1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скијачки јакни

Дискусија во 'Мода и стил' започната од BlovesI, 26 ноември 2011.

 1. BlovesI

  BlovesI Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2011
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  2
  Здраво. Сакам да купам скијачка јакна од Адидас но се мислам дали е подебела и потопла за скијање. Тие од таму ми велат дека е за скијање. Што мислите вие ,од каков материјал треба да биде една скијачка јакна?
   
 2. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  606
  Скијачките јакни се нормално подебели и исполнети како би ја задржале телесната температура на телото (а за да не се прегрева и перепотува телото потребно е да се исполнети со природни материјали) Најосновното при избор на вакви јакни е внатрешноста да е исполнета и со памучен слој, а
  надворешноста е најдобра да е шушкавец, како не би го пропуштал ветрот и дождот/снегот, зашто тоа е и главната особина на овие јакни-да штитат од надворешните влијанија. Гледај да има и качулка и секако пред да ја купиш гледај да ти е удобна и да не ти се ограничени движењата.
   
 3. little.gf

  little.gf Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2013
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  42
  имам четири адидас скијачки јакни и сите си ги износив :D позз феминкии :*
   
 4. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  8.005
  Услов за една скијачка јакна да биде добра е да биде направена од специјален материјал (gore tex важат за најдобри). Постои градуирање на мембраната на текстилните влакна кои го степенуваат и квалитетот на самата јакна.
  Скијачката јакна треба да биде водотпорна, да овозможува дишење на кожата (односно да не го задржува испотеното), и да топли.
  Дополнителни ситници кои би ја направиле јакната практична: Многу џепови и внатрешен ластик.
   
 5. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.540
  Пол:
  Женски
  Дали топлат скијачките јакни?
  Вака на изглед многу ми се убави, ама важно ми е да топлат кога се минусни температурите. Според името скијачки, логично ми е да топлат, зашто на планина не е топло, туку напротив уште поладно е. Ама ме интересира вашето искуство :)
   
 6. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  3.474
  Допаѓања:
  17.447
  Пол:
  Женски
  Ниту една јакна не топли. Скијачките се добри бидејќи се воодотпорни и ветерот не минува" през нив, материјалот е поразличен.

  Препорачувам.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  1.189
  Допаѓања:
  10.090
  Каква скијачка јакна би препорачале, од каде и во буџет до 6000 ден?