1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скапоцени камења, нивното значење

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Gordana10, 27 јануари 2010.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Кристалите и скапоцените камења се дел од старите култури,кои се користеле за најразлични потреби.Кај многу народи моќта на камењата се изедначувала со онаа на боговите,во некои култури,Египќаните,Римјаните,Грците,ги користеле како лекови за многу болести,но имало и разни верувања,во кои пример за дијамантот се верувало дека штити од негативни влијанија,рубинот бил симбол на слободата итн.Ме интересира дали имате вакви камења кои денес можат да се најдат во продавници за накит,или пак истите ги носите во комбинација со друг накит?
   
  На gjoker4e, makedonkamak и heh им се допаѓа ова.
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Епа вака. Јас знам дека на секој хороскопски знак му соодвествуваат еден или повеќе скапоцени камења. И додека кај некои знаци тие имаат убаво влијание, кај други е обратно. Јас на пример сум овен, и имам сретнато по интернетов дека ми одговара хематитот. Имав обетки од хематит и кога ги носев како да ми се собираше целата нервоза и негативна енергија во нив (иначе по природа сум многу импулсивна, нервозна и избувлива). Но на моите другарки обетките како да им ствараа нервоза. Во случајности не верувам. Но не мора да значи и дека ова е точно. Ај ќе побарам нешо поподробно по списанија и ќе ви пишам.
   
  На makedonkamak, pamelche, MarchelineAmaru и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Правилно избраните благородни каменчиња можат да ти донесат среќа и да те заштитат од негативни влијанија. Верувањето во дејството на скапоцените и полускапоцените каменчиња и благородните метали врз судбината на човекот е многу старо. Човекот отсекогаш изработувал амајлии за среќа, за љубов, за мир, за заштита...

  Во астрологијата, за секоја планета и ѕвезда се врзува одреден скапоцен камен или благороден метал кој е во склад со некој хороскопски знак. Правилно избраниот скапоцен камен може, не само да ти донесе среќа ако го носиш, туку и да те заштити од негативните влијанија.

  Според месецот на раѓање:
  Јануари: гранит и розов кварц;
  Февруари: аметист, оникс;
  Март: аквамарин, црвен јаспис;
  Април: дијамант, горски кристал, кварц;
  Мај: смарагд, кризопарс;
  Јуни: бисер, месечев камен (селенит);
  Јули: рубин, карнелиан, жад;
  Август: перидот, авентурин, сардоникс, сафир;
  Септември: сафир, ахат, лапис лазули;
  Октомври: опал, розов турмалин;
  Ноември: жолт топаз, цитрин, тиркиз;
  Декември: тиркиз, лапис лазули.

  Според хороскопскиот знак ти одговара:
  Овен: дијамант, јаспис;
  Бик: тиркиз, сафир, аквамарин, дијамант, хематит;
  Близнаци: ахат, бисери, тигрово око, топаз;
  Рак: смарагд, месечев камен, бисери;
  Лав: турмалин, сардоникс, оникс, килибар;
  Девица: јаспис, гранит, карнелиан, жад, цитрин;
  Вага: опал, лапис лазули;
  Скорпија: аквамарин, гранат, рубин, дијамант;
  Стрелец: сафир, аметист, тиркиз, топаз;
  Јарец: рубин, ахат, гранит, лапис лазули;
  Водолија: гранит, опал, аметист, тиркиз;
  Риби: горски кристал, сафир, аметист, аквамарин

  [​IMG]

  АХАТот е посебен вид на кварц прошарен со калцедоном, опал, аметист, хематит... Дава храброст, енергија, сила, го брка стравот и ја зголемува самодовербата. Освен тоа, штити од штетни зрачења, од бура, громови, главоболка и треска. Спречува иритирање на кожата, лекува од треска и очни инфекции, го подобрува видот и циркулацијата. Ахатот ќе те направи поречита, а ја зголемува атлетската сила и храброста.

  [​IMG]

  ТОПАЗот поволно влијае на родените во знаците Стрелец и Близнаци. Ја поттикнува среќата и љубовта. Кога овој проѕирно-жолт камен е обложен со злато, е одлична амајлија против „уроци„. Му се препишуваат многу лековити својства: против астма, несоница и душевни болести.

  [​IMG]

  АКВАМАРИНот е скапоцен камен за родените во знкот на Скорпија, а може да го носат и родените во знакот на Бик. Со својата зеленкасто-сина боја го поттикнува чувството за верност и постојаност во љубовта. Познат е како камен на храброста и гордоста. Освен тоа ќе те поттикне на брза интелектуална реакција. Смирува, намалувајќи ја комуникацијата и ја заштитува аурата. Според некои верувања има лековити својства при воспаление на грлото, непцата, цревата и црниот дроб. Помага при забоболка.

  [​IMG]

  АМЕТИСТот е познат како „доброчинител„, посебно ако си родена во знакот на Риби. Ова е камен на среќата кој ги красел прстите на највисоките свештеници. Има смирувачко дејство и го подобрува расположението. Ако го носиш како амајлија ќе те заштитува од сите видови зависност. На духовно ниво аметистот ја засилува телепатијата и другите психички способности. Го поттикнува мирниот сон и медитацијата.

  [​IMG]

  АВЕНТУРИНот ја развива креативноста и менталната чистота. Ја зголемува благосостојбата и носи успех во учењето и кариерата, помага да ги видиш алтернативните решенија во секоја ситуација. Дава мир, рамнотежа, внатрешна сила и ја зголемува радоста. Носи среќа, посебно во игрите на среќа. Позитивно влијае на крвта, циркулацијата, главоболката и нарушениот сон. Ја штити чакрата на срцето.

  [​IMG]

  БАКАРот е благороден метал и влијае на родените во знакот на Бик и Вага. Има извонредна магиска енергија. Бакарните нараквици имаат електромагнетска моќ со која заштитуваат од ревматски заболувања на зглобовите.

  [​IMG]

  БИСЕРот има длабоко симболично значење во разни земји. Во Кина се смета за симбол на богатство, мудрост и чесност; во Јапонија значи среќа, а во Индија е знак на плодност. Во арапските култури, жените или одредени делови на телото, како забите, се споредуваат со бисери. На бисерите им се припишуваат афродизијачки својства, но се сметале и како лек против меланхолија и нервоза. Бисерите се симбол за солзи. Отсекогаш се сметаат за симбол на убавина, љубов, среќа и богатство.

  [​IMG]

  ЦИТРИНот е едно од ретките каменчиња кое ја уништува негативната енергија и не е потребно чистење и миење. Топлата енергија го поттикнува оптимизмот, го привлекува богатството и помага да го задржиш. Добро е за ментално фокусирање, издржливост и самопочитување. Цитринот е познат како камен на успехот. Поврзан е со менталната бистрина, довербата, среќата, веселбата, и чувството на моќ. Воопштено се смета за заштитен камен. Го помага празнењето на цревата и ги елиминира кошмарите.

  [​IMG]

  КИЛИБАРот е корисен за родените во знакот на Лав, а неповолно влијае на Биковите. Со векови се верувало дека килибарот во себе носи мистична енергија и лековити својства, поради неговото совјство да го привлекува и собира електрицитетот околку себе. Ако носиш синџирче од зрна килибар ќе те заштитува од болест.

  [​IMG]

  ТИРКИЗот е прекрасен азурен камен за родените во знакот на Бик, Стрелец и Водолија. Ја симболизира љубовта и богатството. Често се подарува на веридба и венчавка. Ако го носиш ќе те смирува во напнати ситуации, расправии и ќе ти ги зацврсти пријателствата. Индијанците го сметаат за свет камен поврзан со времето. Ја поттикнува искреноста и комуникацијата на срцето. Штити од загаденоста на околината и донесува исполнување и благосостојба. Познат е како главен исцелителски камен зашто го забрзува оздравувањето. Моќен е за вземјување и воопшто за заштита. Ќе те активира ако по природа си повлечена. Корисен е за мускулите, регенерација, стрес и главоболка.

  [​IMG]

  ДИЈАМАНТот е скапоцен камен со позитивно влијание на родените во знакот на Бик, Скорпија и сите други кои се под влијание на планетата Марс. Се смета за најмоќна амајлија, симбол на среќата и верноста во љубовта, па затоа се подарува за веридба и венчавка. Дијамантот е најбараната амајлија која успешно заштитува од секакво зло. Го отстранува секое негативно влијание посебно ако го носиш на левата страна на телото.

  [​IMG]

  ГОРСКИ КРИСТАЛ - Римјаните верувале дека содржи енергија на боговите која дава сила, храброст и мудрост. Горскиот кристал е универзален камен, секој би требало да има барем еден :!: Тој е чист и силен енергетски извор, го зајакнува енергетското поле, ја стимулира мозочната функција, го зајакнува имунитетот и го доведува телото во рамнотежа, ги активира сите нивоа на свесност; ја доведува душата во склад. Овој кристал ги стимулира сите чакри; корисен е за заштита од енергетски влијанија од другите луѓе, заштитува од зрачењето до компјутерите и од поземните зрачења.

  [​IMG]

  ГРАНИТот е прекрасен камен со црвена или розова боја и одговара на родените во знакот на Девица, а не се препорачува за Биковите. Тоа е каменот на романтичната љубов и страста. Ја зголемува нежноста, сензуалноста и блискоста. Поттикнува позитивни мисли и ја зголемува енергијата. Ја зголемува самодовербата и успехот во кариерата. Заштитува од зло и исцелителски делува на срцето, крвта, циркулацијата и белите дробови. Ги засилува коските и кожата.

  [​IMG]

  ХЕМАТИТот (крвав камен) е познат како „камен на умот„. Има зеленкаста боја прошарана со виолетова боја. Им носи среќа на родените во знакот на Скорпија и Бик, а не се препорачува на Раковите. Ја поттикнува храброста, штити од опасности, посебно за време на војна. Внесува организираност на ментално ниво, приземен е и смирува. Го подобрува помнењето, поттикнува оригинално размислување. Ќе ти помогне да сфатиш дека границите ти се таму каде самата ќе ги поставиш. Ги врамнотежува телото, умот и духот. Ја намалува телесната температура, крвните пореметувања, анемијата, нервозата, несоницата, помага при зараснување на раните и скршеници на коските.

  [​IMG]

  ЈАСПИСот е камен на нежноста и опуштањето. Носи тишина, утеха, целост, излекување, добри завршетоци. Го нарекуваат „голем негувател„ поради неговата заштитничка енергија. Египтјаните црвениот јаспис го сметале за крвта на Изид, па затоа го користеле за запирање на крварења од носот, како и за заздравување на рани. Штити од црна магија, ги ублажува болките, посебно во дигестивниот тракт, лекува епилепсија, а се користи и за ритуали за дожд.

  [​IMG]

  КАРНЕЛИАНот (карнеолот) е камен на креативноста, индивидуалноста и храброста. Го нарекуваат уште и „камен на актерите„ и е голем заштитник. Ја засилува меморијата и помага да ги најдеш вистинските пријатели. Штити од љубомора, лутина и страв. Ќе ти помогне да ти се остварат желбите и ќе ти донесе среќа; ја олеснува и отстранува тагата. Ја стабилизира енергијата во домот. Корисен е за лекување рани, ги регенерира ткивата и клетките, лекува ревматизам, камен во бубрегот и други бубрежни проблеми.

  [​IMG]

  ТУРМАЛИН КВАРЦот е одличен заштитник. Внесува рамнотежа и внатрешна сила. Ефикасно ги решава проблемите. Ја зголемува конценмтрацијата и меморијата. Го јакне имунитетот, помага при дислексија, артритис, болки во 'рбетот. Ќе ти ја зголеми самодовербата и ќе ти го намали стравот. Го отстранува чувството на жртва, а ја привлекува инспирацијата, сочувствувањето и толеранцијата. Создава рамнотежа помеѓу левата и десната хеисфера на озокот, негативните мисли ги претвора во позитивни. Делотворен е за заземјување. Ја засилува енергијата на телото против надворешните неповолни влијанија и формира заштитен штит околу телото.

  [​IMG]

  КОРАЛот делува на родените во знакот на Бик и Скорпија, но универзално се користи како заштита од уроци и останати негативни влијанија. Ако носиш синџирче од корали најдобро ќе те заштитат од лоши духови. Одлично делува како амајлија за тинејџери. Во минатото, со коралите кои ги мелеле во прав и ги мешале со вода, се лекувале болести на внатрешните органи.

  [​IMG]

  КРИЗОБЕРИЛот (мачкино око) е скапоцен камен наменет за родените во знакот на Рак. Тоа е прекрасен камен со млечно-бела боја, а може да биде и жолтеникав, розов, па и кафен. Се смета за силна одбрана од болести на нелиот дроб, има смирувачко дејство и затоа се користи за лекување на психички заболувања.

  [​IMG]

  КРИЗОПРАСот е моќен камен. Носи среќа, благосостојба и деловен успех. Ќе ти помогне полесно да се изразуваш и мудро да ја користиш оваа моќ. Ако го носиш ќе ти донесе радост и ќе ти помогне да се ослободиш од негативните мисли и раздразливост. Ги зголемува и засилува пријателствата. Кризопрастот е камен на рамнотежата и балансот на јин и јанг и овозможува длабока медитација. Ако го носиш полесно ќе го залечиш скршеното срце и отстраниш чувството на помала вредност или комплексот на надмоќ. Помага ако имаш проблеми со видот и очите, имунитетот, артритис, душевна болест... ја олеснува треската и зголемената телесна температура; помага кај половопреносливи болести. Кризопрастот е најмногу поврзан со срцевата чакра.

  [​IMG]

  САФИРот со својата проѕирна азурно-сина боја како да повикува на прибраност и медитација. Корисен е за родените во знакот на Бик и Јарец. Сафирот е камен на креативното изразување, интуицијата, медитацијата и зголемување на работите. Корисен е за ментална бистрина и против депресија. Лекува треска и висока температура и проблеми со слухот.

  [​IMG]

  ОНИКСот е каменче со црна или тамно кафена боја, со бели жилички. Тој е под силно влијание на планетата Сатурн, затоа позитивно влијае на родените во знакот на Јарец, но неповолно влијае на знаците под влијание на Венера, Бик и Вага. Помага полесно да се справиш со последиците во животот, посебно со оние кои претставуваат исцрпеност на енергијата. Помага да го контролираш вишокот несакана енергија. Ги зголемува издржливоста и ладнокрвноста.

  [​IMG]

  РОЗОВ КВАРЦ е познат како камен на љубовта, дава нежност, толеранција, простување. Смирува, помага во ослободување од насобранито бес, лутина, љубомора, старв. Ја заменува негативноста со хармонија. Делува на срцето, крвотокот, ја подобрува работата на бубрезите; ја ревитализира кожата. Ако го носиш може полесно ќе се ослободиш од вишокот на килограми. Корисен е против несоница, штити од штетни подземни зрачења, па затоа е корисно да го чуваш во твојата соба над креветот. Тоа е каменче кое мораш да го имаш :!: Ќе те исполни со љубов и среќа, влијае на отстранување на опсесии и психози, ја хармонизира енергијата и ја птстранува аритмијата на срцето.

  [​IMG]

  ЛАПИС ЛАЗУЛИ е камен посветен на родените во знакот на Вага. Го нарекуваат „камен на радоста„. Ја продлабочува љубовта и пријателството. Лапис лазулитот носи искреност, отвореност, внатрешна моќ, интуиција, креативност, мажевност. Го засилува умот, телото и ја зголемува свесноста и духовната врска. Ќе ти помогне да го организираш секојдневието и да го смириш и ангажираш немирниот ум. Лаписот помага да ја изградиш самодовербата и традиционално е кралски камен. Ако го носиш ќе ја привлече и засили љубовта и верноста на момчето. Лаписот е добар заштитник од физички и психички повреди. Корисен е за синуси, главоболка, нервите, говорни маани, хипофизата, ги олеснува сите болки.

  [​IMG]

  МАЛАХИТот е камен со силна зелена боја кој влева надеж и спокојство за родените во знакот на Јарец. Се смета за камен на преобразбата, ги помага промените и духовната еволуција. Ако го носич ќе ти помогне да ја врамнотежиш љубовта, романтиката и сопствената корист. Малахитот е камен на среќата и благосостојбата. Моќен заштитник, служи како општа заштита од зло. Носи го како заштитен камен кога леташ со авион и при секое патување. Ја зголемува емоционалната стабилност и рамнотежа. Позитивно делува при астма, артритис, воспаление на мускулите и болести предизвикани од радијација.

  [​IMG]

  МЕСЕЧЕВ КАМЕН (селенит) е амајлија за родените во знакот на Рак. Има сини тонови за кои се смета дека носат среќа, а посебно на заљубените. Месечевиот камен ја зголемува женската енергија, чувствителноста, интуицијата, психичките способности. Штити при патување со брод. Поврзан е со сите видови љубов. Позитивно делува на хипофизата, цревниот систем, дебелината, при задржување на течност во организмот, хормонски пореметувања, менструални проблеми. Камен на чистота, надеж, желба за нов почеток, помага од универзумот да го земш она што ти треба.

  [​IMG]

  ОПАЛот е скапоцен камен кој со својот прекрасен шарен изглед им дава надеж и спокојство на родените во знакот на Вага и Бик. Опалот ја поттикнува фантазијата и креативноста. Ќе ти помогне да се ослободиш од стегите и ќе ти ја зголеми меморијата. Влијае на духовноста, ако го набљудуваш ќе ти ја засили моќта да ја решиш неизвесноста на некои настани. Ќе ти донесе убави и среќни сништа. Го олеснува процесот на промени. Добар е за видот.

  [​IMG]

  ПЕРИДОТот ја врамнотежува и стимулира чакрата на срцето. Ова е камен на сочувствувањето. Поседува пријателска енергија и го помага лекувањето. Ќе ти помогне да се препородиш и да се обновиш во секој поглед. Ќе ти донесе благосостојба, складни односи во врската. Го намалува стресот, лутината, љубомората, лекува рани и проблеми со цревата. Ќе создаде заштитен штит околу твоето тело.

  [​IMG]

  РУБИНот им одговара на родените во знакот на Јарец. Неговата светликава црвена боја ќе ти ги поттикне љубовните чувства и ќе те зближи со момчето во кое си заљубена. Рубинот предизвикува целовитост, предаденост и среќа. Ја зголемува великодушноста и носи благосостојба и романтична љубов. Заштитник е на домот, имотот и психата. Тоа е камен со голема енергија и исцелителска моќ. Не е добар ако си премногу темпераментна и неразбрана, зашто може да предизвика нервоза.

  [​IMG]

  СМАРАГДот е еден од најубавите скапоцени каменчиња. Највлијателен е за родените во знакот на Рак. Неговата кристално зелена боја ќе ти влее мир, надеж, љубовни чувства. Има лековито дејство на видот, помнењето и нервите.

  [​IMG]

  СРЕБРОто е најчистиот и најпрефинет метал. Исклучително позитивно влијае на родените во знакот на Близнаци, Рал, Девица и Риби. Му препишуваат терапевтски особини, а сребрени предмети и накит се подаруваат за заштита од болести и грижи.

  [​IMG]

  ЖАДот е камен си силна зелена боја кој влијае на родените во знакот на Девица, а неповолно на родените во знакот на Близнаци и Стрелец. Ќе ти ја разгори борбеноста и натпреварувачкиот дух, решителноста и желбата за афирмација. Ја привлекува љубовта, верноста и великодушноста. Ќе ти донесе емоционална рамнотежа и стабилност.

  [​IMG]

  ЗЛАТОто е симбол на сонцето, светлоста во духовна и материјална смисла. Овој благороден метал посебно поволно влијае на родените во знакот на Лав. Затоа го носат кралевите.
   
  На Seli20, Џасмин, friendy и 18 други им се допаѓа ова.
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Аквамарин,мојот хороскопски знак,сакам вакви камења и кога би можела би изнакупила.
   
 5. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.781
  Допаѓања:
  131.279
  Браво Hipica, супер е ова. Само треба да си го сменам месецот на раѓање... нешо не сум по бисерот :D
  Имам еден прстен со аместит, мноооогу го сакам. Ама не сум го носела да знам како ќе ми влијае...
   
 6. angel

  angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  51
  Hipica браво за трудот, оваа информација многу ќе ни се најде. Јас воопшто немам никакви познавања во таа област ама и не верувам дека камењата имаат некакво влијание.

  Наредниот пат кога ќе купувам поклон за женско, камен ќе биде :) ама сигурно не дијамант.
   
 7. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.635
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  многу многу не носам вреди работи затоашто ги губам лесно и после ми е криво,па затоа повеќе носам бижутерија и ситно злато или сребро и да ги изгубам да не ми биде толку криво
   
 8. Superiska

  Superiska Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  33
  Kako moze da veruvate vo vakvi gluposti.kakva mok ima eden kamen,sueverie.
   
  На IvanaJenner му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Tinker-Bell

  Tinker-Bell Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2010
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  119
  Пол:
  Женски
  Hipica, браво за тебе, стварно многу си се потрудила! Добро ке ни дојде ова на сите, колку-толку да знаеме за значењето на скапоцените камења. И мислам дека ова не се само глупости и празно суеверие,туку стварно камењата си имаат свое значење и одредена моќ. Браво уште еднаш :clap: :clap: :clap: ;)
   
  На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
 10. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Хипица браво за постот, имам едно камче пред компијутер, сестра ми ми го даде ама никако не ми текнуваше какво е, благодарение на твојот пост дознав дека било Аметист :D :clap: :up:
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Баш ми е мило што ви се допадна (да не ве набројувам, да не заборавам некого).
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  876
  Пол:
  Женски
  Хипица стварно алал да ти е ,многу ме заинтригира ова и сакам да си купам некое каменче ама стварно немам идеја каде би мозела да ги најдам,дане знае некој каде може да се купат?Инаку и јас сум овен во хороскоп и сакам да најдам горски кристал или кварц
   
 13. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.050
  znaci za mene kako se pogodi i za mesecot i znakot dijamantot..znaci isto ko mene najskapoceniot kamen za najskapocenata licnost :lol: ;)
   
 14. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  115
  Браво Хипи, иначе ми се свиѓаат Сафири :)
   
 15. Schmetterling

  Schmetterling Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  14
  мене лани ми донесе тетка ми од германија ланче сребрено во комплет со 12 такви камчиња кои можам да си ги менувам на ланчето...дури сега кога прочитав овде ми текна дека го имам,сега ќе го побарам :)
   
 16. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  јас сум девица во хороскоп и пред неколку години си купив комплет од жад, нешто слично на сликава.
  Искрено секогаш кога си го носам ланчето, се чувствувам многу по опуштена и вистина е дека имаат значење и моќ.
  [​IMG]

  за матура од татко ми добив комплет ланче, обетки и прстен од аметист и сребро. Ретко ги носам , од страв да не ги изгубам или оштетам.[​IMG]
   
  На Trendafilka и mims-89 им се допаѓа ова.
 17. katakomba24

  katakomba24 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  533
  Hipica навистина браво за тебе. Можеби некогаш ќе најдам некој од камењата кои мене ми одговараат. Но, мислам дека сепак би требала да побарам тигрово око. Браво за тебе :clap: :D
   
 18. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  500
  :clap: Хипи. Не знаев дека Килибарот е корисен за родените во знакот на Лав, а имам синџирче со приврзок килибар. Ќе почнам да си го носам, може ќе имам некоја полза.
   
 19. skyAngel

  skyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  1.530
  Допаѓања:
  2.765
  За подарок го добив каменчето АХАТ , јарец сум и ми одговара.
  Многу ретко го тргам.
  Кога не го носам секогаш ми се случуваат некакви лоши работи. Не знам дали е до него ама имам забележано. :^)
  Ептен ми е убаво ланчето , ќе го сликнам ! :D
   
 20. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  6.337
  Ааа стварно,каде може да се најдат овие камења?
  Сигурно не на пазар,или на некоја тезга,зошто може да се лажни :?: