1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скок во развој кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Lady.Luck, 2 февруари 2014.

  1. Katerina94

    Katerina94 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    927
    Допаѓања:
    2.303
    Јас цело време велам ќе спиеме кога ќе пораснат, ова сега додека заврши едно па почне друго нешто, па заби во меѓувреме и уште што не :D
     
    На Jana06 и thelittle17 им се допаѓа ова.
  2. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Ова што го имаш пишано, се ми се случува сега, а уште сме мали (3 недели), и не сме во никаков скок. :sweat:
     
    На Mom_3 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Знам дека скоковите не секогаш почнуваат како на апликацијата, сепак е индивидуално од бебе. Ама ме интересира, ако досегашните скокови се јавувале фиксно, пример секогаш недела дена пред апликацијата или секогаш точно според апликацијата, небитно, дали е можно некој нареден скок да дојде порано или подоцна од тоа?
     
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Ако побараш на нет ќе видиш дека има мал скок во 3та недела ама не го пишува во апликацијата. Инаку, првите 3 скока се такви ептен напорни со висење на цицка, често будење итн ама кратки се и се трпат. Моево мислам до 2 месеци беше во скок, многу захтевен беше како новороденче, до душа уште немам здивнато ама подруго е.
     
    На ...Arthemisia... и thelittle17 им се допаѓа ова.
  5. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    И јас со 4тиот не видов многу мака, ама сега сме во 5ти и ова е боже ме сачувај, нерви немам веќе, 24/7 само да се вика и да се вришти на цел глас, јас не знам што ќе беше ова, таман ќе заспие и ќе речам добро е он ќе ги отвори очите и ќе почне пак да вика или па се смее, се превртува, 1 минута не е мирен. Ако имаш помош по лесно ќе ти биде јас мислам, јас сум сама по цел ден мм е на работа и касно се прибира, ниту сум јадена како човек, ниту седната по цел ден е во раце и шетаме по собите, така стоејќи јадам и него го држам со една рака, лудило ме фаќа навечер поготово многу тешко заспива со вриштење, па се тегне, бутка, ме штипе по лицето, страшно нервозно ми стана детето јас не си го познавам дури.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. rainbow_bb

    rainbow_bb Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.256
    мислам дека може, сепак се совладуваат вештини што некое бебе може да ги пројде и пред предвидениот скок на развој. кај нас барем имам забележано така, кога ќе совлада некоја вештина, баш тие денови е најзахтевна. до сега првиот скок според апп како да не постоеше (наместо тоа, најголемата прва промена се случи во третата недела), потоа вториот се совпадна со апп, а третиот ко да дојде и веќе пројде порано (според апп моментално треба да сме во громче).
     
    На Bicka77 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.288
    Пол:
    Женски
    Четвртиот скок ни е во тек и многу се мачиме значи.
    Бебче не знае дали да спие или да е будно.
    Сака да спие во раце да го нишкам :!:, ама и да ме тепа со рацете сака, па ќе се разбуди после 30мин па ќе скенка сака да продолжи да спие а не може.
    Зс цицање исто не сака да цица понекогаш едвај ќе му дадам...
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MorskaSirena

    MorskaSirena Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2020
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Мајки со бебиња во втор скок сега,како го поминувате? Според апп ко што сфатив утре ни завршува 2риот скок (термин 05.02) досега беше супер,вака преку цел ден си е супер си јаде си спие весела е и навечер кога ќе заспие спие ко топче :lol: ама додека заспие е мака мачење кенкање молење.Третиот скок треба да почне за две недели претпоставувам ќе видиме како ке биде. И да прашам нешто тоа громчето на апп на пр. ако е на почеток или на крај тоа значи дека тогаш е најкритично?
     
  9. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.648
    Допаѓања:
    4.629
    Пол:
    Женски
    Како го минавте 6тиот скок. Веќе неколку дена сѓе влезени почна да не сака да јаде ни млеко не пие баш. Јадеше солидно два оброка на ден сега ќе изеде малку и плаче без веза па сака па не ска ада јаде и он не знае што сака. Кенка се нешто не е погоден... Само надвор седе мирен :D и само вик амамама амамама. Бама бабаба мааба мамама не престанува:clap::clap:
     
  10. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    @Lovebug01 се врати ли во нормала цицањето?
    Знам и ти имаше мака не сакаше будно да цица бебе,дали после скокот се нормализира?
     
  11. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Цицањето се нормализира, ама со заспивање сме хаос сега. Денските дремки сум среќна ако отспие 3 пати по 40 минути. За заспивање е тешка никако да ја одвикнам од нишкање во раце. И ја ставам во креветче, или одма се буди, или во рок од 10 мин е будна. А не беше таква. Имаше ваков период во 2риот или 3от месец, се надевам дека и сега ќе е така и ќе се вратиме пак на старо. Ноќе се буди еднаш до 2 пати, за цицање, спие по 11-12 часа. И давам dream feed, ама често се случува да се разбуди и да не можам да ја заспијам. Синоќа се мачевме цели 3 часа! Се надевам ќе помине пошо веќе сум на раб на издржливост со нервите. Само додека да помине, 5ти скок ќе дојде. Офф не знам што да кажам.
     
    На Nane26 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    @Lovebug01 Значи да се надевам дека и мојата ќе почне да цица будна.Инаку и мојата заспива само со нишкање и спие во раце,најмногу 45 мин,за да може додека е полузаспана да цица.Најмногу ме загрижува цицањето...со дневните дремки веќе се помирив.Денес за прв пат баткото ја заспа во количката и спиеше 10-15 мин.ама додека да ја кренам се расони и мораше да ја нишкам да почне да цица.Маки..А ноќното заспивање е со плачки...се бута да цица вадам цице ако фати смукне неколку пати па се тргне..
    4 месеца и 10 дена е...незнам уште колку има од скокот ама се надевам ако не друго барем да цица будна...
     
  13. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Ќе помине.. Јас во стоење ја цицав пукнав...Се шетав низ соба со бебе од 6 кила закачено на цицка..После тоа почнав прво да ја заспивам па да оддреме па кога ќе стане одман да ја цицам, си прифати така.
     
    На Осе и Love86 им се допаѓа ова.
  14. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    И јас некогаш во стоење,ама најчесто заспивам да подрема и после ко се буди.Веднаш ли после сокот почна да се нормализира цицањето или пред да заврши? На колку саати ти цицаше одприлика?
    Те отеков сории(facepalm)
     
  15. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Па нешто пред крајот на скокот се вративме во нормала. Али како излеговме од скокот, почна ова со спиењево така да не знам точно ни кога заврши :D Цицаше отприлика на 3 часа.
     
    На Love86 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Мајки вие кои го поминавте 7от скок да споделете некое искуство .
     
  17. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.730
    Допаѓања:
    4.696
    Majki kako da se prezivee skokot na 15 meseci, prva nedela i strasno e.Mislam deka denes samo na lusterot ne se kaci, jadenje, spienje se e haos a placenjeto so vreskanjeto mislam deka ke zbudalam.
     
  18. emits

    emits Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2015
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    830
    Пол:
    Женски
    Претпоставувам и моето бебе е во 6тиот скок. Скрос истите работи ни се случуваат. Од солиден јадач, стана нејадач. На млеко живее периодов. Ќе касне 3 лажички и толку, почнува да плука, да турка на лажицата и да се врти. Немам нерви веќе, се откажав. Се надевам после скоков ќе се врати во нормала. Башка успивањето е хорор. По 7, 8 пати се буди на легнување во креветче и тоа со вриштење, па дур се смири, страшноо. Плус и преку ден е кенкав, се нешто не му е погодено и само ползи и се се исправа на ноџиња на се што ќе најде успат, маса, комода, столици и цел ден се бркаме. Минута не застанува и исто само вика.
     
  19. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.502
    Допаѓања:
    35.251
    Пол:
    Женски
    @Lady Leona
    Еве ни ги муабетите со Јана

     
    На Lady Leona и Jana06 им се допаѓа ова.
  20. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Ајде мене за 8ми скок некоја да ме исплаши :D @elenaklasik
    Читав во search пред некој ден дека едвај спремале роденден од скокот, дајте некоја со поубаво искуство.