1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скокање со јаже

Дискусија во 'Фитнес' започната од Iva-Mici, 11 август 2011.

  1. Regenbogen

    Regenbogen Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Гледам на почетокот и во Орка имало јажиња со бројач - каде се наоѓа Орка сега? за срамота прашањево :$
     
  2. Andemona

    Andemona Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    2.495
    Пол:
    Женски
    ^^^Во ГТЦ на приземје одма до "ДМ",кога влагаш од плоштад таму трета-цетврта продавница од лево
     
    На Regenbogen му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Еве неможам да дишам сега одма на Фемина се укључив и да ви се пофалам направив 3020 скокови! СЕ ЦЕДАМ :sweat: Ама многу е убаво чуството после добар тренинг!
     
    На anichka94, MarchelineAmaru, spanko и 2 други им се допаѓа ова.
  4. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Јас денес почнав да скокам 500 скока ама во серии ги направив :) и плус вежбав на Орбитрек 35 мин и стомачни правев земете го и тоа во предвид :D
    Заборавив да пишам, јас го купив од Орка 280 денари со бројач пред 1 година ама не скокав и неможев оти немав простор дома, е сега да ви кажам мене бројачот расипан ми беше уште кога го купив, ама јас си ги бројам самата :)
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Galaxia

    Galaxia Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    94
    И јас порано скокав на јаже,но ми направи некој проблем на глуждот.Осеќав како чудно да ми се свиткуваше глуждот,што многу ме нервираше :x ,дури не можев ниту да заспиам навечер.Откако прекинав да скокам еве ми помина тој проблем. :talk:
     
  6. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Скокање на јаже, од поискусниве што вежбаат редовно...колку допринесува за губење на килограмите?
     
  7. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    13.400
    А и за смалување на мало стомаче, т.е. што ме нервира највеќе зашто имам само малце кај долните стомачни, за горе ми е рамно и :devil: не се симнува!
     
  8. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Си скокала неправилно односно доскокот не ти бил со доволна амортизација или си била на премногу тврда подлога без да внимаваш или самите глуждови не биле доволно стегнати при доскокот. Што е од ова не знам, кога ќе заздравиш комплетно пробај пак но со некој што ќе ти покаже како правилно да скокаш.

    Со правилно скоскање нема никакви последици по глуждовите.

    Се ова под услов да немаш некој анатомски проблем со коската, во што не верувам :)
     
    На Galaxia му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Оууу па тоа и се бара.
    А кажете ми колку пати на ден скокате, по колку... нешто серии. Користите некои гелови +
     
  10. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Јас секој ден скокам по 45 минути или ако немам време скокам 1000 пати :)
     
  11. WeHeartIt

    WeHeartIt Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    130
    Скокав едно време но сега зима и малку ладно ми е + мрза и не ми се скока. xD
    Инаку скокав по 30 минути на ден..:)
    Таман почнав да напредувам се одкажав. :)
     
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^а ефекти? :D тоа е најважно :) :)
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  13. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Повеќе од месец дена не сум скокала поради ладново.
    Правев 2500 скока јас, континуирано неколку месеци. Има резултати, нозете ми се стегнаа многу, целулит веќе немам, рацете исто, стомакот се смали, ама престанав затоа што почнав да настинувам од ладново.
    Препорачувам.
     
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    епа дефинитивно ќе почнам и ова да го практикувам, сестра ми знам пред некое време купи од тоа јажето што има и бројчаник-за нејзини тренинзи. Па сега малце ќе и го позајмам :lol:
     
  15. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Со јажето почнав да се дружам повторно, после скоро единаесет месеци, сега правам по 600 скокови, ама ќе наголемува пополека, па се надевам на добри резултати.
     
  16. a.nuska

    a.nuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    65
    здраво...јас денеска почнав да го користам направив 200 скока како за прв ден мислам дека е добро после можи уште 100 да направам почнав и диета и трчам по пола час за еден месец ке видам колку ке смалам па ке ви кажам :)
     
  17. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    а.нушка добре ни дојде во темава, ајде што побрзо да си ја добиеш посакуваната тежина. Инаку јас намалив со скоковите и сега правам само по 300 на ден бидејќи навистина многу исфорсрав наеднаш, ама ќе биде полека ќе успеам.
     
  18. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Не сваќам зашто брoите скокови. Подобро гледајте на убрзување на срцев ритам во временски интервал.
     
  19. Sunchild

    Sunchild Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    361
    Cardio:rope jumps

    Exercising at home is an attractive option for exercisers, offering convenience as well as a way to save money and time. The real issue is how to create effective home workouts when you don't have much space or equipment.
    You do have to be creative if you exercise at home, but there are a wide range of effective, and accessible, cardio exercises you can do to get in shape, burn calories and lose weight. Below are some of my favorite home cardio exercises you can do anytime, anywhere.

    1. Jump Rope


    What: Turning a rope with handles repeatedly while jumping over it and (optional) chanting rhymes
    Why: It's great cardio, burning about 220 calories in 20 minutes. Jump ropes are inexpensive, travel well, require no special skills and can be used anywhere you have the space
    Requirements: A jump rope (Compare prices), a good pair of shoes, patience and practice.
    Precautions: Jumping rope is high impact and requires practice. It looks easy but beginners may have all the grace of a pigeon-toed elephant and trip often. For the best results, turn the rope with the wrists, not the arms and land softly. Only jump high enough to clear the rope
    Variations: Jumping on one foot, alternating feet, crossing the feet, jumping with high knees, double turning the rope
    Best Jump Rope Workouts:

    Beginner Circuit: Alternating 10-30 seconds of jumping with marching in place for 5-10 circuits. Gradually work up to longer jumping sessions
    Cardio Circuit: Alternate 30-60 seconds of jumping with other cardio exercises such as marching, jogging, jumping jacks, etc.
    Strength Circuit: Alternate 30-60 seconds of jumping with strength exercises such as squats, lunges, pushups and dips. Example: Jump Rope Circuit Workout
     
  20. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Најубава работа според мене што може да постои (после ролерките секако).
    Имам проблеми со колената и не можам толку да скокам како вас по 2000-3000 скока на ден, но еве редовно си правам по 500 скока последните месеци.

    Само некако тие 500 скокови ми станаа шала, па мислам дека редно време е да ја зголемам бројката.

    Туку јас не сум многу упатена во овие работи, па да прашам. Дали за време на менструација скокате? Јас тие 5-6 денови не скокам, и после кога продолжувам пак, тешко ми е некако, мускули ме болат, ме мрзи едвај се наканувам.