Скокање со јаже

Дискусија во 'Фитнес' започната од Iva-Mici, 11 август 2011.

 1. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  231
  Јас лично секој ден скокам еве веќе една недела,скокав и порано ама прекинав и дефинитивно има резултати.Многу го затегнува стомакот,задникот и бутовите т.е. се освен рацете.Вие дали скокате,колку време во денот и колку пати во неделата.
  ПС- Дали знаете колку калории се трошат за половина час?
   
 2. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  Редовно скокам,ако не секој ден,секој втор по 45 минути.
  За половина час незнам точно колку калории се губат но знам дека на 45 мин се согоруваат 450 калори,па сега рачунај :)
   
 3. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.815
  Пол:
  Женски
  Немам скокано одамна на јаже... викаат дека со скокање на јаже намногу се зацрвствува задникот и мускулите на нозете :)
   
 4. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Знам дека кога бев ептен малечка 3то,4то одд почнав да скокам по цели денови на јаже, буквално, и тоа онака тогаш прв пат ми купија и интересно ми беше. И ослабев може повеќе од 7-8 кила па си имав проблеми ама тоа е друго веќе. Почнувам и јас од денес, само да најдам простор, срам ми е во двор :wasntme:
  Леле бе луѓе ова тешко било :o Од 10 и 50 до сега мислам дека се исцедија 3 л пот од мене. Како и да е продолжувам утре пак, ќе пробувам секој ден да го продолжувам времето. Инаку си пуштам песни, листа, на една цела скокам, на наредната пауза и се така. И прашање рипате на прсти или на цело стапало?
   
  На RedHeart му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.654
  Си купив јаже со бројач пред 2-3 години и одкако еднаш страшно се воспалив не сум го свртела повторно. Инаку тоа е една од најефикасните вежби за слабеење и за обликување на нозете и задникот и општо за целото тело. Имам намера до го вртам пак ама никако да се наканам да почнам.

  Инаку калкулатор за калории може да најдете тука.
   
  На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
 6. funkygirl

  funkygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  408
  Jojoba :) се скока на прстињата,а не на цело стапало,бидејки мускулатурата на нозете е позатегната кога си на прсти.А и побрзи ти се скоковите. Скокам јаже на тренинг,тоа ми е дел од кондиционите тренинзи и правам околу 300-350 скокови. Инаку точно е дека е најефикасен начин на согорување калории. Голем поздрав до сите вас кои скокате. Бравоо девојки,само напред. :*

  Бидете упорни,убавиот рамен стомак и цврстите нозе ќе се појават сами. :)
   
  На CarrieBradshow, FBI, Jojoba и 2 други им се допаѓа ова.
 7. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  2.852
  Пол:
  Женски
  Meне две три години јажето ми беше ’’Добро утро’’. Станувам насабајле 2-3 минути вежби и 10 минути на јаже (е сега сонлива тешко е малце) ама така секој ден и немав проблеми ни со килажа ни со метаболизам. Во текот на денот ако ми текне пак ке направам 400-500 скока. За јажето важи како и за вежбањето, подобро е да вежбаш 15 минути секој ден да ти стане рутина, отколку саат време да вежбаш првата недела и после ке се умориш ке ти помине меракот и ке забаталиш.
  Сега не знам зошто не сум фатила јаже со години. Кој знае и кај го имам фрлено :(
   
  На RedHeart му/ѝ се допаѓа ова.
 8. oliolivera

  oliolivera Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  26
  Браво девојки барем сега знам дека не сум сама што ден денес го користи јажето за зацврстување на нозете и задникот :clap: до сега најдобри резултати имам од скокање со јаже ;) но веке неколку дена упорно барам да си купам ново јаже за скокање засто ова што го имам го користам речиси 6 год и почна да се поткинува,но никако да најдам убаво асално јаже сите се некако кратки дали знаете каде има каде можам да најдам добро јаже за скокање???? :?:
   
 9. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.654
  Јас моето го земав од тука.
  Го нарачав преку интернет, дечките фино лепо ми се јавија и ми понудија начини како да ми го достават (бидејќи не сум од Битола), но го земав (читај ми го земаа) директно од таму.
   
 10. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  231
  Јас моето си го земав од Орка 270 ден има и бројач на него и секој ден вртам по 1000 скокови.Планирам на секоја недела да додавам по 200 па да би стигнала до 3000-3500.Вие по колку вртежи правите?
   
  На buterfly.fly.away му/ѝ се допаѓа ова.
 11. funkygirl

  funkygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  408

  Да,да од Орка земи си.. 270-300 ден. би требало да е.. А супер е инаку... И цврсто,убаво..знаеш не е детско.. :) :) :)
   
 12. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  14.335
  Пол:
  Женски
  Добро е да се знае дека не скокам сама ... Иначе јас сега брзо почнав па прам по 300 ... Тешко е ама се надевам дека ќе има резултати...Иначе јас сум слаба 45 кила имам ама ова мешетттоооооо :devil: многу ме нервира сакам убо да ми е затегнато па прам 3 вида на стомачни...Се скапав...И јажето помага се надевам... :D Поздрааав :)
   
 13. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Мене стомакот ми е рамен, ама газето малце ми е опуштено и бутчињата, па сакам да ги стегнам, а и плус вака нема да се туфкам пред секој хамбургер :wasntme: Јас имам едно обично јаже од кој знае кога, изгледа е детско не знам, ама дефинитивно одам деновиве да си купам такво со бројач, 300 денари не ми е многу скапо јас мислев дека се ептен поскапи. А колкава им е должината отприлика, се мести ли тоа? Затоа што јас сум ниска и ако е многу долго мислам дека ќе запнувам на секој 2-3 скок :?:
   
 14. funkygirl

  funkygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  408
  Да да,се мести. Можеш помало да си го направиш.Не е долго,јас не запнувам,а и јас не сум толку многу висока :)
   
  На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.
 15. oliolivera

  oliolivera Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  26
  токму такво и ми треба да не е детско затоа што јас и не сум баш ниска 1.73 сум па налетувам на кратки јажиња фала на информацијата си ме спасила од лутања по продавници (во поход по убаво јаже) :*
   
  На funkygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Sunshine.love

  Sunshine.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  9
  Веќе 1 недела редовно употребувам јаже и има резлутати. Сум ослабнала 5 цм во стомакот, и 0,5 цм во нозете. :D
   
  На CarrieBradshow и funkygirl им се допаѓа ова.
 17. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.057
  И јас од денес ќе почнам, само што велите по колку скока за почеток да правам?
  Ми е страв да не ги воспалам листовите :D
   
 18. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.654
  Јас кога го земав се залетав и правев 2 дена по ред по 300 и после тоа не можев да застанам на нозе, ама сериозно. Доколку не си во добра форма, почни по малку и немој секој ден. Со тек на време ќе осетиш кога ќе можеш повеќе и ќе си го зголемиш интензитетот.
   
  На m2m2m2 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  ^^ вчера бев супер, сега само што завршив со рипање, 600 скока направив и едвај одам по скали :D ми се воспалија листовите и рацете така малце, во првиот пост Ива пиша демек не е вежба за раце, дефинитивно е и за тоа. После серија од 100-150 скока и те како се осеќа напнатост и во рацете. Инаку јас планирам секој ден без разлика на воспалението, колку можам толку. Ако престанам голема е веројатноста да се улежам :)
   
  На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.654
  Jojoba и јас исто така мислев после првиот ден и си викам можам јас, ама мене ме стегнаа нозете после вториот пат. Од еднаш пе*ер не се станува :D Се шалам, како мислиш дека е најдобро, така прави си.