1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скијачки јакни

Дискусија во 'Мода и стил' започната од BlovesI, 26 ноември 2011.

  1. BlovesI

    BlovesI Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    2
    Здраво. Сакам да купам скијачка јакна од Адидас но се мислам дали е подебела и потопла за скијање. Тие од таму ми велат дека е за скијање. Што мислите вие ,од каков материјал треба да биде една скијачка јакна?
     
  2. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Скијачките јакни се нормално подебели и исполнети како би ја задржале телесната температура на телото (а за да не се прегрева и перепотува телото потребно е да се исполнети со природни материјали) Најосновното при избор на вакви јакни е внатрешноста да е исполнета и со памучен слој, а
    надворешноста е најдобра да е шушкавец, како не би го пропуштал ветрот и дождот/снегот, зашто тоа е и главната особина на овие јакни-да штитат од надворешните влијанија. Гледај да има и качулка и секако пред да ја купиш гледај да ти е удобна и да не ти се ограничени движењата.
     
  3. little.gf

    little.gf Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    42
    имам четири адидас скијачки јакни и сите си ги износив :D позз феминкии :*
     
  4. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Услов за една скијачка јакна да биде добра е да биде направена од специјален материјал (gore tex важат за најдобри). Постои градуирање на мембраната на текстилните влакна кои го степенуваат и квалитетот на самата јакна.
    Скијачката јакна треба да биде водотпорна, да овозможува дишење на кожата (односно да не го задржува испотеното), и да топли.
    Дополнителни ситници кои би ја направиле јакната практична: Многу џепови и внатрешен ластик.
     
  5. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Дали топлат скијачките јакни?
    Вака на изглед многу ми се убави, ама важно ми е да топлат кога се минусни температурите. Според името скијачки, логично ми е да топлат, зашто на планина не е топло, туку напротив уште поладно е. Ама ме интересира вашето искуство :)
     
  6. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Ниту една јакна не топли. Скијачките се добри бидејќи се воодотпорни и ветерот не минува" през нив, материјалот е поразличен.

    Препорачувам.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    10.084
    Каква скијачка јакна би препорачале, од каде и во буџет до 6000 ден?