Скокање со јаже

Дискусија во 'Фитнес' започната од Iva-Mici, 11 август 2011.

 1. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.819
  Допаѓања:
  31.640
  Пол:
  Женски
  Пред некој ден си купив јаже за скокање, па би требало веќе да почнам да скокам.
  Пред некој ден пробав и колку ми е чудно кога скокам, се чуствувам како многу тешка и неможам да скокнам. :D Тоа е оди не сум скокала којзнае од кога.
   
 2. Anacid

  Anacid Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  2.420
  Пол:
  Женски
  Јас порано на физичко цел час скокав ама еве 3 години дома бебе ваму наму и немав скокано баш пред една недела почнав 150 скокови направив и мислам 3 дена бутовите ме болеа па пак скокав 100 направив и сега пак пауза и утре пак ке скокакам па и ке продолжам секоа ден оти убаво чуство е и брзо согоруваш калории а и цело тело го затегнуваш .. Ај за некој месец ќе пишам резултати
   
  На Dimaja му/ѝ се допаѓа ова.
 3. teteks

  teteks Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2017
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  784
  Пред неколку месеци земав да скокам малку,дефинитивно немам кондиција.Од само неколку вртења се изморив.0_0
   
 4. Anacid

  Anacid Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  2.420
  Пол:
  Женски
 5. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  10.473
  Пол:
  Женски
  Девојки скока ли некоја? за една недела стигнав до 900. Целта ми е да ги затегнам нозете и задникот, ајде која скока да се дружиме :D
   
 6. Anacid

  Anacid Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  2.420
  Пол:
  Женски
  Браво, јас веќе два месеци скокам ама со 300 без прекин и толку ..иначе сум за дружинка :)
   
  На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  10.473
  Пол:
  Женски

  Јас почнав со 150 (50една нога, 50 друга и 50 со двете ако ме разбираш како:P) денеска 150 со една 150 со друга 150 со двете, две партии (hollest) :D
   
  На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Anacid

  Anacid Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  2.420
  Пол:
  Женски
  Оо јас само со двете скокам брзински :D ајде ке почнам и по твојот метод .. Па ке пишиме резутати :P
   
  На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  5.250
  Штo се пoстигнувa сo скoкaње јaже, сaкaм дa скoкaм сo јaже нo не знaм тoчнo штo и кaкo ќе е.

  @Mr.Awesome
  Сoветнику?;)
   
 10. Mr.Awesome

  Mr.Awesome Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2016
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  1.649
  Пол:
  Машки
  Кажи ученичке моја. :*

  Скокање со јаже е идеално за согорување на калории и се смета за fat killer (убиец на мастите). :D Освен тоа, нема да ти даде некое посебно зајакнување на мускулите или кондиција. Меѓутоа за горење на калории и симнување килограми е екстра ствар.

  @SunnyGirl2 кажи си ти на советникот и тренерот твој што конкретно сакаш да постигнеш?

  Јас би рекол без разлика кој што и да вежба, да го вежба целото тело, а не само 1 група на мускули. Кардио тренинг (трчање, пливање, скокање со јаже, возење точак, орбитрек итн. зависно кој што може) + кревање на тегови или вежби каде што мускулите ќе бидат оптеретени и ќе дојде до нивно зајакнување и дефиниција + здрава исхрана = :muscle:.

  Нема магична или тајна формула. Се' си бара макотрпна работа и not quitting until the job is done.

  Бонус тип.
  Знаци на добро сработен кардио тренинг: забрзано чукање на срцето и потење. Ако не потече вода од вас или немате зголемен пулс, значи правите low intensity тренинг. Појачајте темпо. Суштина на кардио тренинг е да потече вода од (mooning) :D

  Знаци на добро извежбани мускули: запаление на мускулите ако вежбате за првпат, мала до умерена болка на мускулите наредниот ден или ич болка, ама забележувате јакнење на мускулите ако вежбате подолго време и сте во добра форма.

  @SunnyGirl2 да частиш :coffee: за советиве. :D
  [​IMG]
   
  На Asterion му/ѝ се допаѓа ова.
 11. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  5.250
  А мени имаш за исхрана?
  stomak.png noga droga.png
   
 12. Mr.Awesome

  Mr.Awesome Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2016
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  1.649
  Пол:
  Машки
  Јер се зезаш са мном мала? Ја ти давам добар пост ти супер кратко прашање. Got you girl, се зезам мори, сеа ќе ти пишам. :D

  Немам посебен режим на исхрана. Внимавам секако. Не јадам junk food, избегавам производи со рефиниран шеќер (90% од производите имаат уствари шеќер ама тоа е тоа). Sugar = cancer. Слатко е, ама тоа слатко после ќе ти излезе низ нос. На лето форсирам зеленчук (патлиџани, краставици, моркови итн.), зимно време портокали, лимони, банани итн. се полнам со витамини од А до Ш што би се рекло. :D Чоколадо јадам редовно, тоа ми е единствен грев. :D Сепак здраво е чоколадо ако не се претерува. Dark chocolate се смета за посебно здрава чоколадица.

  Тоа е во глобала. Не се замарам со јаглехидрати, протеини, масти и сл. работи да пазам колку внесувам. Лудило е да се јаде така.

  Што ти се јаде кркај си, ама гледај таа енергија да ја потрошиш на тренинг и ќе си fit.

  За да добиеш рамен и набилдан стомак во најбрз можен рок избегавај да јадеш леб 2-3 недели, вежбај и ќе имаш топ резултати. Сепак немој да гладуваш, да немаш јојо ефект и да не се надуваш ко балон после. :D

  Немам предлог за такви стомачни како на сликата, само вежбај, вежбај и вежбај. Кои вежби точно прашај го Mr.Google.
   
  На BlackNight и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
 13. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  1.234
  Пол:
  Машки
  Јажето е добро за стапалата, посебно во боксот се користи за да имаат добра подвижност и подобар footwork. Обожувам јаже.
   
 14. taznata :(

  taznata :( Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2016
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки:hai: случајно ја видов оваа тема скокање на јаже и решив утре да си купам и да почнам со скокање ама ме интересира можеби е чудно ова прашање хаха дали може да се зголеми висината за некој сантиметар доколку го практикувам тоа секој ден оти се плашам да не извишам уште повеќе оти доволно сум висока дури и повеќе од доволно. Би била благодарна доколку некој знае и одговори на моето прашање:)