1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скок во развој кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Lady.Luck, 2 февруари 2014.

  1. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    Последна измена: 23 февруари 2024
    На Brpbrp и Fenix05 им се допаѓа ова.
  2. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    10.598
    Пол:
    Женски
    @Brpbrp здраво, како си?
    Ме интересира кога ти прооде твоето прво дете?
     
  3. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.867
    Допаѓања:
    2.797
    Пол:
    Женски
    Јас се извинувам што се замешувам, ама до 18м треба да прооди самостојно, не оди твоето? Колкаво е?
     
  4. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    10.598
    Пол:
    Женски
    12 месеци и 3 недели има.
    Сега се движи по мебел, не е спремен за пуштање. Ја прашувам Брп дека еднаш спомна по проодување почнало да спие детето нејзино.
     
  5. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.867
    Допаѓања:
    2.797
    Пол:
    Женски
    Поголемиот син прооде пред година, до 2 год живци искинав со него за спиење, мислам дека е индивидуално.
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.197
    Допаѓања:
    13.397
    Супер сме 4ти скок ама арно го проаѓаме само плаче не сака кај други заљубена е во мама :D.

    На 8 и пол почна да оди од тука до негде, а на 9точно веќе прооден беше сам без да застанува. Не лазеше никогаш. :) Вие како сте?
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.197
    Допаѓања:
    13.397
    Он се подсмири али фазата тие 2 недели беше нервозно стануваше во креветче да вежба сред ноќ да оди се тегнеше и се нервираше зошто не може брзо да совлада нормално сеуште си е таков не сака да чека сака одма во моментот да научи ако не се нервира и се лигави. Само сега кога ќе се развикам собира лигите и ќути :)
     
  8. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    10.598
    Пол:
    Женски
    Знаам, секое засебно си е.
    Кај мојов се надевам дека по заодување би се стабилизирал со спиењето, дека сега тој голем "чекор" најмногу го ремети. Па уште и зборувањето, преку ден нешто си брба, прееска коњче фигурче му дадов нешто се трудеше да каже кккоее
    Смешки е.
    Рано проодел не чекал :D
    Нее, ова моево шо торле е, којзнае кога. А сака да оди торлето, изведува нешто ама не може.
    Добро да речам сме, турбо максимус преку ден.
    Прееска ноќно кога го легнував, 20 пати се подисправи на креветче па го враќав. А со ќутенката, си лежи се врти кутрото па ќе се исправи од мака и пак во креветче, и заспа.
    Е тоа што викаш за фазата две недели, кај нас 6 недели е веќе. Во последно време уште поинтензивно.
    Ајде тоа е, се турна година некако. :drunk: :angel:
     
    На Zumbulche, Mumoftwo30 и Brpbrp им се допаѓа ова.
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.197
    Допаѓања:
    13.397
    Абе секое дете различно. Јас искрено од 5 месеци во дубак го ставав зошто не можев поинаку никако да го спастрам на едно место кај и да отидев подалеку од него урлаше , а вака ме следеше сегде и интересно му беше да не кажам си го доисполнуваше денот, на 4 месеци самостојно седеше за да си јаде и брзо совладуваше од инат не од нешто друго.

    Барем за вежбање децава ги вежбам секојдневно можеби и затоа се по цврсти и порано се прават. Малава ми е 3 месеци завчера ми се дигна од транспортер седна нашла начин да се фаќа за ногавиците и се дига. Најверојатно и оваа ќе прооди брзо ама пак ништо не форсирам. Првото кога проодуваше не му се замарав ќе паднеше и пак ќе стане и ќе се труди и така научи, нормално тргав се што е со остри ќошеви. Пробај стимулирај го со играчка да оди подолго макар и да падне. :)
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  10. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    10.598
    Пол:
    Женски
    Тоа шо велиш за стимулирање, стварно и при одење треба да стимулирам?
    Мислам за заодување. Нели самите кога ќе им дојде, јас сѐ си мислам дека јас тука нема шо многу да правам.
    Можда грешам.
    Го паткам по малку, иако сум против паткање, ама па тргнува и тој, и одиме па доаѓаме до крајот на собата пример и самиот си се завртува на другата страна и продолжува. :D
    Матичната ми рече да му ставам ортопедски чевли, демек обавезно да проодел да се форсирал.
    Толку па јас не му се замарам за тоа. Можда треба а? :wasntme:
     
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.197
    Допаѓања:
    13.397
    Јас стално одев на др крај од собата и го викав и имав некоја играчка и сам доаѓаше гледаше да стигне без да падне, знаеше и во одење да подзастане сам да се заклати па да продолжи ама така научи да држи рамнотежа. Со тоа ти да го држиш треба рацете не нагоре туку надоле да му ги држиш зошто природно они кога одат не одат со раце во вис :) али што повеќе сам го оставиш да се снаоѓа толку побрзо ќе се иафораира за да научи да може да дојде до тебе и да земе нешто. :)
    Едит: дома подобро е бос да оди да има осет без чорапи. Па после облечи му ортопедски, јас користев на колев и колев со патент најпрактични ми беа и удобни и со тие прооде.
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Majki dali 11.4 nedeli se skok vo razvoj.
    Bebus ne spie ni den ni nok.
    Na ad mleko e.
    Koga ke go legnam u spienje kenka kreva nodzinja.
    Po 4 saati se uspivame za da spie 20 min.
    Epten retko vrzuva 3 saati da otspie.
    Dali e ova skok vo razvoj ili grcevi stvarno neznam no nemozam edna masina da pustam ja pustam na 5 pati.
    Dali i vie spiete koga spie bebe.
    Jas nemozam da se opustam da zaspijam zaso znam deka ima moznost da stane za 20 min i strav mi e da ne go slusnam deka place koga sum sama i taka cel den utepana navecer mm go uspiva i cuva no on odi na rab od sabajle do vecer i odi nenaspan.
    Ve molam za sovet
     
  13. SiMpAtIcNaTa

    SiMpAtIcNaTa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    1.640
    Можно ли е скокот да ни почне недела дена порано?
    Според апп има уште седум дена, ама според симптомите како да е во скок веќе. Исто како кај 4тиот, преку ден одбива да јаде, а навечер станува на секои три саата.
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    3.599
    Пол:
    Женски
    Mene bez veze mi e aplikacijata. Prv mi se sovpadna. Za vtor skok vika pred 3 dena deka pocnal, a nas ni pocna pred 10dena. Mene poveke spored Dr.Goodnight tabelata mi se poklopija. Baska toa ne e 100% tocno, kako moze da znae edna aplikacija. Od-do treba da ima fora. A ne, tocno toj den ke pocne. E, ne.
     
    На SiMpAtIcNaTa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.573
    Допаѓања:
    44.063
    Пол:
    Женски
    Да да, и нас ни почнуваат порано од апп што кажува. :)
    Јас само грубо се ориентирам од аппот, бебе го пратам повеќе. Да е жив и здрав, друго бебе е во скок, не можеш да го утнеш. :D
     
    На DaisyDream и SiMpAtIcNaTa им се допаѓа ова.
  16. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.541
    Допаѓања:
    24.785
    Да. Може.

    Кај нас, здраво 5ти скок :bandit:
     
    На SiMpAtIcNaTa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SiMpAtIcNaTa

    SiMpAtIcNaTa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    1.640
    И ние сме 5ти. Иако почетокот не ветува многу, се надевам барем малку полесно дека ќе поминеме :?:
     
  18. Stela123

    Stela123 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    moze li nekoj da mi prati screen za razvoen skok koga bi imale, rodeno e 14.02.2024
     
  19. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    3.599
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

    На Stela123 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Stela123

    Stela123 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Фала драгаа :l:
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.