1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скок во развој кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Lady.Luck, 2 февруари 2014.

  1. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Мајки дајте некој совет,оваа фаза низ која моментално поминуваме многу ми личи на скок во развој.Значи ноќе не знам ни 4-5 часа спиење дали ни се фаќа,цело време се врти,се превртува па кенкава е,па почнува да плаче...додека пак дење знае да се смири иако не за долго,цело време сака во раце,да се мази,јас и го пружам тоа задоволство меѓутоа по нејзиното понашање таа сака буквално да не се разделам од неа ни на минутка.Верувајте ми збудалев веќе :( .Не верувам дека се запчиња во прашање бидејќи непцатаа воопшто не и се набобрени....Инаку ова трае повеќе од 2 недели...
     
  2. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Само да ти кажам на малата непцата и беа на десна страна мн набрани и се бели а забчето и излезе на левата срана каде се беше мазно,исто се во раце па плачење и неспиење и намален имунитет.
    Баш сега барав совет кај 6+ месеци ттемата.
     
  3. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Ако мислевте дека досегашните се тешки, почекајте го тој на 9;9 и пол месеци. :lol: Кај и да е ќе почнам и јас преку скокови да се изразувам. :lol:
     
    На ines.h и alana им се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Ние за две недели полниме 6 месеци,тогаш не очекува фамозниот скок.Што да очекувам? :)
     
  5. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Vise pobudalev..imame 6 nedeli i neznam sto da kazam .citam mozno li e da e skok vo razvoj?? Preku den dali e spiena vkupno 5 saata eve kolku e sega saat taa nema aber.saka samo vo race, bara da cica, postojano place kenka i buta race vo usta.ja umrev za spienje taa gajle nema.so mm samo se menuvame.taman zaspala ja spustam u krevet odma se budi.
     
    На Maja92@ и Annah87 им се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Malecka e moze i seuste da se grcevi toa i kaj mamicka bara uteha, taka se smiruvaat so cicanje :) i nie bevme edno vreme takvi, duri i jas placev so nego nokjeska... sega e mnogu podobar, kako drugo bebe da imam... Dali deka pocnav da go setam mnogu nadvor, abe miren si razgleduva se i si sedi buden (cat pat kje zadreme vo kolickata), posle nokjeska mi spie cela nokj se do 6h :)
     
    На zuto и mami blue им се допаѓа ова.
  7. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Повелете мајки, запаметете ги периодиве, ќе ви требаат :D

    http://www.mybabysleepguide.com/2012/01/when-are-wonder-weeks.html

    Исто да знаете, не се пресметуваат неделите за скоковите според денот на раѓање, туку due date, терминот кога ви бил, зошто се водат според емионалната (психичката) зрелост на бебето.

    @mami blue Скоро 99% сум сигурна дека ти е во скок, истити реакции од ќерка ми ги имав.
     
    На Buciki, mami blue и joy1 им се допаѓа ова.
  8. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.515
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site. Malata mi e 3 meseci. Citav dost za zkokovi vo razvoj megu koj e i na 3 m. Ona e generalno mirno i t8vko bebe. Cica bez dohrana , nikogas ne sum ja doela na saat samo na baranje. Retko kiga izdrzuva poveke od 2 saati koga e budna. Denovive e dosta smeneta vo odnos na razdrazlivost. Dosta lesno i cesto ze rasplakuva, reagira na nepoznati li a,(do pred nekoja nedela glas ne i se slusase) i se prispiva na sekoj saat i potesko se smiruva i zaspiva a i pocesto cica. Spored toa sto go imam cita o za skokovi vo razvoj recisi site ovie znaci se karakteristicni za toj period. Ve molam za vase iskustvo za odnesuvNjeto na vasite bebcinja na 3m. Dali ste primetile promeni i kolku dolgo trae ovoj period.
     
  9. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    5.313
    Пол:
    Женски
    Мојата овој период знаеше да се расплаче и ништо да не ја смирува. Само знај дека за разлика од следните скокови, овој трае кратко (неколку дена) . Нормално е да бара да цица повеќе и да сака поеќе блискост. По овој скок, почна често да се смее, беше мирна, сакаше друштво, полека почна да се интересира за околината. Да бидам искрена, од два месеца врзува сон од 9 часа во текот на ноќта и ретко плаче, меѓутоа скоковите се исклучок. Најтежок ми беше скокот околу шестиот месец тешко заспивање, плачење и непредвидливо однесување. Сега го минуваме оној во деветиот месец. Се буди ноќе, ама не е пропратено со плачки. Си гуга, си збори нешто на свој јазик и се смее кога ќе и дојдеш во соба. Е ама нешто не ми е баш секогаш при апетит, а лапашка си е. Како и да е, при скоковите не значи дека сите денови се тешки. Има тешки моменти, но убаво е кога имаш информација за овие појави, верувај полесно е кога знаеш на што се должат промените. Сепак секое дете, своја приказна, секој период исто така.
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  10. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Незнам кај нас дали е скок во развој ама нешто ни се поремети дневното спиење. Значи постојано е будна ако заспие спие 2-3 мин само и веднаш се буди а навечер нема проблем си спие. А два месеци сме сега ке влеземе во трети.
     
    На maja.mitrova му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    5.313
    Пол:
    Женски
    http://www.thewonderweeks.com/the-mental-leaps-and-wonder-weeks/

    На овој линк е наведено кога настануваат скоковите во развој. Сепак, напоменато е да се смета од крајниот датум за пораѓање, а не од денот кога сте родиле. Но, сепак и за ова нема математичка прецизност, но секако дека насоките приближно укажуваат кога да го очекуваме скокот. Посојат и апликации кои однапред предупредуваат на идниот скок по мејл. Инаку, како ќе расте бебето, дневните дремки ќе се намалуваат и стануваат поретки и пократки. Сепак, мислам дека е малку рано за вториот месец да се случува тоа со таков интензитет. Можеби е преоден период, по кој ќе настапи средување.
     
  12. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.515
    Пол:
    Женски
    Veke pocnuva noviot skok 6m napravi. Ne gledam mnogu promeni osven sto pocesti se budi noke. Normalno se menuva od den na den nesaka mnogu da sedi sama non stop si bara nekoj da ja zanimava ama normalno e za vozradta se i stanuva interesno.
     
  13. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    5.313
    Пол:
    Женски
    И покрај тоа што има неколку заеднички нешта што се својствени за скоковите, не значи дека се пропратени со ист интензитет при секое настанување и кај секого.Еве за многумина, скокот во 4-тиот месец бил макотрпен, за мене пак следниот беше пострашен, додека овој претходниот и не ме вознемири многу, речиси воопшто. Шест месеци се и тоа како значаен период од развојот на едно дете, не само на психички, туку и на физички план. Сега веќе станало мало човече.^_^ Како и да е, да се радуваме на новите работи кои децата ги совладале по скокот.
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    И во 4 месец ли има скок во развој? Мојата е 4 месеца и 5 дена и до сега ниту еднаш не сум забележала скок :wasntme:
     
  15. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    5.313
    Пол:
    Женски
    Wonder week 19, меѓу 18 недела и 20-та, иако може да започне порано (повторно зависи од крајниот датум за пораѓање и е индивидуално). По некоја логика по навршување на четвртиот месец, само кај кое некој ден порано, кај кое подоцна. Може и нема да ви биде бурен скокот, лесно ќе го минете:)
     
  16. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Ете ние во саботата наполнивме18 недела :) и што можам да очекувам во ивој скок?
     
  17. Manuela.

    Manuela. Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2015
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    3.384
    Пол:
    Женски
    Јас незнам дали има на 8 месеци скок ама моево бебе на чисто ме полудува.Заспива кома,па се буди за 5 минути,па си игра,пак заспива и цело време јас ја нишкам таа ме гледа,аман веке.Де заби,де скокови,де незнам што.Јадеше од хип се,сега тоа не сака,само јогурт и кисело млеко прифаќа.Што правам во канта завршува.По цели денови само плеска со рачињата и сака цртани да гледа.А гасам тв,плаче луѓе,заика ако не е по нејзино:devil:Што ке се прави незнам
     
  18. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    5.313
    Пол:
    Женски
    http://www.thewonderweeks.com/mental-leap-4/ Еве тука има... На овој сајт има за сите скокови. Мислам дека постои можност да добиваш нотификација по меил. Е сега поисцрпни информации има во книгата The wonder weeks. јас ја немам, ама мислам некоја членка некаде спомна ја имала набавено.
     
  19. Proudmama

    Proudmama Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Нешто се случува со нас, незнам дали е скок во развој?
    Нонстоп сака да е во раце, само се врти, плаче, ноке се буди на секој саат, едноставно повеке е кенкав него весел... Ова трае веќе 4-5 дена... Али си ги чеша многу и жчебинките... И сега незнам што му се случува, а воопшто не беше ваков... :|
    Имаме 5 ипол месеци
     
  20. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    mozno e da mu e od zapcinjata
     
    На Proudmama му/ѝ се допаѓа ова.