Скапоцени камења, нивното значење

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Gordana10, 27 јануари 2010.

 1. PurpleMind

  PurpleMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  304
  Аметистот ми е еден од омилените кристали, го имам во форма на геода, необработен, обработен(имам и некои слики споделувано на темава)...
  А од сафир(засега) имам мали делчиња, овие што се странично на привезокот.
  [​IMG]
   
  На RESANKA и Martka им се допаѓа ова.
 2. flower55555

  flower55555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2017
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  1.762
  Пол:
  Женски
  Цена за аметистот можи да ми кажиш? :)
   
 3. PurpleMind

  PurpleMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  304
 4. flower55555

  flower55555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2017
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  1.762
  Пол:
  Женски
 5. PurpleMind

  PurpleMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  304
  Кога почнав имав цело време кошмари, го тргнав, го „исчистив“, го „наполнив“, го програмирав и сега спијам како бебе. :)
  Не знам дали делува, бев скептична, си реков да пробам, ако ништо друго ќе имам фина декорација во спална и еве ме, спијам како никогаш досега. Можда автосугестија, што знаеш. :)
   
 6. Nikolovska28

  Nikolovska28 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2018
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  1.431
  Пол:
  Женски
  Дали знаете во Скопје каде можам да најдам кристали и скапоцени камења дали има некоја специјализирана продавница? И цените одприлика како се движат :$:$
   
 7. martovsko cveke

  martovsko cveke Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2017
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Женски
  Во Деко кај Грчка амбасада ,пред десет години се движеа од 200денари па нагоре,сигурно сега е поскапо
   
 8. loreddie

  loreddie Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  40
  Знае ли некој од каде можам да нарачам розов кварц и месечев камен ? Немаа во Деко
   
 9. univerzumott

  univerzumott Активен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2018
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Машки
  Каде можат да се купат вакви кристали во Македонија?
   
 10. RESANKA

  RESANKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2018
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  430
  Пол:
  Женски
  Kaj dukan Deko na Rekord vo Skopje a i Deko mnogu ubavo objasnuva koj kamen za sto najcesto se kupuva i objasnuva za nacin na cuvanje.
   
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.866
  Допаѓања:
  116.219
  Скапоцените камења, посебно дијамантите, се една од најголемите лаги на човештвото.
  Цената им е регулирана со протокот на истите. Да ги пуштат во оптег сите веќе ископани и избрусени дијаманти, преку ноќ ќе станат безвредни. Тоа што по малку се пуштаат во промет, е она што им ја диктира високата цена.

  Да не зборуваме за начинот на кој се ископуваат, во кои земји, и дека малолетни деца се оние кои работат по рудниците, за помалку од долар на ден, во бедни услови и се под ризик да загинат во секој момент.

  Толку од моето мислење за дијамантите и скапоцените камења.
  За имашните знак на 'престиж', за сиромашните смрт.
   
 12. PurpleMind

  PurpleMind Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  304
  Не можам, а да не се согласам со постов, меѓутоа гледам дека не правиш разлика помеѓу крвавиот дијамант кој е толку скап и баран и полускапоцените камења кои рекреативно се собираат(барем досега јас што имам видено) и не се толку барани и скапи во споредба со дијамантот. Освен тоа, како купувач, секогаш имаш право да бараш потврда дека производот што го купуваш си го добил по етички пат, односно никој не бил злоупотребен(дури ни природата) или експлоатиран.

  Да не навлегувам до таму дека во овој проклет капиталистички систем во кој живееме, ретко можеш да користиш производ кој е добиен по етички пат. Користиш смартфон? Си јадеш чоколадце? Прашај ги експлоатираните деца што мислат во врска со тоа.

  Да се вратам на темата, моето ново милениче. :) 42805525_1914992631923397_9169841192270036992_n.jpg
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 13. sunnyy

  sunnyy Активен член

  Се зачлени на:
  5 август 2017
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  На PurpleMind му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Dahliaa

  Dahliaa Активен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2019
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  277
  Пол:
  Женски
  Не сум упатена баш за овие работи, ја прочитав темава и видов кои камчиња се за мојот знак (близнаци), а исто така дека би требало да го изберам оној кој најмногу ќе ме привлече.
  Би сакала да си изберам некое и да го носам како ланче. Може ли како такво да се најде Малахитот? Ако да, каде? И како се движат цените?
  Читав за неговото значење, мислам дека добро би ми дошло да го имам. :) И знам дека прво во очи ќе ми падне тоа затоа што преубава ми е бојата, а во последно време ептен ја загледувам на накит.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  3.376
  Имам прстен со смарагд. Не знам што со него? Стар е многу од баба ми е подарок. Што камен е? Како се движат цените?
   
 16. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  1.895
  Допаѓања:
  11.370
  Пол:
  Женски
  Каде можам да најдам лапис лазули?
  @PurpleMind можеби ти би знаела?
   
 17. ☆°Night°☆

  ☆°Night°☆ Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2019
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  196
  Пол:
  Женски
  Јас најдов ланче во Охрид на тие тезгите за рачна изработка. И на други места се наоѓа во места за рачна изработка на накит.
   
 18. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  711
 19. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  1.489
  Пол:
  Машки
  Каде има во Скопје добар избор на скапоцени/драгоцени камења, освен кај Деко на Рекорд?
   
 20. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.490
  Допаѓања:
  14.390
  Ме хипнотизира ова.
  Од каде го купи и колку чини?