1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Скок во развој кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од Lady.Luck, 2 февруари 2014.

  1. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    4.904
    Пол:
    Женски
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    708
    Пол:
    Женски
    @n0Limits @Fenix05 @DaisyDream kazuvajte aman do koga e ovoj skok mislam ima uste alje ama koga ke pocne da se vraka vo normala ako voopsto se vrati stava so piskanje vristenje na 1.5 saat niskaj niskaj nisto i na kraj sama zatvara oci a jas ja gledam i nemozam da veruvam i se tegne ceska za kosa, mislam poprvo ke si gi fane nozete otkolku da se svrti sama ednostavno interesno i e ko ja vrtam ama sama neke kolku i da i pomagam sakam bar 2 3 saati svrznao da psomijam deka sum zombi nevideno si go sakam mojto bebe nazad :D sto e mn mnogu e ova prethodnite skokovi za 3 4 dena gi minevme
     
  3. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    3.561
    Пол:
    Женски
    Spored aplikacija jas imam uste 2 nedeli :D
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    4.904
    Пол:
    Женски
    Јас имам уште 21 ден :drunk:
    На 1ч со плачки станува
    И не сака да се врти се нервирам малце му зборам ама мама сите твои врсници од форум се вртат мм урла од смеење :rofl:

    Инаку, мислев овој е најдолг а гледам сите следни се по 1 месец ќе се гине до година
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    708
    Пол:
    Женски
    I jas imam uste 2 nedeli ama koj ke gi prezivee nezz maz mi ko mi zavikal spii preku den dodeka svekrvata ja seta ili ona dodeka spie ama nemozam ne sum na dugme i sekundarno da se uspijam, samo sakam da mi se vrati mojto bebe mozno li e :D mislam sig nema da prodolze vaka na saat saatipol da stava ko bese novorodence ne mi stavase taka ili sepak moze da i ostane:*:sweat: a za dr skokovi mislam deka ne se vaka losi ovoj e famozniot4 skok vajda dr so lesno bi gi minele:D
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.318
    Допаѓања:
    24.371
    Пол:
    Женски
    Другите се бетер:rofl:

    Јас иако не им верував,испадна дека стварно секое дете е различно,и различно поминува низ скок.

    Од првото имам траен уплав,со ова сега имаме уште недела ипол до крај на 4ти освен слабо нејадење првите неколку денови,поминавме супер.
    Не се наруши спиењето,не е многу кенкава. Се на се',одлично поминав.

    После овој скок,ново бебе ќе имаш. Ова како утеха:)
     
    На DaisyDream, Fenix05 и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  7. BoNaNa123

    BoNaNa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Јас не знам моето е скроз обратно, спие топ не го буди, но затоа мајка му не спие од грижи дека ич не е јадено, буквално се молиме ќе испие 20, 30 мл и не сака значи борба е не сака и е сака... Навечер го будам со надеж нели дека ноќно време повеќе јаделе, нема шанси поспано е...
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.088
    Допаѓања:
    6.131
    @Kikikikiri0405 секој саат се будеше ноќеска! 4ти скок на најјако!
    Исто како кај твоето, писка плаче а не сака да спие. Не знам што е проблемот човече ако ти се спие спиј.. Што си ја мачи душата.
    И дневните дремки ни се ужас, не знае да сврзи еден циклус со друг
    И јас деновиве нервозна, ни ми се оди негде ни ми се праи нешто.;(
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    304
    Мајка и ние сме уште така. Бевте на контрола?
     
    На BoNaNa123 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    708
    Пол:
    Женски
    Of dobro e ne su sama i ja si vikam ako ti se spie spii ama nis ne od toa nie pa denski sne vo red na 1i40min 2 saati uspana e si spie duri poveke od prethodno duri 40min :D sama mi zaspiva ja ostavan polubudna ama zatos navecer mi naplaka mislev ke go mineme i ovoj skok kako dr so polesno ama sum se zafrknala
     
  11. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски

    I moeto samo ne znae da se svrti uste... prethodnive dena e malku podobar so jadenjeto, jade poveke, a navecer se budi na 3 saati kako navien...
    pred 3 dena vrza skoro 6 saati i se izraduvav ama posle toa pocna da mi se budi pocesto..
    malku e posmiren, ama ke vidime... se grizam sto uste ne se vrti...

    vo slednive 2 nedeli bi trebalo da pomine se :inlove::inlove::inlove:
     
    На Fenix05 и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  12. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    708
    Пол:
    Женски
    Iskreno mislam aite razlicno ucat konkretno za guganje mojata pocna od kaj 2 meseci a bi trebalo od kaj 3 da pocinjaat taka da ne gledam mn na toa samo da mi se regulira so spienje jas do 12 se rasoniv i se srediv ama nasabajle nemozam da funkcioniram
     
    На n0Limits му/ѝ се допаѓа ова.
  13. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Soveti kako da zatemnam prostorija skroz, dali ima nekade da se kupat nekakvi temni kako zavesi ili sto i da e... ?
    vo Mkd dojdovme pred nekoj den, no sabajle koga ke izgreva sonce mi se budi bebe od svetlina... :sweat:
     
  14. BoNaNa123

    BoNaNa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Требаше да одиме оваа недела, но ни одложија за другата, а баш тогаш треба да примиме и вакцини.. претходниот месец имавме 800 грама накачено, но од кога почна нејадењето не сме се мереле..
     
    На Nataliii му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    16.185
    Пол:
    Женски

    Драпери некои темни да си земеш.
     
    На n0Limits му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    4.904
    Пол:
    Женски
    https://www.instagram.com/babyfitness.hr?igsh=MWN3ZGZubjEzZmdveA==
    Мајки јас ја следам и секој пон. Има прашања до неа. Баш неколку прашале за вртење грб-меше на 3.5-4 месеци и вика дека може но и не е пресудно ако уште не се врти. Сега овој педиод е поважно да крева ноџиња во вис и да се сврти на страна а не со глава да се улета и преврти несакајќи пример. Само вежбање љубов и да следиме на што е фокусот на бебките за да работиме на тоа
     
    На DaisyDream, n0Limits, Kikikikiri0405 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    304
    На колку саати ти бара за јадење? Мојата на пример ако не побара сама а јас пробам да и дадам за жива глава не отвара уста и плачи. Ние требеше да примиме 2ра рота, ама поради столицата ни ја одложија и не знам дали воопшто ќе ја прими.
     
  18. BoNaNa123

    BoNaNa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Последните денови воопшто не бара. Нудев на три саати, но последно ќе испие 20, 30мл, па нудам следен саат пак 20, 30.Исто проследено со плачки и бунење. Дневно последните денови не пие ниту 400 мл што е многу загрижувачки. Навечер ќе заспие и 4, 5 часа не се буди јас станувам и го будам. Денес се јавив на педијатарот ми кажа да не се грижам дека најверојатно е од скокот, доколку бебе е весело активно и полни пелени. Ќе видиме следната недела што ќе кажат планирам да испитаме и крвна слика пред вакцините. Ние ги примивме двете роти, и едвај ни се оправи столицата после втората доза. Искрено се надевам дека брзо ќе помине периодов, но некако предолго ми трае од 3тиот скок до сега.
     
    На Nataliii му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    304
    Баш оти е долг период и јас сум загрижена иако педијатарот ми рече дека нема ништо загрижувачко, после скокот ќе почне да јаде а од скокот има уште 20 и повеќе дена.
     
    На BoNaNa123 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Matea95

    Matea95 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2023
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Здраво,малечката ми е 6 недели,последниве 3 дена само бара да јаде а кога ќе и дадам пие и на половина од шишето почнува да плаче,нејке да ја фати цуцлата,па пак продолжува да јаде и се така со плачки,еве и денес не е спиена само кенка и се буди,можно ли е да се почнати скоковите или е сеуште рано?