици од грчкиот и византискиот период,преку природните убавини националниот парк Етна и Еолските Острови кои се вулкански архипелаг на север во Тиренско Море,убави плажи,живописни селца,преубава храна со превкусните каноли кои се специјалитет на сицилијанската кујна.
  Сицилија е огромен остров и невозможно е се да се види.На источната страна Таормина е најмонденско место,тука е и Изола Бела,мала камчеста плажичка која е заштитен знак за Таормина,потоа Катанија,Сиракуза се исто така градови во кои има многу да се види.Малку погоре се наоѓа Месина(ако ги прашаш Италијаните,велат дека таму има најубави плажи).Многу блиску до Месина,се патува со траект и се доаѓа до врвот на италијанската чизма,тоа е друга област во Италија-Калабрија.
  На север е Палермо,центарот на Коза Ностра и главен град на оваа област.На најсеверениот дел се наоѓа Сан Вито Ло Капо,познато туристичко место.

  Ако се решите да одите на Сицилија,читајте,истражувајте,подгответе се,во спротивно нема да знаете што да гледате.Има за сечиј вкус и за оние кои ја сакаат историјата и за љубителите на плажи и за оние кои уживаат во италијанската кујна.

  Климата е медитеранска клима,топли лета и умерени зими.

  Цените се европски,споредено со цените во Северна Италија е поефтино,но бидејќи е туристичко место,во сезона цените се повисоки.
   
 13. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.558
  Допаѓања:
  4.451
  Пол:
  Женски
  Да спделам искуство,гледам сум заборавила да напишам кога се вратив од Сицилија.
  Па мислам дека со мм се заљубивме во остров :inlove:.Бевме во градчето Cefalu во хотел Санта Лучиа е ле сабие д оро..Доста слатко и романтично градче.Не беше многу поскапо од кај нас,и храната беше мнооогу вкусна.Пиците беа мнофу по вкусни од Италија.Ги имам пробано во Венеција и Фиренца,на Сицилија некој посебен шмек имаат.Исто и сладоледот а и едни блакца каноли:inlove:.Бевме на излети,во Савока кај што го снимале кум,на Етна,Монреал,Палермо,Таормина(обавезно посетете ја,град на рид е и има преубав поглед на Јонско и Средоземно море,едино малце поскапи се цените овде).Од Палермо не се воодушевив,ѓубре расфрлано насекаде....штознам може многу очекував.И така,обавезно кога ке ни се укаже шанса би дошле пак на Сицилија,топло ја препорачувам,а и хотелот исто.Полупансион бевме,ама храна имаше голем избор,а и многу вкуна морска храна.Собите чисти перфекно.
   
  На Малечка Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 14. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  531
  Пол:
  Женски
  Преку агенција одевте или своја режија?
   
  На Малечка Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Малечка Маша

  Малечка Маша Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2015
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Преку агенција ли бевте или на сопствена режија?
   
 16. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.558
  Допаѓања:
  4.451
  Пол:
  Женски
  Преку аурора уплативме ама они соработуваа со српската одеон травел.Па уствари патувавме со одеон.До Белград сами одевме.
   
  На Малечка Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Малечка Маша

  Малечка Маша Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2015
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  се исплати ли повеќе со агенција? Тие ли ги организираат факултативите?
   
 18. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.558
  Допаѓања:
  4.451
  Пол:
  Женски
  Тие да.Но немораш да одиш со нив можеш со рентакар кај винодговара,макар што таа што ни беше водич ни рече внимателно со тоа,затоа што биле организирани па те следеле да ти го оштетат возилото :) .Незнам колку поскапо е преку агенција,не сум одела сама.
   
  На Малечка Маша и Animali им се допаѓа ова.
 19. Малечка Маша

  Малечка Маша Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2015
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Дали некој бил на сопствена режија во Сицилија?
   
 20. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.558
  Допаѓања:
  4.451
  Пол:
  Женски
  http://www.putovanja.info/
  Razgledaj go forumov,srbite najcesto taka odat,mozes da se zachlenish i da gi prashash.Eden prijatel isto taka bese sam smeshtaj najde preki air bnb i edna nedela pomina vo palermo a edna na drugo mesto ne mi teknuva,izmegu so javen prevoz i na drugi mesta neznam dali zema i rentakar, i super si pomina,a spomna oti poeftino bilo od nie shto potroshivme.
   
  На Малечка Маша му/ѝ се допаѓа ова.