Скапоцени камења, нивното значење

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Gordana10, 27 јануари 2010.

 1. PurpleMind

  PurpleMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  413
  Опалот е проклето скап и имаш повеќе видови на опал. Јас имам онаков обичен без оние бои во него(ќе го сликам ако сакаш, грд е :D ) и виножито опал(со бои). Овој со бои е тој скапиот. На пример ова мало парче(горе на челото) од неколку милиметри ме кошташе десет евра. :)
  [​IMG]
   
  На Jane Lane и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
 2. martovsko cveke

  martovsko cveke Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2017
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  145
  Пол:
  Женски
  IMG_20171019_095903.jpg знае ли некој што камен е ова?прозирен е личи на горски кристал но е како избразден со црвени и зелени прозрачни линии IMG_20171019_095713.jpg
  Исто и овој личи на розе кварц ни има многу појака боја од него,лево камчето 1508401670692-1097745843.jpg

  1508401855438749388822.jpg дали ова е опал? 1508402129987-196161101.jpg
  И дали некој знае што се камењава ,најдоле мислам е сончев камен,над него горски а другите??
   
  Последна измена од модератор: 31 октомври 2017
 3. PurpleMind

  PurpleMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  413
  Првите две слики - флуорит, на втората слика големото е розов кварц, малото ми изгледа како обоен камен.

  На првата слика имаш опалит, тоа е стаклен „камен“ направен од човечка рака.


  На втората слика имаш горски кристал, оние зеленкастите изгледаат како кварц со турмалин, од останатите ќе мораш да ми испратиш подобра слика некоја.

  Иначе, еве ДЕЛ од моите :D и чекам уште да стигнат.
  1508770214605.JPEG
   
  На Nigredo Odor, GirlLove, Maja333 и 6 други им се допаѓа ова.
 4. martovsko cveke

  martovsko cveke Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2017
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  145
  Пол:
  Женски
  Фала за одговорот ,претпоставував за јакото розе дека е фалц,не личи на никој кристал,можда е обоена смола,за високот е розе кварц,и како таков го порачав ги стаив заедно за споредба,иначе камчињава ги нарачав од алиекспрес и за два долари кесе од 50грама очекувам вистински,а и тие што се јака жолта , 1509347391990543375444.jpg е сега најдоле десно е цитрин купен од Деко,а останатите се од али,тоа малото наликува на цитрин што е до вистинскиов,ама другите ми изгледаат како фалц,премногу се некако чисти ,јака бојата.
  Иначе кристалчиња ,си собирам ама најубавите си ги имам изгубено,носејки ги како привезок,иначе имаше период кога на другарки им подарував камчиња,и за чудо им тргнуваа работите,на колешка се обидуваа за дете и подарив жад привезок абе следниот месец остана бремена,другиа кои со дечковците не знаеја на што се ,завршија со брак,можда случајност, а сум читала дека е најубаво да ти ги подарат,или она што прво ке ти падне во око да го купиш,првиот пат кога отидов кај Деко продавницата ,најстариот сопственик тогаш имаше 86год,а е одамна ни даваше две камчиња кои ни се допаднале од прва да ги држиме у раце,она кое ке ти ја испоти раката е за тебе,јас тогаш одбрав ахат кој не го вадев од мене ,кој на крај,го изгубив у море.Иначе ова е она што во моментов го имам,поздрав и секое добро 1509348114355872301365.jpg
   
  На PurpleMind му/ѝ се допаѓа ова.
 5. PurpleMind

  PurpleMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  413
  Никако купување од али експрес, сѐ е тоа фејк.
  Викаат дека кога кристалот ќе си го исполни она за кое е наменет, се „губи“ од рацете на сопственикот. :)

  Иначе, тибетски месечев камен... :inlove:

  [​IMG]
   
  На do-re-mi, crimson и martovsko cveke им се допаѓа ова.
 6. martovsko cveke

  martovsko cveke Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2017
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  145
  Пол:
  Женски
  Преубав ти е прстенот,всушност имаш преубава и богата кокекција на кристали.Аод каде ти е купен прстенот?сигурно е скап.А големите кристали од тука ли ти се набавени?зашто кај Деко кога прашував беа многу скапи со неколку стотини евра,па не бев воможност да си купам,позз
   
 7. PurpleMind

  PurpleMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  413
  Фала. :) Формата на прстенот не ми беше нешто wow, ама каменот ме излуде. :)
  Ништо не ми е набавено од Македонија, затоа што не ни живеам таму. Неколку стотини евра? Што продавал, геоди од 20 кила? Скапи се и големите кристали, не дека не, али еден поединечно највеќе ме коштало 70 и нешто евра, аметист геодата, еве ја. :)

  [​IMG]

  Има ли тој Деко линк со слики да видам што продава и каде се наоѓа? Јас пред некоја година влегов во една таква продавница, чинам во трговски беше и не бев нешто воодушевена од изборот и изгледот.

  Пишав погоре, јас имам кристали за продажба, кој е заинтересиран, нека ми бише.

  Успат, видете го флуоритов, го сакам!

  [​IMG]
   
  На martovsko cveke и Arthur им се допаѓа ова.
 8. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  48.294
  Пол:
  Женски
  http://www.mkrubin.com/za_nas.html
  Мене сите камчиња ми се од Деко, имам аметист, лапис лазулит, македонски рубин и горски кристал. Не ни знаев дека на друго место има камчиња кај нас.

  Деко е многу пријатен човек и објаснува се што те интересира.
   
  На Arthur и PurpleMind им се допаѓа ова.
 9. PurpleMind

  PurpleMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  413
  Овака изгледа одлично. Не е таа продавничка во која што влегов.

  Еве ви две видеа од денес. Дефинитивно камењава ми делуваат како терапија.

  https://www.facebook.com/ljupkas.smycken/videos/1977386835818230/

  https://www.facebook.com/ljupkas.smycken/videos/1977386505818263/
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 10. PurpleMind

  PurpleMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  413
 11. filip4

  filip4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  3.667
  Пол:
  Машки
  Kolku koshta fluoritot ?
  Koja golemina e ?
   
 12. PurpleMind

  PurpleMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  413
  Флуоритот не ми е за продажба, го купив да го обожавам по дома. :D

  Иначе ме кошташе 17 евра+18 евра поштарина.
  15цм обем.
   
 13. filip4

  filip4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  3.667
  Пол:
  Машки
  Eehhh mn e ubav
  Direkno vo ochi bode :D
   
  На PurpleMind му/ѝ се допаѓа ова.
 14. PurpleMind

  PurpleMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  413
  Знам, затоа му нарачав специјален држач со лед диоди, да блеска и ноќе, како што му личи. :)

  Види го овој.
  1509629863347.JPEG
   
  На Nigredo Odor, Lejla8, martovsko cveke и 3 други им се допаѓа ова.
 15. filip4

  filip4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  3.667
  Пол:
  Машки
  :clap::clap::clap:Leee shto e ubavooo,daj be da ti go kupam ovaa :)
   
  На PurpleMind му/ѝ се допаѓа ова.
 16. PurpleMind

  PurpleMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  413
  Ќе гледам да најдам уште лапис и флуорит како овие што ги имам и тогаш ќе ја договориме.
   
 17. filip4

  filip4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  3.667
  Пол:
  Машки
  Ako mozhe kako ovaj vtoriot :D
   
  На PurpleMind му/ѝ се допаѓа ова.
 18. PurpleMind

  PurpleMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  413
  На filip4 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. filip4

  filip4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  3.667
  Пол:
  Машки
  На PurpleMind му/ѝ се допаѓа ова.
 20. flower55555

  flower55555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2017
  Пораки:
  646
  Допаѓања:
  2.126
  Пол:
  Женски
  Дали имате сафир или аметист?