1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скок во развој кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Lady.Luck, 2 февруари 2014.

  1. Ednostaven

    Ednostaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    216
    Па мислам дека вака како што се манифестира со нецицање беше 3-4 дена ама знам дека запомтив дека шѕом влеговме во 6 недела си се врати се по старо. Едино навиката да си спие на нас си остана.
     
  2. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Женски скок има ли во 9ти спрема 10ти месец. Мн е нервозна веќе еден медец за 2 дена полни 10 месеци. Заби растат, жешко е и плус ако има скок душа мајкина. Кажувајте искуства
     
  3. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Женски има ли скок во развој кај нас :rofl: 24ч око не склопувам хаха нешто се случува ама незнам што :rofl:
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Барав не се поклопува:D
    10 недели сме од рајѓање 7 по due date. Ненормално вришти,страв ме фајќа,зацрвенува и од вриштење преминува во плачење згрчен. Незнам фаза ли на колики грчеви се? Од 3та недела ги имаме ваков манифест една недела ми е. И само бара да цица нон стоп,а педијатриве ме караат да има растојание од мон 2 часа бидејќи не му правам услуга му трупам млеко на млеко а стомачето му е изобличено од грчеви,мада од пред 4 дена нормализира и какање не се мачи толку. Само зошто е ова викање и нон стоп барање да цица. Не прави ништо друго малце ќе се размрда со раце нозе ќе гледа во нешто и од нигде никаде грч фаца и врисок. Да не треба да посетам лекар нешто... ?
    Некоја со слично на оваа воздраст?
     
  5. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    8ма недела има скок, дефинитивно е тоа.
     

    Прикачени фајлови:

    На lady.N и Happyinlove им се допаѓа ова.
  6. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Да наведат во скокот и опис дека цица едно 9 мин и почнува да и 'рже на брадвицата и да ја тегне како ластик:swear:. Во меѓувреме се гребе за лице и глава:emo:
     
    На FreeMind, *Sara*, Someday и 2 други им се допаѓа ова.
  7. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Дали има скок во развој штом наполнат 6 месеци? Денеска мислам полудев како никогаш досега... Ми е жал, му се дерам на бебето, груба сум со него.. Едноставно губам контрола над себе од толку што се дере без причина.. Најдено, преоблечено, наспано... Само во раце сака, претходно знаеше да си поле и и во релаксатор и на ќебе.. Сега ништо од тоа не сака.. Само вришти, пишти и се дере
     
  8. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.465
    Знам дека бебе е во скок, ама си викам многу плаче овие 2 дена,дури до зајдување,а инаку заплакува во текот на цел ден,па сигурно го боли нешто.
    Го одведовме на педијатар,ушињата се добри, заби сеуште биле горе,нема брзо да излегуваат, стомачето не изгледа дека е, грло добро, значи ништо не е. А дете вриштиииии. Страв ми е и не сакам да се раздени. Знам што ме чека. Откако ќе станеме до 19:00 е неподносливо,плаче,а се му е намирено и не се смирува. Си ветив дека овојпат не се оптеретувам со скокови,ама еве здрав си е,а плаче. Се тешам дека до петок/ сабота излегуваме од овој неподнослив 5 скок. Во почетокот немаше некои изразени симптоми, ама еден ден пред 26 недела ми наплати и за претходните недели. Денеска точно 26 недела според апликација, баш е громовито :@ :@ :@ како и што е прикажано.

    Мајки кои го минавте овој скок,таква ли беше ситуацијата и кај вас околу 26 недела,имаше ли такво плачење/ вриштење и колку денови траеше?
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Ние бевме колешки по термин, еве го и моево денес се одра од плачење. Цица 5 мин пушта и вришти. По 10 мин почнува пак да бара да цица и само што ќе фати пушта и пак вриштење. Умрев денес оооффф. Па и плус некој пролив ја фати. Катастрофа сме :whew:
     
    На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  10. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Моето е 27ма недела, истото е и кај нас.. Збесна.. А со ова жешко време пак сме дома затворени упм.. Барем надвор полесно ќе поминеме. Со лесно да ни е само и тоа е тоа..
     
    На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Кои ви се тие апликации за скокови? може да ми пратите да следам и јас 8-|
     
    На АнеАце му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    So istoto se soocuvam.... imame 2 nedeli bez 2 dena...kratok period cica, se zgrcuva, pocrvenuva, ne place tuku rika...raci noze ukoceni nekoja sekunda. Od nervoza se grebe po liceto. Bradavicata mi e pluski od so neznae so prave so nea. Ama ima.i casovi koga e bubalce. Ama ovoa dr.. neznam kako ke se spravam. Stanuva i e budna kaj 4 5 vecerta, t.e sabajle celi 3 4 casa e haos nervi jaki se sakaat a srce da ne spie.... boze mi pomozi
     
  13. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.979
    Апликацијата ми кажува уште еден ден, но чувствувам, многу нервозен и само во раце кај мене и на цице од синока. Татко му беше дома две ипол недели кога се породив, знаеше да го смири, сега не сака кај никој. Прв скок, ама знам дека ќе помине. Како да не моето умно момче. Устата му е пликови од вакум што не пушта града. Го ставив во релаксатор, бар кафе да испијам и да продолжам да си го галам во раце.
     
    На cinderella5 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sanny.93

    Sanny.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2019
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Мамички со што се карактеризира скокот во 44 недела, со денови немам склопено очи навечер, ме збесна, му се спие чим го легнам во креветче одма се буди и плаче, а го земам во раце заспива и така по цели ноќи, а да не збориме па преку ден, се му смета...
     
  15. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    C1D88ABB-AC59-465B-B21C-B2823CF939D1.jpeg
     
  16. Sanny.93

    Sanny.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2019
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    На AlicaInWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Нема проблем. Апликацијата вели 44та недела е најударна, а скокот завршува со 46. Ајде уште малку. Има крај ☺️
     
  18. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.474
    Допаѓања:
    3.542
    Пол:
    Женски
    Јас памет немам веќе..
    Две недели како главата ми пишти..
    Еве 10та недела и ништо не е сменето. Од 5h напладне па до 9h е вака дури не се измори.
    Рикаме буквално.
    Едно време се плашев да не немам млеко па се молзев ама од една и по 80мл вадев, само што него го мрзеше да влечи и полесно му беше да плачи.
    Ама за молзење и дохрана никако не попуштам, а со нервите и те како попуштам :D
    Пред пладне ко друго бебе да е :wasntme:
    И уште полошо да е дека почесто сме сами мм е на раб тоа време, на секое добивам прашања што му е, зошто му е :@
    Со сите се испокарав, никој не поднесувам..

    До кога трае скоков?
    Чаре некое постои ли?
    Уште толку имаме за до 4ти месец:sweat:
     
  19. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски


    Исто,исто ништо не е сменето. И си рикаме,новинка е што кога е буден е во орална фаза па се со раце во уста. Толку новост:D .
    Викаш 4ти месец е среќен:sweat::)?
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Најкористена фраза кога ќе почне да рика бебка и некој ќе ме праша аууу што и е, не беше ваква, јас одговарам СКОК ВО РАЗВОЈ, и да не е тоа. И они одма: Па да мењаваат бебињата :D оно нема врска ама не ќе објаснувам јас на секој ;)
     
    На slavica999, Happyinlove, FreeMind и 2 други им се допаѓа ова.