1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скок во развој кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Lady.Luck, 2 февруари 2014.

  1. macufkam

    macufkam Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2014
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Која апликација ја имате за следење на скок во развој кај бебенцето
     
    На C-a-t му/ѝ се допаѓа ова.
  2. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    The wonder weeks
     
    На macufkam му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.175
    Допаѓања:
    8.862
    Пол:
    Женски
    Од другата недела влегуваме во 5ти скок, се плашам искрено бидејќи ве имам читано најтежок скок бил, плус најверојатно почнуваме и мака да мачиме со заби, го гледам отечено му е долното непце и цело време се става во уста и нервозен е многу, што да очекувам во овој скок?
     
  4. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.653
    Дремките му беа на два саати будност пола саат дремка,седеше си играше и наеднаш плачеше, навечер некои денови спиеше по 12 саати без да стане да јаде ама тоа беше само 3 пати во тој месец :) иначе се будеше нон стоп со пискање,се буташе во уста и почна блаблаблаблабла да прави. И последните денови пред да заврши скокот почна мммм мммм ммм да вика да ми ммка :) и ууу да вика за некои работи што ги сака и да се подава за работи :)
     
    На azelea, Love86, Snowflake97 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Saraaa9

    Saraaa9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2019
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    570
    Пол:
    Женски
    Значи душата ми излеле со овој 4 ти скок :sweat: само деновите ги бројам кога ќе заврши и нема крај :whew: жива ме изедоа :devil::devil: и двајцата се теглат јас да ги носам и да им давам млеко :!: спиење нема шанси само некој да мрдне ... очи толкави големи одма се отваррат8-| навечер се будиме со поскање во сон :drunk: си се пожалив ми олекна малку верувам дека само овде може да ме разберете кој поминал низ ова :talk::drunk::@ позз мами:f::sun:
     
    На Осе, Jana06, Krofna* и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Katerina94

    Katerina94 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    927
    Допаѓања:
    2.303
    Моето денски е ок, сака занимавање ама знае и сама да се заигра малку овие денови. Едино ноќе душата ни ја вади, се буди 4-5 пати, некогаш само 2 пати но ретко остана тоа
     
    На Snowflake97 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  7. honeyboney

    honeyboney Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2018
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Ние сме на крај на 5тиот скок. Последна недела. Се чудам како издржувам. Се плашев под 4тиот скок ама 5тиот.. Приказна за себе. Денски не спие сам само во раце, преку ноќ се буди на секој саат вриштејки и од бебе што заспиваше за 2 мин на цице се претвори во бебе што вришти кога ке му доближам града и ни сам не знае што сака. Му се спие, не сака да спие, не цица, кашички одбива. Веќе нека заврши неиздржливо е. Се надевам дека ке се врати во нормала.
     
  8. Katerina94

    Katerina94 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    927
    Допаѓања:
    2.303
    Не знам што да ти кажам, издржи.. јас лично не верувам во тренинг за спиење ама гледам многу родители почнаа со тоа за да го научат бебето на self soothing(повеќе е бебе се учи дека никој не досѓа кога плаче)и велат често има ефект, ако ептен не ти се издржува и е нешто што би можела да го правиш.
    моето бебе имаше вакви ноќи, но многу ретко, посебно на почеток врзуваше 8-9 часа. Сега е друга приказна.Мислам и дека почна да ја мачат жлебините.
     
  9. girl__20

    girl__20 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    1.587
    Пол:
    Женски
    Кога е првиот скок кај бебињата? Има 2 дена постојано кенка, сака да цица и додека фати се лути и се трга потоа пак исто, постојано истото фаќа пушта со мака цицаме. Преку ден 20-30 минути со мака ги спие. Не седи ни разбудена ни спие. Пред тоа спиеше во раце барем сат и некогаш 2 сега веднаш се буди. Незнам што може да биде?
    Инаку 1 месец е старо.
     
  10. Saraaa9

    Saraaa9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2019
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    570
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

  11. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.175
    Допаѓања:
    8.862
    Пол:
    Женски
    Според ова табелата на др гуд најт, ние сме веќе влезени во 5ти скок, синоќа се уби од вриштење додека заспа, и после на 3 часа се будеше со вриштење.
    Како и секое утро станува во 5-6 за јадење, ама кога се разбуди имаше температура 38,3. Ви се случило ли во скок да ви качуваат температура?

    Сега спие повторно после кога ќе стане ќе мерам пак, ама вака на рака како што осеќам мислам дека му е падната малце.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Katerina94

    Katerina94 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    927
    Допаѓања:
    2.303
    Мислам дека скоковите и температурата не се поврзани, подобро однеси го на доктор
     
    На Snowflake97 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.653
    Да не вади запчиња па да качило температура, моево уште вришти како твоето :)
     
  14. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    И јас дојдов на темава да видам дали овие работи што ги наброја се специфични за петтиот скок. Се доближуваме до крајот и до громчето, на моменти и двајцата не знаеме што да му правиме. Нит сака да спие, а уморен, понекогаш со часови не можеш да го успиеш, прибира за јадење, а гладен...
    Плус синоќа и приметив дека забите доле се оформени, спремни за излегување, откако ме гризна квалитетно неколкупати додека го доев.
     
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш нема да го заборавам 5тиот скок. Многу тешко ми беше, не знам ни сама како издржав. Се будеше ноќе, цицаше 24/7, а оброк мислам уште немаше. Не се делеше од мене, морав да го држам во раце, а ако лежи да го држам за рачето. Во вц идев со него, спиев до него, гушнати нонстоп. Ниеден скок го немаме осетено како тој. Од тогаш гледам за секој скок да идеме некаде на викенди, кај моите или неговите на повеќе дена и многу е полесно.
     
  16. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    Ако е така, тогаш зошто толку фама и потресување околу четвртиот? :D
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Tiny Love

    Tiny Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    3.977
    Допаѓања:
    5.558
    Пол:
    Женски
    Леле не ме плаши со петтиот скок. Малиот има уште една недела од 4ти и не беше така страшно како што очекував. Проблематични се денските дремки, спие само во раце и тешко нешто да сработам, освен online шопинг што правам :wasntme:. Значи да се спремам психички за следниот скок :sweat:.
     
    На Krofna* и Jana06 им се допаѓа ова.
  18. Katerina94

    Katerina94 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    927
    Допаѓања:
    2.303
    Бидејќи се поклопува во исто време со прогресијата (некои ја викаат регресија) за спиење во која бебињата почнуваат да спијат како нас возрасните кога поголем дел во сонот го минуваат во лесен сон, а не длабок и почнуваат да се будат почесто. Не мора да значи јас во 4ти скок и прогресија не приметив огромна разлика. Освен ако не почна порано во 3ти месец, тогаш почна да се буди за јадење на 3-4 часа, некогаш на 5, претходно врзуваше 8-9 часа
    За некои бебиња кои многу ги погодува и 4тиот скок и прогресијата е страшно, така беше кај снаа ми :whew:
     
    На PurpleMind му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Не знам стварно, кај нас ништо посебно не беше 4тиот скок. Првите три беа страшни ама 2-3 дена траат и не се осеќаат толку. Кога го поминавме четвртиот си викам гајле немам зашто од 5тиот ништо не очекував, мхм.

    @Tiny Love Не знам што да ти кажам :rofl: Не мора да значи, има мајки што не ги осеќаат скоковите, други имаат помош од свекрвите и пак не им е терет ама ако си сама може да биде проблем.
     
    На PurpleMind и Tiny Love им се допаѓа ова.
  20. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Па веројатно регресија се нарекува зашто се намалува потребниот сон во 24 саати. Во првата регресија околу 3-4 месец се намалуваат дремките од 4 на 3, втората околу 7-8 месеци се намалуваат од 3 на 2 дневни дремки. Јас првата регресија не ја осетив, втората регресија цела недела не спиеше ноќе, претепани бевме со мм.
     
    На Katerina94 му/ѝ се допаѓа ова.