1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скокање со јаже

Дискусија во 'Фитнес' започната од Iva-Mici, 11 август 2011.

  1. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Јас сакам да прашам тие 2000 со колку паузи ги правите ? Јас вчера почнав со 250, ама ги правев со паузи, правам 50 и неможам повеќе, морам пола минута да одморам и пак продолжувам.250 и вода течеше од мене, кога ќе стигнам 2000 не знам што ќе биде. И денес ме боли само листот на десната нога, затоа што само на таа скокав, уште тешко ми е со двете да скокам.
    Или ајде има време додека да стигнам до 2000, пример за почеток да биде 400 и секој ден да зголемувам, ама со колку паузи да ги правам ?
     
  2. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    На 200 и кусур застанувам да ги истегнам нозете (тоа не трае ни половина минута) и продолжувам.
    Јас почнав со 350 и исто како тебе правев паузи. За 2-3 недели од прилика, дојдов до 2000, со секојдневно скокање. Зголемував за 100 најчесто.
    Сега почнав многу брзо да правам 2000 скока, за точно 47 минути, од кои еве 3-4 минути ми се пауза, па ќе зголемам за уште 200-300 за да дојдам до 1 час скокање.
    Друго, ако те боли листот, не престанувај да скокаш. Ако престанеш, по повторниот почеток пак ќе те боли. Мене ме болеа и рамената и плешките на почетокот, ама сега е се ок.
    Не се откажувај, биди си упорна, многу е ефикасно скокањево. Јас целулут скоро и да немам, а и газето многу фино ми се затегна. И рацете исто така. Абе се комплет :lol:
     
    На Nevermore му/ѝ се допаѓа ова.
  3. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Паузата е индивидуална работа, некому речиси нема да му треба пауза додека некој без кондиција и неспремен ќе паузира релативно често. Сама одреди си кога и колку да одмараш, да згрешиш е скоро невозможно зашто ако претераш ќе осетиш па следниот пат ќе намалиш темпо.

    Ако не можеш со двете нозе да скокаш барем на 100 скока менувај ја ногата а не 2000 скока само со едната нога, не е фер за другиот лист :D.

    Би ти препорачал да пробаш барем неколку скокови секој ден со двете нозе да почнеш да се привикнуваш и ќе видиш дека не е тешко :)
     
    На Nevermore му/ѝ се допаѓа ова.
  4. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    кај се продават јазинја за скоканје
     
  5. laryla

    laryla Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    229
    Денес почнав да скокам, прв ден ми е па почнав со 300 со паузи. Ме измори и испоти добро богами, убаво се чуствувам сега. На бројачот имам за калории, километри, милји и број на скокови. Јас го одбрав она, бројот на скоковите и според тоа гледав, па 300 направив. Мноогу е ефикасно, прв пат после долго време ми е, а одма се чувтсвувам супер, како да сум вежбала незнам колку.

    Секој ден ќе додавам по некоја бројка + па сакам до крајот на месецов да стигнам до 2000-3000. Вие за колку време ја достигнавте оваа бројка?
     
  6. Heleny

    Heleny Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    :clap: Браво!! Ќе напредуваш со тек на време, ич не се секирај. Може да кажеш од каде го зеде јажето со сите тие додатоци на него? :)
     
  7. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Мене ми купија вакво јаже од Џамбо [​IMG],
    значи баш јаже е, не е гумено и тешко, туку ми се плетка во нозе :( Сега дали јас не знам да скокам, дали е до јажево.. Кога замавнувам во воздух, некако уште во воздух се заплеткува и ми удара во нозе..Порачав од тука со бројач http://www.femina.mk/out/?id=a06b042dd3 ... _p300.html ама додека ми го донесат ќе морам да скокам на тоа детското :(

    Едит: Не, не и не :@ Пукнав, вртам и ми се заплеткува во нозе !! Дали само 5 пати ќе скокнам успешно и 6тиот ми се плетка .. Дали е до јажето, или јас слабо замавнувам па се плетка, или ми е долго ... Ама застанав на средината и баш под рамења ми доаѓа.
     
  8. Ilusionist

    Ilusionist Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.912
    Јас летово редовно скокав јаже. Секој ден.
    Има многу добри резултати.
    Се затегнува телото, а и стомачето ми се намали :lol:
     
  9. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Му ја научив финтата ... Треба убаво да ги раширам рацете, силно да замавнувам а да скокам полека.. А јас брзав и не се концентрирав и |( Денес стигнав до 600, скокам колку можам на десната нога, потоа на левата и на крај со двете, ма да ми е многу тешко со двете.. целта ми е 2000 , многу убаво се чувствувам, и се потам бааги .. Ќе видиме колку ќе издржам, ме демотивира тоа што многу време треба да се намачам за да приметам резултати |(
     
  10. White-Lady

    White-Lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    5
    и како одеше плаќањето и тоа? за колку дена ти стигна ако ти стигна? и јас сакам да порачам кај нас со бројач се по 1000ден. луди луѓе... :(
     
  11. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    И заклучив дека 200 скока ги правам за 2 мин
     
  12. laryla

    laryla Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    229
    Јажето ми го порача сестра ми од eBay и уште одамна беше тоа, ама види, таму имаш многу ефтини ако имаш можност да порачаш. Инаку да, еве сега правам по 1000-2000 на ден, ептен сум задоволна од резултатите, супер се затегнав.
     
  13. Inna5

    Inna5 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    625
    Каде во Скопје,или во Кавадарци можам да најдам бројач јаже до 200-300 денари?
     
  14. the-girl1

    the-girl1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    1.297
    Допаѓања:
    664
    Јас си купив јаже 80ден. со бројач и задоволна сум! :)
     
  15. AliceInWonderland

    AliceInWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    10
    Од каде го купи?
     
  16. the-girl1

    the-girl1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    1.297
    Допаѓања:
    664
    Го купив во Струмица,во Дон Андон! :)
     
  17. Andemona

    Andemona Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    2.495
    Пол:
    Женски
    а во Скопје каде може да се најде јаже со бројач???
     
  18. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Бидејќи немам услови за скокање на јаже ,скокам в место наизменично прво со едната па другата нога ,секој втпр ден (т.е. кога не сум на зумба).
    Правам најмалку 1200 потскокнувања ,засега ми е добро ,малку ми страдаат скочните зглопчиња ,ама трпи баба за убаЈна :D
    Листовите ,задникот и задната ложа ми се позатегнати ,пто ми е исклучително важно.
     
  19. Andemona

    Andemona Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    2.495
    Пол:
    Женски
    1200???со одмор???
     
  20. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    2 серии по 600.