Скапоцени камења, нивното значење

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Gordana10, 27 јануари 2010.

 1. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.678
  Пол:
  Женски
  На Бит пазар има една теткица, што продава наводно вистински полудраги камења. Сите да ве предупредам дека тоа НЕ се правилни полускапоцени камчиња!!
  Во златарите секако ќе најдете, но на пазар или во бижутерија не.
  Ако ве носи патот накај чаршија, таму побарајте, зошто во тие златари нема што нема. :)
   
 2. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.030
  Порано имаше кај Грчка амбасада продавница специјална за накит со овие скапоцени камења, дали знаете дали уште постои? Ми ја имаат зборено, а не сум била. Ако знае некој нека каже точно кај е дали е сеуште, мн сакам да си купам :)
   
 3. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.330
  Допаѓања:
  1.568
  Пол:
  Женски

  Да постои, има секакви камчиња во секакви форми и големини... Трговскиот што е кај Грчка амбасада, значи одма позади амбасадата, се гледа малечка е многу :)
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  И не се скапи.Прифатливи цени има.
   
 5. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.650
  Допаѓања:
  4.059
  А може да ми кажете отприлика колку се движат цените во таа продавничка кај Грчка Амбасада? Одамна сум имала желба да си купам скапоцено каменче или слично ама никогаш не сум знаела каде можат да се најдат и цената колку им е, зашто знам дека би требало да се прилично скапи. :?: Мене фаворит ми е аквамаринот но има и други што ми се допаѓаат.. :)
   
 6. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.136
  Ептен ми е погодено и по месец и по хороскоп. Дијамантот е стварно преубааав. Сега за сега немам нешто такво во мојата колекција но ќе поработам на таа тема :)
   
 8. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.516
  Допаѓања:
  72.705
  Пол:
  Женски
  Многу ми се допаѓа накит со овие полублагородни камења,ама не сум имала можност да сретнам до сега а и немам познавање дека се вистински..се прашувам дали даваат некоја гаранција кога ги купувате ,се разбира доколку некоја од вас купила :wasntme:
   
 9. Chocoholic.girl

  Chocoholic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  37
  Има продавница за накит од полудраги камења во Лептокарија, преубави се и секое парче е оригинално, а и цената е пристојна. Камењата се оригинални, знам со сигурност бидејќи сум голем љубител на вакви камења. Што се однесува до тие на пазар што ги продаваат тие не се ни приближно вакви, тоа се фарбани камења за слично да изгледаат.. али не е тоа тоа. За матура од тука си купив накит и сите ме пофалија :D
  Видете ги и сами http://www.facebook.com/pages/Арт-Понтес-Art-Pontes/189316897752112
   
 10. Leeloo

  Leeloo Популарен член

  Се зачлени на:
  11 декември 2010
  Пораки:
  644
  Допаѓања:
  290
  Има и во Sewa има избор од неколку 10-тина полускапоцени камења, и има објаснување кој кака влијае, според хороскопски знаци.
  Си зедов Aметист, знам дека тогаш не ни загледав значење туку ми се виде најубав и го зедов.
  И кога проверував дома, најдов дека во Америка за продава од 70 до 100 долари а јас го зедов за 70/80 денари. |( :D
   

  Прикачени фајлови:

  • Amethyst(1).jpg
   Amethyst(1).jpg
   Големина на фајлот:
   99 KB
   Прегледи:
   738
 11. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.030
  И ти сериозно мислиш дека тој од 70/80 ден. е вистински Аметист? :o
   
 12. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.678
  Пол:
  Женски
  :rofl: :rofl:
  За 70 денари не може ни ќесичка со најефтини монистри да се купи.
  Тоа попустот во Сева ги исполажа луѓето. |(
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. cindy

  cindy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  161
  има некоја од бт? дали има во продавницата за накит на широк сокак вакви камења? таа до хард рок мислам дека се викаше тоа :tmi:
   
 14. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.034
  Опседната сум со вакви камења. За мене се свети. Секогаш носам понекое со мене. Имам многу видови камења просто ги обожавам, цело мало богатсво имам потрошено на нив.
  И навистина, некои даваат енергја, некои ми носат среќа, некои кога ке ги стиснам и кога ке им ја почувствувам топлината ме прават среќна. И на пример кога ке ме боли глава ке го стиснам хематитот и болката за чудо проаѓа и не само кај мене, сите што пробале успеало! Не знам до што е ама... :x
   
  На Maja333, yellowflower и Ket.Rin им се допаѓа ова.
 15. Miss.Waldorf

  Miss.Waldorf Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2011
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  16
  Не ги сакам многу =)
   
 16. lovelife

  lovelife Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  1.719
  Девојки значи пред некој ден читав хороскоп веројатно беше овој на фемина индијанскиот и како и да е значи прочитав дека мој камен е азуритот.Е сеа навистина сакам да си купам значи таков камен али потребен ми е како ланче или како прстен за на десна рака а незнам каде да најдам...помош ?Вие носите скапоцени камења?Од каде купувате и по колку пари ? :)
   
 17. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.798
  Пол:
  Женски
  Скапоцени камења и кристали

  Јас не носам. Но можеш да прашаш во златара или место каде што се продава накит па мислам дека 2000 3000 се најевтините кристали и скапоцени камења ;)
   
 18. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.571
  Допаѓања:
  3.153
  Пол:
  Женски
  Во Гтц во пролазот кај што е Ботони има една бижутерија каде се продава накит од полудрагоцени камења.
  Судејќи според цените не би требало да е fake
  Ама каков е накитот :inlove:
   
 19. selly.gomez

  selly.gomez Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  42
  file:///C:/Users/Martin/Pictures/Logitech%20Webcam/Picture%2041.jpg
  Незнам дали ова е аквамарин, ама е потемен оти од позади е полиан со злато (барем така мислам)
  ве мооолам ако знаете кажете ми ;(
   
 20. Aniche

  Aniche Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  20
  Браво бе за темиве!
  Инаку сакам полудраги и драги камења и имам доста накит. Кај и да патувам си купувам обавезно или мажот ми ми носи. Е пари за вистински камења давам и многу ги ценам, за Сваровски не.
  Браво за Хипика и објаснувањата!!!
  Тиркиз, сафир, дијамант, бисери, тигрово око, рубин, жад, оникс. Ахххххх прекрасно нешто, кој од кој!