1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скокање со јаже

Дискусија во 'Фитнес' започната од Iva-Mici, 11 август 2011.

  1. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    ^^ Хаха, утре сигурно нема да можам да направам повеќе од денес, како што планирав секој ден се повеќе, ама за 3-4 дена најмногу сигурно ќе помине воспалениево. И се надевам нема уште толку да ми се зголемат листовиве, си ги имам доволно, сакам само да се стегнам малкуцка :wasntme:
     
    На funkygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Не се секирај, нема да ти се зголемат. И јас сум си така развиена и немам промени (барем на полошо не) само што ќе ти се зацврстат и ќе изгледаат поубаво.
     
    На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Јас вчера 1000че,денес пак и се така до вторник,после 1200 здравје.Инаку вчера вежбав со тегови и ова рацеве ќе ми експлодираат,едвај пишувам на тастатурава :D Ама против воспаление на мускули се знае што е лекот-дупло повеќе вежбање,така да за саат време ќе го силувам јажето :D
     
    На LovelyGirl, Jojoba и funkygirl им се допаѓа ова.
  4. funkygirl

    funkygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    408
    Аааа и јас вчера го силував јажето.Нозете ми отрпнаа,околу 1500 скока направив. (5 серии по 300)
    Ама денес,нема јаже :( Кондиционен тренинг мора малце..

    Go girl :D Така продолжи Iva-Mici
     
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Инаку екстра добра вежба е истовремено рипање на јаже и трчање, ама јака му душа на кој може. Јас ќе се срушам после 20 секунди.
     
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    E не,ќе се заебаваме :D
    Малце офф топик-сакам да најдам хулахоп,ама како за нас не од оние детските,многу се мали и лесни.Знае некој каде да најдам?
    ПС-И денес 1000че и многу сум си среќна :rofl: Сега тегови here I come :)
     
  7. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Види во Џамбо кај тегчињата ама не знам дали се детски или ти ко што сакаш :)
     
  8. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    70 скока направив, доста е за прв ден, страв ми е повеќе :D
    Инаку различни беа скоковите, со двете нозе па со едната само, па наизменично :)
     
  9. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Ете за утре пробај 50 со едната, 50 со другата, па 50 со двете нозе. И секој ден наголемувај по 10-20-30 ти ќе си осетиш најдобро.
    Да се пофалам мене мускулчињава ми се боље, може од умор прееска така се осеќав. Се надевам утре ќе стигнам барем до 800 :sweat:
     
  10. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Не ми текнало за скокање со јаже. Само да најдам место кај да скокам, земам јаже и почнувам со вежбање. Убаво ќе ми дојде, ем ќе се затегнам, ем ќе си имам барем малку кондиција за аеробик (од септември некаде) :)
    Се заседов малку летово.
     
  11. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Јас како помала многу често скокав на јаже, а и на школо кога имавме физичко и кога имав дозвола, секогаш скокав. Сега сакам да почнам пак, само јаже ќе треба да си купам. :)
    Сакав да прашам како скокате, бидејќи постојат многу различни начини. Со двете исправени нозе брзо го скокате јажето; помеѓу едно вртење со јажето правите 2 помали скока; трчате; прво со една нога скокате, па со другата; скокате наназад; правите 'осмици' (нанапред и наназад) ... ?
    Знам дека објасненијава не ми се баш најдобри, но незнаев како да се изразам поинаку. :?:
     
  12. funkygirl

    funkygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    408
    Јас скокам кратки скокови со двете нозе (исправени во колената) и мислам дека е најголем ефектот вака,а и плус правиш повеке брзи скокчиња за помалку време :) :)
     
  13. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Јас секој ден различно,прво со едната па со другата,па со двете заедно,па осмици(ама не многу,не сум баш добра во нив), после со трчање.....многу едно десетина врсти имам. И така ми е боље,затоа што ги активирам и двете нозе и стомакот,а не како првиот пат скокав само на едната нога,па имав ненормално воспаление на листот и тоа три дена едвај одев,дури сите мислеа дека ми е шината ногата :D и така едвај чекам утре пак да си скокам :rofl:
     
  14. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Со едната, па другата, па двете нозе. Многу ми е мерак да пробам со трчање ама немам простор дома. Утре ќе одам да си купам јаже со бројач па ќе се прчам низ двор, со вакво детско малце ми е срам :wasntme: А и подруго е кога рипаш на помека подлога(трева), нема толкав притисок. Вака на ламинат малце осеќам болки во стапалата
     
  15. softqueen

    softqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    123
    :^) А да не скокаш на цело стапало и на петици девојче ако те боли... Вака кога ја видов темава уште помило ми стана што се зачленив, зашто пред два дена и јас почнав да скокам. Имам вишок на бутовите, а со горниот дел на телото немам никаков проблем, рамен ми е стомакот, слабичка сум, но горниот дел на ноџињата... а пробав, со пешачење, џогирање, ама наместо долниот, горниот дел ми слабееше, а тоа не ми е потребно... па решив и јас да пробам со јаже, ама некако не верувам, не знам мислам дека исто ќе излезе како со пешачењето и трчањето...Па ако некоја има слично искуство, и ако знае дали е ова ефективно за бутовите, ама без да ми се "исуши" и горниот дел, нека пише :) ако не да си барам друго чаре :?:
     
  16. oktavija

    oktavija Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    100
    И јас го имав истиот проблем со дебели бутини, и скокав со јаже по дома, добро е имаше позитивни ефекти, но не можеш да очекуваш само со тоа, мораш да правиш и вежби за нозете, јас се намачив дур ги ослабнав, ама сега се топ... И без диети и такви работи, нема потреба, плус помалку енергија ќе имаш... Хехе, и скокај си по дома, ако те болат стапалата од паркетот, стави си некој подебел тепих или јамболија нешто :lol: и немој да ни одиш по тревите надвор како некои, лето е, има крлежи :D или на некој камен ќе се закачиш :rofl:
     
    На softqueen му/ѝ се допаѓа ова.
  17. softqueen

    softqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    123
    А не, не, надвор никако. Не се само крлежи, и соседите ќе зјапаат како ненормални, тие едвај чекаат некого за сеир... Внатре, дома се што е ризично тргнувам, да не си ја удрам главата некаде скокајќи и тоа е, на прсти скокам и нема што да ме боли, добро сега, ме болат мускулите. А инаку правам и вежби за нозете, но не оди некако, дали генот ми е таков, не знам :?: . Ете ти си ослабела, белки и јас ќе успеам... Да се надеваме
     
  18. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Скокам на прсти, ми пиша баш една девојка тука дека така се позатегнати мускулите, ќе пробам и на тепих ако најдам доволно широко место, без да скршам нешто :?:
    Инаку да се пофалам си купив јаже од Орка, 270 денати е со бројач, некое кинеско, тајландско, јапонско не видов точно, ама што е битно :D
     
    На funkygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. funkygirl

    funkygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    408
    Ајде честитам,да ги затегнеш нозете сега со новото јаже... :*
     
    На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]оваа последнава за мотивација за сите оние што уште не почнале да скокаат ;)
     
    На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.