Скокање со јаже

Дискусија во 'Фитнес' започната од Iva-Mici, 11 август 2011.

 1. blueberryy

  blueberryy Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  лелее мене какво воспаление ме фати , едвај вчера после напрниот ден на штикли направив некаде околку 300 ама нокеска кога се разбудив за во wc неможев на нозе да стојам се исплашив дека на работа нема да можам да одам :^) арно ама како помиува денот некако ми се олабавија , фала му на господ.
  Е сега останува да видам како ке ми биде после денешното скокање :D
  Може е премногу рано ама навистина осеќам затегнување на листовите и некако намалување на обем хахаха или може и психа е :D ама како и да е супер е , сите што се двоумат да си купат и да си скокаат
   
 2. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.650
  На Jojoba и m2m2m2 им се допаѓа ова.
 3. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  714
  Одлично објаснето и напишано, само што го има дури и за помалку од 5 евра :wasntme: не знам едноставно не можам да го испофалам јаженцево, чуда прави. Прв пат да ми е забавно да вежбам, не знам по кој пат кажувам, ама посилно е од мене :D
   
  На Artemission му/ѝ се допаѓа ова.
 4. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.056
  Јас одморив вчера, ама денес ќе бидат 250 а можеби и 300 скокови 8)
  Битно напредувам :)
   
  На funkygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 5. funkygirl

  funkygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  407
  Јас вчера згрешив,многу.. Правев стомачни околу 200,ама за сите вида на стомачни (горни,долни и средни) и си претерав. Сабајле кога земав да трчам,нозете полни енергија,стомачните ке ми расцветаат... А 1000 скокови не направив,сега се нервирам.. Ама ајде битно не се откажав..

  П.С:Ајде скокачки,е за 1 месец ке се фалиме со згодни ножиња де..
  и со стегнато газе
  Само да си скокаме важно е..

  Ве поздравувам сите со песнава :

  http://www.youtube.com/watch?v=VBmMU_iwe6U&ob=av2e

  GO GIRLS ! :*
   
  На FBI, Jojoba, Artemission и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  714
  Пак јас, пак јас :tmi:
  Само што завршив со вежбање и бањање и мислам дека ќе цркнам. Убаво си вежбав насабајле околу 10-11, што ме натера денес во 3 попладне, луѓе ќе приумрев на топлово! Направив 1000ка и тоа пробав како на видеото погоре и многу ми е полесно така, а мислев нема да можам. Едно што мускулите повеќе ги осеќав дека се стегаат и опуштаат (дури ме болеа додека вежбав), друго помалку ми го заморува срцето. Правев серии по 50 со една нога, па 50 со друга и после 100 со двете. Значи 5 серии по 200 со мали одмори од минутка. И рацете ептен ми се растресоа, т.е. онака баш се осеќам лошо малце, нема да ми текне више во најтопло да вежбам. Дури немав ни сила да се избањам, три саати ми требаа :x
  П.С. дечко ми ми рече дека ми се стегнало малце газето, на негово разочарување , он сакал женска со салце, а не со мускули |( не е битно што сака, поентата ми е веќе има резултати 8)
   
  На FBI и funkygirl им се допаѓа ова.
 7. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  228
  Jaс денес 1000че,а вчера само 700,не за друго туку затоа што бев многу уморна,и ако продолжев да скокам денес ќе бев пак ненаспана.
  Инаку си купив и хулахоп,па сеа секој ден по 1 саат и 15мин вежбам...само за тие пусти 50 кила или 52 максимум... :tmi:
   
 8. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.056
  Не успеав до 300, 260 само.
  Жешко ми е многу и плус пред добивање сум, затоа ми е потешко.
  Малку по малку ќе дојдам и јас до 1000, ќе ви се придружам :)
   
 9. Doris-Sk

  Doris-Sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  33
  Јас многу сакам да скокам со јаже и кога имам прилика секогаш го правам тоа :)
   
 10. blueberryy

  blueberryy Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  морам да ве прашам :)
  Дали качувате килажа кога скокате со јаже зошто приметив дека качив 500-600 гр откако почнав :(
  ама не променив ништо во начинот на исхрана , значи си јадам како и пред да почнам ;)
  Ве молам кажете ги вашите искуства :?:
   
 11. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  714
  Јас симнав едно кило, иако не сакав. Да не треба да добиеш, обично тогаш вагата покажува малце повеќе? :?:
   
 12. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.650
  Мускулната маса тежи многу повеќе отколку салото, па доколку ти нараснала (а се стопило салото нели со вежбањето) има логика да тежиш малку повеќе од претходно. Не се секирај, со тек на време ќе почнеш да ги намалуваш килограмите и да ја забележуваш разликата. Не е важно што покажува вагата, туку како изгледаш и како се осеќаш.
   
  На XMaN и funkygirl им се допаѓа ова.
 13. funkygirl

  funkygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  407
  Ох,мене ми поминаа стомачните. :D

  Инаку,нормално е да качиш 500-600 грама доколку скоро си почнала да скокаш.Бидејќи се активираш и ти се јаде.Mожеби незабележително,но сигурно (од искуство) ти велам дека си се хранела подобро.Веројатно си внесувала повеќе јаглехидрати.Но доколку направиш режим на исхрана верувам дека ќе намалиш,доколку тоа го сакаш.Инаку јас намалувам тежина и со трчање и со скокање,но пред се скокањето е поефикасно ако сакаш да се затегнеш добро. :* :*
   
 14. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.056
  Девојки јас некако само листовите ги чувствувам затегнати, друго ништо. Зошто така? :(
  Читам дека вие го чувствувате затегнато целото тело.
  Инаку денес планирам 300, а можеби и повеќе скокови.
   
 15. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.353
  Баш сега проверив и кај мене е исто, само на листови удира ама бе замара многу повеќе од џогинг :D.

  Скокање на јаже треба да ти биде главно аеробна вежба за топење сало и кондиција а ако сакаш позатегнати бутови и газе си има за тоа посебни вежби што многу поконкретно удираат на тие делови :).

  Пс. Можеби се 300 премалку, да видиме што ќе кажат другите скокачки што прават по илјадарче :D.
   
 16. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.056
  И ја си мислам тоа дека 300 се малку, затоа така.
  А дека замара, замара и тоа како, здив не можам да земам после 10 минути :)
  Инаку за бутови орбитрекот е закон, го имам дома, ама досаден ми е некако :)
   
 17. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.353
  Орбитрекот е одлична справа нема збор но јас исто би окапал од досада да треба секој ден се едно па исто да врткам :) . Јас на пример никогаш не користам лифт и секогаш идам по скали макар требало и десеткатница да качам па ми е слично како на орбитрек :D.

  Можеби ти е супер комбинација дел орбитрек па после да продужиш со џогинг и скокање на јаже а има и посебни вежби кои можеш да ги правиш дома кој специјално ќе ги затегнат деловите кои преска ги спомнавме а не се досадни.

  Сакам да кажам кој има орбитрек и му е ќеиф да го користи ќе си има резултати ама се може и без него.

  Јас секогаш преферирам природа ако е можно :).
   
 18. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.764
  Ја загледувам темава и си велам, што мајка бара темава во диети? Нели треба да е во слободно време?

  Јас замислував скокање со јаже од прозор, нешто такво, банџи џампинг, адреналин фучи од сите страни...коа гледам, скокање со јаже ко у добра стара детска времена :D

  Еј топ е ама многу е напорно особено ако закржлави човек и изгуби кондиција.

  Инаку ефектот јас го гледам само кај листовите на нозете и малку бутовите и г’зот.
  Рацете мање више ради вртењето.

  Хулахоп, јаже, топ! Уште ластик да почнеме да играме повторно. А јас се чудам зошто во тоа време никој немал целулит.
  Еееете зошто! 8)
   
  На FBI, sweetyears, XMaN и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. funkygirl

  funkygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  407
  Phyramide ептен си во право,така е.. Што да се каже..А од кај знаеш,можеби ова аеробик и фитнес тренерите ке го стават ластикот во програма за слабеење некоја.. :D :D :D Ништа није немогуче ! :D
   
  На XMaN и Phyramide им се допаѓа ова.
 20. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.353
  Ова и не ви е така лоша идеја ќе го имам во план ластиков :D. Фала Пирамитка и ФанкиГрл :D.

  Инаку темава баш у фитнес треба да си биде :) .