Скок во развој кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Lady.Luck, 2 февруари 2014.

 1. Lady.Luck

  Lady.Luck Активен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  8
  Здраво Мамички,

  Ја отварам темава бидејќи не видов дека има ваква а ме интересираат вашите искуства во врска со скоковите во развој кај вашите бебиња.

  Ние имаме 4,5 месеци (19 недели) и мислам дека моментално поминуваме низ скок во развој. До сега не сме ги приметиле изминативе скокови, не биле така нагласени.

  Оваа недела наеднаш почна да одбива да јаде, се буди повеќе навечер, испушта некои нови гласови и покенкава е. Не сум сигурна дали го менува наравот или е само минлива фаза.

  Во "The Wonder Weeks" книгата што говори на оваа тематика прочитав дека 19 недела е недела на (според нив) 4тиот ментален скок во развој.

  Какви се Вашите искуства со скокови во развојот?
   
 2. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.418
  Допаѓања:
  4.347
  Poslednive cetiri dena ninuvame niz skok vo razvoj a imame 17 dena znaci treta nedela.naednas pocna da kenka pocesto bara da cica i se smiruva na grada.i denta mi spie po 15 minuti,noke se uspivame po 3-4 saati.gledam deka denta se vraka vo normala poleka a ostanuva uste nokta.se nadevam deka za brzo ke se vratime u normala
   
 3. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.626
  Допаѓања:
  22.009
  Пол:
  Женски
  ^^Девојче рано е за скок во развој , вас ве мачат грчеви Колики
  Грчевите се јавуваат од втората недела , поради цревцата кои се недоволно развиени
  За скоко во развој овде не станува збор
  Мислам дека имаше тема за грчевите .
   
  На LoOnyD и Glasna им се допаѓа ова.
 4. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.418
  Допаѓања:
  4.347
  Bas vo soba za doenje go procitav fajlot skok vo razvoj i niz istoto minuvame kako so pise tamu, a grcevite ni se plus sega i u temata ke se obratam
   
 5. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.666
  Допаѓања:
  19.773
  Пол:
  Женски
  Мислам и ние сме некаде тука :^) преку ноќ некако помалце спиеме а до пред некој ден јадевме и спиевме :) асега мама малце да ја зирне и она очињата веднаш ги отвара а до пред некое време бре бакнувај а она спие спие :) и викам на пидијатрата мала има неколку дена не спие каако порано,често се разбудува па не заспива :D се насмеа ми вика е така ппчнува да расте,ееех од сега повеке ке е будна и ке плац :D е па ке гуга
   
 6. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.124
  Имаме 4 месеци и една недела. Сосема сум сигурна дека минуваме во скок зошто овие 3 дена не можам да ја препознаам со одесувањето. :) Освен со тешко заспивање и не спиење со што беше најизразен овој скок кај вас? Колку да очекувам дека ќе трае?
   
  На Sweetheart87 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски

  Секое дете е различно, кај нас по три дена трае, ама во соба за доење имам прочитано дека може и до седум.
   
  На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.124
  Се надевам брзо ќе помине, се чувствувам неспособно дека не знам да и угодам зошто плаче и не знае што сака.
   
 9. Melinara

  Melinara Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2013
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  302
  Истото се случува и кај. Цица постојано , се буни- не плаче :D , ама знам дека ке помине за ден два.
   
 10. anina

  anina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  5.226
  Пол:
  Женски
  Нова и јас мислам дека минуваме низ скок во развојот. Малата има два ипол месеци ама некако многу долго ми трае ова. Не се три или пет дена туку две три недели. Мака мачиме со спиењето. Веќе не сум сигурна дали станува збор за скок или едноставно станува лошо дете. Не знам дали спие 5 саати во едно деноноќие. Не е нервозна и не е плачливо бебе ама си сака нон стоп да е в раце, да цица и сл.
   
 11. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  486
  Пол:
  Женски
  Мојот бебушко има 9 и пол месеци и мислам дека поминуваме низ скок во развој. Навечер многу често плаче (на секој пола саат-саат) и преку ден му е зголемен апетитот, а одбива да цица. Ова трае веќе 3 дена.
   
 12. kostadinka24

  kostadinka24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2012
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  281
  Пол:
  Женски
  Devojki na kolku meseci se tie skokovi vo razvoj nie napolnivme 6 meseci i eve nekolku dena samo placi denski samo vrace se smiruva.Sto mislite skok vo razvoj e ili???
   
 13. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.705
  Допаѓања:
  4.986
  Пол:
  Женски
  Мислам дека е можно. Скоковите се јавуваат на 3 и 6 недели и на 3, 6 и 9 месеци.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.124
  Скокот што е на 6 месеци кај нас беше најизразен и траешњ баајги долго време.
   
 15. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски

  Нова и јас го чекам скокот во 6 месец, пиши ми колку долго траеше, ако спиело претходно дали се будеше, со храната како? Ако можеш:)
   
 16. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.124
  Викаат дека скоковите се на 3,6 па дури на 9 месеци. Ние сега пак сме во некоја многу напорна фаза, не знам дали да препишам на скок иако е 8 месеци и една недела или ќе не мачи забче.

  Инаку, за тој скок на 6 месеци кај нас траеше баајги долго. Интензивно беше околу една недела, а после од што се смени и требаше стабилизација уште една недела. Заспиваше накај 2 саатот ноќе и тоа со кенкање, приплачување и мачење. Највеќе на спиењето не мавна. :D Следно беше тоа што никако ни минутка не сакаше да е сама, ни да лежи ни нешто да прави, само пискаше. Сублимирано беше ептен тешка за угодување.
  Е за храната немавме некоја голема мака, си јадеше исто можеби и малку повеќе од вообичаеното сакаше и цврста храна и АД ама тоа го препишувам и на самото растење.


  Се надевам кај вас полесно ќе е.
   
 17. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски

  Значи почнал кај нас веќе една недела....воопшто не сака да е сама, што викам јас бара анимирање нон стоп, се буди на секој саат ( од ова највеќе се плашам), од мирно бебе стана захтевна, ама ај ќе помине. Нешто и слабо цица дење, па може затоа бара повеќе ноќе.
   
 18. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.124
  И моето од мирно стана премногу захтевно бебе во скокот, но си остана и после него. Се смири не дека не ама многу работи од тие две недели и останаа. Си фати ќут. :)
   
 19. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Женски

  :) ајде уште година и пол само е потешкото:)
   
 20. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.666
  Допаѓања:
  19.773
  Пол:
  Женски
  Не само кај вас :lol: е па мамички си растат бебушките нормално дека ке бидат поактивни и слично :D чекајте нека заодат па ке видиме тогаш :lol: да се здрави и живи убавини тие наши :inlove:
   
  На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.