1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скапоцени камења, нивното значење

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Gordana10, 27 јануари 2010.

  1. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    Од Etsy, беше скоро 200 евра.


    Јас ги имам за продажба, ама не сум во Мк. Пробај да ги најдеш на местава што ти ги препорачаа, ќе ти биде поевтино. Ако никако не успееш да најдеш, а многу сакаш да имаш, контактирај ме по пп. :)
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dance989

    Dance989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    1. Здраво, ај за познавачите на камења прашање. Работиве ги купив зошто ми се сфиѓаа но ми рекоа дека призирното е 76CB1CFE-082E-4F77-8221-8F6C9B178CBF.jpeg 5E13A8EF-00ED-4E38-BB7B-55BAFB1870CC.jpeg со горски кристал, а црново незнам што се, некои се како прозирни некои не.
     
  3. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Ако е полудраг камен, тогаш е оникс веројатно.
     
  4. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Добив за подарок ланче и обетки со син топаз. Не ми полудрагиот камен според хороскопскиот знак, ама им бил најубав и бидејќи знаат дека сакам сина боја го одбрале топазот.
    Дали некој може да ми каже за што е топазот и како да го користам?
     
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Скапоцен камен, значи капитал.
    Толку.
     
  6. Џасмин

    Џасмин Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2018
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Сакам да си купам, но многу многу не се разбирам во скапоцени камења.. па затоа ми треба ваше мислење :D Јас сум инаку личност која ја собира цела негативна енергија од луѓето, па затоа си барам некој камен кој ќе ме смири, ќе ми помогни со справување со стресот, анксиозноста.. :?: Значи ми треба чувар од негативна енергија :rofl:
     
  7. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Килибар
     
    На Џасмин му/ѝ се допаѓа ова.
  8. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Другарка ми едно време беше ептен навлезена и купуваше различни кристали, си ги чуваше или во новчаник, некои дома а некои на ланче. Ми збореше дека наводно осеќала позитивна промена од некои. :)

    Еднаш ми имаше кажано дека влегла во продавница со намера да купи конкретен кристал, ама уште одма ја привлекол некој друг и тој го купила. Кога дошла дома пребарала за што служи, беше нешто за самодоверба и поубаво да се чувствува во врска со себе. А баш тој период ми се жалеше за истото.

    Јас кога бев средно, вујко ми ми подари алка со некои кристалчиња, виолетови беа, демек за поголема концентрација и успех во учење, ама јас ко што не носам накит после неколку пати носење ја забаталив негде. А и ме мрзеше да ја чистам цело време, да ја оставам на сонце/месечина. После некоја година исто ми подари некој кристал како привезок за ланче, ама ни тоа не носам, и ете ми седи во фиока.

    Вака на изглед ми се многу убави сини, зелени, тиркизни, светло виолетови и проѕирни/бели кристали. Не ми текнува имиња во моментов. А дали имаат некои "магиски" својства поима немам, зошто ниеден не сум задржала доволно долго во моја близина за да приметам. :D
     
  9. cutepanda5

    cutepanda5 Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2020
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Јас бев во Деко со цел да си купам Карнеол, но продавачката што беше најпрво ми објасни убаво околу бирањето на камен. Ми кажа да ги видам сите камчиња и тој што најмногу ќе ме привлече да и кажам. Одкако го одбрав камчето ми кажа дека е Аметист и кога ми објасни за камчето баш беше поврзано со тоа што ми требаше. Мој совет е ако си од Скопје да ја посетиш продавницата се наоѓа на Рекорд, продавачката е премногу фина ќе ти објасни се убаво :)
     
    На resenska и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  10. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Која цена се камчињата? Како ланче може да се купат?
     
    На cutepanda5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. cutepanda5

    cutepanda5 Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2020
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Зависно од големината од 50ден нагоре само камче. Инаку има и за привезок тие беа од 300ден нагоре. Имаше и ланчиња ама за тие не прашав за цена :)
     
    На raww му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Каде точно се на Рекорд? Се уште се до бурекџилницата Рекорд?
    ( види слика :D)
    5756B6D9-EAA1-44B8-80E6-69ED544DB754.jpeg
     
    На cutepanda5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. cutepanda5

    cutepanda5 Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2020
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Да тука се уште :D
     
    На Avery и raww им се допаѓа ова.
  14. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.472
    Допаѓања:
    41.686
    Пол:
    Женски
    Не сум имала досега ниту пак имам познавање, вака на изглед ми се интересни.
    Очекував цена далеку повисока, 50 денари ми изгледа евтина. Се работи за вистински камен или имитација? Дали има врска со големината, видот или...?
    Ништо не знам, само знам дека сакам да си купам. За влијанијата сум скептик, повеќе од страна на хоби би ги гледала, ако е тоа погрешно и причина да не купувам, кажете ми. И гледам дека ви даваат во моментот да си изберите кое го сакате, шо ако сакам да го давам како поклон, како би знаела кое е вистинското за човекот, или по мој ќеф?
    Ако сфати некој шо сакам частам камче.
    Некој поупатен?
     
  15. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Јас имам од кај Деко купувано камчиња пред неколку години. Не се имитација. Вистински се. Ама поради големината и што ги има премногу затоа се со таква пристапна цена. Колку е поредок, поголем каменот толку е поскап.
    Инаку не се залажувај да купуваш од луѓе на тезга што што продаваат, што би рекла јас на улица :D Тие се сè само не скапоцени камчиња.
     
    На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
  16. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.474
    Допаѓања:
    3.542
    Пол:
    Женски
    Ете сум и јас ваква, ако го најде каменот и има ефект кажувај уште тоа да го пробам. :D
     
  17. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Пајко, за во Скопје знам дека има во Деко и во една чудна продавничка карши Кашмир кафичот во центар, таму се продаваат и миризливи стапчиња, есенцијални масла, Буда фигурички, ти кажувам вака сликовито зошто не знам како се викаше продавницата. Се согласувам со @cresa-jagoda некои од нив се доста чести а и купуваш малецко камче така да затоа се ефтини. За друг ако купуваш евентуално можеш да прашаш какво камче сака, а ако не сакаш да прашуваш купи си некое по твое желба, според тоа што сметаш дека и е потребно на таа личност, веќе ако одиме по тоа дека имаат некои својства. Можеш пред тоа да си прочиташ на самата страна на Деко кое за што е или на нет, или па на лице место да си прашаш. Е сега, ако веруваме до крај :D камчињата треба да се чистат, па да се полнат на месечина/сонце, и тоа можеш да си читнеш точно како требаше. А и да не веруваш у некои нивни "магиски" својства пак можеш да си купиш зошто убаво изгледаат. :)
     
    На Ugly Duckling и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  18. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.472
    Допаѓања:
    41.686
    Пол:
    Женски
    Да, видов се пишувало за Деко, од таму и сакав, три пати одев специјално и ми беше срам да влезам, дека неинформирана. :wasntme:
    За поклонче ми требаше, си реков да не згрешам ако купам шогоде, а и ко била таква работата и за мене едно. Фала ви многу @cresa-jagoda @blueeparadise :sun:
     
    На cresa-jagoda и blueeparadise им се допаѓа ова.
  19. Nikolovska09

    Nikolovska09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2020
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Дали каменот мора да се бира според хороскопскиот знак? Јас сум јарец а добив за поклон месечев камен (опал)
     
  20. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Не мора :)