1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скијатос (Грција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од little-butterfly, 13 јули 2011.

  1. lady25

    lady25 Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Сакам да побарам искуство од сите што биле во Скијатос минатото лето .. Планираме да одиме ова лето со дечко ми во јуни месец преку агенција ... Па не знам каде е попаметно да се сместиме во градот или на плажата Кукунариес во вила Олимпиа ??? и ме интересираат цените , бидејќи гледам некои викаат дека е многу скапо , како се цените на лежалките ??? поздравче :P
     
  2. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Јас небев лани, туку пред 2 лета, сепак, не ти препорачувам да се сместите кај Кукунарис зошто далеку ќе сте од центарот. Кукунарис е последната станица до каде вози автобусчето, а се трга од центарот како прва станица и со пропатни станици има 40 минути возење. Пристаништето е во самиот центар, како и чаршијата со таверни, кафичи, продавнички( спроти пристаништето е чаршијата) а на 500 метри е редот со ноќни клубови- дискотеки и сите се на отворено. Мој совет е да уплатите во центарот, отколку кај Кукунарис. Типична долга грчка песочна плажа е, со кафичи и нормална музика, додека Банана е најјаката плажа според мене на Скијатос... За информациите околу цените да се потазе, нека пише некој кој бил лани. :)
     
    На lady25 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lady25

    lady25 Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Rubiii те послушав , резервиравме во вила Memories во градот е ... некој да не бил случајно во вилата ??
     
  4. kejt25

    kejt25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    8
    Јас минатата година бев на Скијатос, бев сместена во градот, цените со автобус беа најразлични зависи накоја станица ке се симнеш се двишеа од 1-60 до 2-80 е во еден правец, 2-80 беше Банана, Кукунариес бидејки се последни, лежалките беа 4 евра, на улицата кај што се наога Рокен рол коктелите се движеа од 10 до 13 евра, на други места се наогасе коктели за 6-7 евра, Лидл немаше,но имаше други маркети, доколку нешто друго те интересира пиши ми ;)
     
  5. I.vana

    I.vana Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    40
    Девојки дали некоја од вас знае колку чини траектот до скијатос? Колку се плаќа за човек и колку за кола?
     
  6. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Скапо е?
     
  7. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Сезоната на Скијатос трае повеќе од другите острови очигледно, како што сфатив лани. Цените се високи и во септември, 2 евра ви е автобус од почетната станица во центарот до последната станица- Кокунариес.
    Просечен ручек може да ви се движи од 4-5 евра за гиро/суфлаки, 8евра за огромна порција гиро, 3 евра за фрапе, 10евра за преубава пица во италијански ресторан каде што работат македонци и срби и секогаш ви носат гратис десерт.
    Скијатос е прекрасен, има мислам околу 60 плажи, ние успеавме секој ден да сме на различна а со крстарењето поминавме уште 5-6 во еден ден.
    Водичот ви дава мапа со сите плажи и кој и да прашате ќе ви каже каква е плажата.
    Водата е совршена, топла, мирна, на Кокунариес е најплитко.

    Јас дефинитивно препорачувам сместување во центарот, тука ви се ресторани, шеталишта, бротчиња, клубови, барови.
    Местово е за супер мирен релаксиран одмор. Нема ноќен живот од видот на Закинтос што значи и дека нема многу англичани кој се влечат пијани по улици. Има доста двојки.

    Задолжително отидете до осттровчето Цугриа на кое е сниман Мама Миа- турата со брод се движи од 12-15евра со 3 попатни застанувања од по околу еден час.

    Ние одевме со Игуана сите вили што ги нудат се убави, ние бевме во Sunrise. Јас сум презадоволна :)
     
    На macalavica и Libera им се допаѓа ова.
  8. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Јас лани бев и си поминав ептен убаво.
    Бев сместена во хотел во центарот, супер ни беше за излегување, за плажа одевме секој ден со автобус. 2 евра беше до Банана beach, автобуската ни беше пред хотел.
    Банана beach беше прекрасна, чиста, топла вода и голем песочна плажа, а на некои 50тина метри позади карпите имаше нудисти :D

    Гирото беше 2,5 евра, пијачки по клубовите беа скапи, пиво 7 евра, ама не се плаќа влез затоа :)

    Се на се, многу убав одмор, препорачувам.
     
  9. unwritten

    unwritten Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    12
    Бил ли некој Агиас Параскеви ?
     
  10. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.561
    На Elena69221, sesilija, SimonaTino и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Мене ова ми беше најсмешно, се смеам на глас ко будала :rofl: :rofl: :rofl:
     
    На anichka94, ivancekitty, Lilit и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. unwritten

    unwritten Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    12
    Леле и јас го видов, на 18ти заминуваме преку Фибула, во вилата до оваа, Панос, којзнае што ќе биде
     
  13. neutron5

    neutron5 Нов член

    Се зачлени на:
    15 март 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    jas bev na Skijathos minatovo leto vo mesec avgust i toa vo vtorata polovina,i toa vo mestoto Troulos na avtobuskata broj 18 vo vilsta na Janis.Bungalovi opremeni dobro no bas za tipicen makedonski odmor i site bea makedonc.Paradoksot bese vo toa sto odma do nas bese smesten ogromen luksuzen hotel kade be smesteni angliski turisti i zaednicki go koristevme bazenot taka da bese zabavno so anglicanite a bogami imase i dobri anglicanki koi mi go promenija mislenjeto deka se ruzni.plazaya vp trppulos ja smetaat za najubava na Skijathos no posetiteli bea voglavno stari angllicani pa taka da morase da se odi po drugite plazi najcesto kukunaries ili na banana kade za zal razmontiran bese stagot kade se slucuvaa poznatite zurki pa ostrovot koj go smetaa za dobra zabava se pretvori vo semejno idilicno mesto.zurki se slucuvaa vo gradot vo diskotekite BBC iBananarama do rano utro.Pijackite se dvizat od 6 ev.na lokalno pivo do 8ev na corona i sol i otprilika isto i so zestokite pijacki.krstarenjata bea preubavi vo dva pravci i toa ednat a kon lalaria beach so tirkizna voda i karpestiot premin so tvrdinata kastro i nazad poktatka i po plazite na celata s everna strana od os trovot i druga tura kon ostrovot si da se vidi i maliot ostrov cougria so preubavata pusta plaza i piratskiot bar i ustepomaliot ostroc cougrioaki koi spagaat vo prefekturata skijathos.se na se dobro mesto va ubav odmor.
     
  14. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Ајде девојки пишете искуства за одмор на Скиатос во јуни месец. Дали е доволно топло за сончање и бањање, како се движат цените?
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Minnie89

    Minnie89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    4
    A СЕПТЕМВРИ МЕСЕЦ НЕКОЈ ДАЛИ БИЛ НА СКИАТОС,МЕ ИНТЕРЕСИРА ВО ПОГЛЕД НА ВРЕМЕТО ДАЛИ Е ДОВОЛНО ТОПЛО И ДАЛИ СЕУШТЕ ИМА ТУРИСТИ?
     
  16. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира за септември не можам да најдам инфо, ај ако има некоја феминка што била или знае нека пише.
     
  17. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.028
    Допаѓања:
    4.761
    Пол:
    Женски
    Дечки кажете ми во градот Скијатос има ли плажа, или мора да се оди со превоз до другите плажи?
    Дали е подобро да се сместам во Кукуниарес или во Градот?
    На плажите мора ли да се плаќаат лежалки или може да се стави крпа?
    Како се двиижат цените на автобуските карти до плажите?
    Знае ли некој за вилата Санрајс што ја нудат преку Игуана?
    Има ли некои екскурзии организирано таму и како се движеа цените лани?
     
  18. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.028
    Допаѓања:
    4.761
    Пол:
    Женски
    Дечки кажете ми во градот Скијатос има ли плажа, или мора да се оди со превоз до другите плажи?
    Дали е подобро да се сместам во Кукуниарес или во Градот?
    На плажите мора ли да се плаќаат лежалки или може да се стави крпа?
    Како се двиижат цените на автобуските карти до плажите?
    Знае ли некој за вилата Санрајс што ја нудат преку Игуана?
    Има ли некои екскурзии организирано таму и како се движеа цените лани?
     
  19. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.028
    Допаѓања:
    4.761
    Пол:
    Женски
    Дечки кажете ми во градот Скијатос има ли плажа, или мора да се оди со превоз до другите плажи?
    Дали е подобро да се сместам во Кукуниарес или во Градот?
    На плажите мора ли да се плаќаат лежалки или може да се стави крпа?
    Како се двиижат цените на автобуските карти до плажите?
    Знае ли некој за вилата Санрајс што ја нудат преку Игуана?
    Има ли некои екскурзии организирано таму и како се движеа цените лани?
     
  20. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Имало некоја најблиска до градот, ама била до аеродромот и не била убава. Ја ќе идам сеа од 25-ти и планирам да идам секој ден на различна плажа (така и ми препорачаа претходно што биле). Ќе бидам сместена во градот, зошто ја така сакав, зошто мислам дека ако си сместена понадвор или према некоја плажа ќе си ограничена да идеш на таа зошто нема да ти се фрлаат пари за превоз до плажите и плус да идеш до градот. На плажите можело да се стави и свое нешто ако си донесеш, а лежалките биле 8 евра две со чадор. Автобус до плажа е 2 евра во еден правец, значи 4 евра во двата. Ја ќе идам во Санрајс, другарка што беше во друга вила ми кажа дека е баш во центарот, дека се е на дофат и дека е добра вилава. Има тури до Скопелос (островот кај што е сниман Мама миа филмот), Цугриа, Лаларија (најубавата плажа до која што по копно не се стига, само со такси бротче по вода), подводните пештери со нуркање...така нешто ми кажуваа, коа ќе се вратам ќе пишам мое искуство од лична перспектива :)
     
    На coconaut му/ѝ се допаѓа ова.