1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скинери (Skinheads)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Jenniffer, 1 февруари 2014.

 1. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.415
  Пол:
  Женски
  Самиот наслов на темата кажува.

  Што мислите вие за скинерите или таканаречени skinheads?
  Дали ги оправдувате и зошто?

  [​IMG]
  Предлог филмови за скинери:
  16 Years of Alcohol (2003) Richard Jobson
  Adam's Apples (2005) Anders Thomas Jensen
  American History X (1998) Tony Kaye
  Arena: Tell Us the Truth, Sham 69 (1979) Jeff Perks and BBC TV
  The Believer (2001) Mark Jacobson
  Combat Girls (Kriegerin) (2011) David Wnendt
  Diary of Skin (2005) Jacobo Rispa[1]
  Dog Years (1997) Robert Loomis
  Felon (2008) Ric Roman Waugh
  Hass im Kopf (1994) Uwe Frießner[2]
  Higher Learning (1995) John Singleton
  The Infiltrator (1995) John MacKenzie
  Kahlschlag (1993) Hanno Brühl[3]
  Luna Park (1992) Pavel Lungin
  Made In Britain (1982) Alan Clarke
  Meantime (1983) Mike Leigh
  Oi! For England (1982) Tony Smith[4]
  Oi! Warning (2000) Benjamin and Dominik Reding
  Pariah (1998) Randolph Kret
  Romper Stomper (1992) Geoffrey Wright
  Rough Cut and Ready Dubbed (1982) Don Shaw[5]
  Russia 88 (2009) Pavel Bardin[6]
  Skin (2008) Hanro Smitsman[7]
  Skin Gang (1999) Bruce LaBruce
  Skinhead Attitude (2003) Daniel Schweizer
  Skinheads (1989) Greydon Clark
  Skinheads USA: Soldiers of the Race War (1993) Shari Cookson
  Skinning (2010) Stefan Filipović
  Steel Toes (2006) David Gow and Mark Adam
  This Is England (2006) Shane Meadows

  http://en.wikipedia.org/wiki/Skinhead
   
 2. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.410
  Допаѓања:
  47.191
  Пол:
  Женски
  Во мое време скинерите беа асоцијација за насилство и тепачки.Секогаш кога ке ги видевме бегавме од нив ко од самиот ѓавол.Се двоеа од останатите по начинот на облекување и по однесувањето.Памтам достигнување беше да познаваш некој од такво друштво бидејки по некоја логика ќе бидеш заштитен од стравот кој го сееа истите. Секогаш беа поделени и се двоеа од останатите.Одамна не сум видела некој скинер како да не се веќе толку актуелни како што беа пред 10тина години.Лично немам ништо против нивниот начин на размислување и однесување иако и ден денес неможам да ја сфатам поентата на стравот што го сееа мегу останатите...